Fundacja ProCuro przypomina: Twój 1% ma znaczenie

fundacja ProCuro

Pobiec w maratonie, podzielić się kredkami, robić zakupy przez internet… proponujemy kilka pomysłów na to, jak wesprzeć fundację ProCuro, z którą współpracuje Grupa Impel. Dowiedz się, w jaki sposób fundacja pomaga niepełnosprawnym dzieciom i jak ty możesz pomóc fundacji.

Fundacja ProCuro powstała w 2007 roku. Zajmuje się pracą z niepełnosprawnymi dziećmi – integruje przez sztukę, a także wspiera ich rehabilitację. ProCuro aktywizuje podopiecznych i stara się zwiększać ich samodzielność poprzez wspieranie zainteresowań, a wszystko w przyjaznej atmosferze oraz w zgodzie z predyspozycjami i talentami dzieci. – Zależy nam, by umożliwić najmłodszym wychodzenie poza ośrodki, w których na co dzień przebywają. Dbamy o to, aby dzieci brały udział w ciekawych wydarzeniach, przez co nabywają nowe umiejętności społeczne – mówi Joanna Horyńska-Kozłowska, menedżer ds. zarządzania wiedzą w Impel SA, współpracownik fundacji.

Ze sztuką

Wiele działań i wydarzeń inicjowanych przez ProCuro przebojem wchodzi w przestrzeń publiczną. Od 12 lutego we wrocławskim Pawilonie Czterech Kopuł będzie można obejrzeć prace artystyczne powstałe w ramach Projektu ArtStacja. Tematem ostatniej edycji tego konkursu plastycznego dla niepełnosprawnych dzieci i młodzieży były legendy Dolnego Śląska. Kapituła konkursowa wybrała 13 najlepszych prac, które jak co roku złożyły się na wieloplanszowy kalendarz przygotowany przez ProCuro.

W zeszłym roku wystartował inny projekt: „Podziel się kredkami z dzieciakami”. Przez cały październik fundacja, realizując misję społecznej integracji dzieci niepełnosprawnych poprzez sztukę, prowadziła zbiórkę materiałów plastycznych. – Do akcji włączyło się kilka wrocławskich firm, których pracownicy zbierali artykuły dla naszych podopiecznych. Efekt zbiórki był imponujący: 210 pudełek kredek, 53 pudełka farb, 48 opakowań mazaków oraz mnóstwo ołówków, pędzli, plasteliny i kolorowych długopisów. Wszystkie te rzeczy trafiły do podopiecznych fundacji w mikołajki – opowiada Joanna.

I aktywnie

W Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym w Dobroszycach 9 maja 2018 r. fundacja zorganizowała warsztaty dla dzieci, wspierane przez zawodniczki drużyny Volley Wrocław. Warsztaty rozpoczęły się od zajęć plastycznych, na których dzieci malowały portrety siatkarek oraz ich koszulki. W drugiej części wzięły z kolei udział w lekcji WF-u prowadzonej przez zawodniczki.

Grupa Impel na bieżąco włącza się w działania fundacji. Ciekawy zeszłoroczny projekt nosił nazwę „Tysiąc maratonów dla dzieci z fundacji ProCuro”. Fundacja postawiła przed pracownikami firmy i innymi aktywnymi osobami wyzwanie przemierzenia łącznie 42 tys. 195 km, czyli tysiąca maratonów, w trzy miesiące. Inicjatywa trwa od 1 marca do 31 maja, a ostateczny wynik został ogłoszony 1 czerwca – w Dzień Dziecka. Każdy pokonany kilometr oznaczał „cegiełkę” o wartości 1 zł. Łącznie sportowcy wybiegali 50 000 zł! Zebrana kwota została pokryta przez Impel i przekazana fundacji.

Przekaż 1 procent

Takie i inne działania fundacji można wspierać różnymi drogami. Jaka jest najprostsza i najbardziej dostępna w tym momencie roku? Przekazanie 1% podatku. Przypominamy więc o tegorocznych zmianach. Wśród możliwości rozliczeń podatkowych pojawiła się nowa usługa – Twój e-PIT. Szczegóły przedstawia nasz ekspert w tym krótkim nagraniu:

Numer KRS Fundacji ProCuro to 0000283825. Jest niezbędny, by przekazać 1% podatku. W przygotowanym zeznaniu podatkowym w ramach usługi Twój e-PIT urząd automatycznie wskaże tę samą organizację pożytku publicznego, która w ubiegłym roku otrzymała od ciebie 1% podatku. Na każdym etapie możesz jednak samodzielnie wprowadzić zmiany dotyczące OPP. Numer KRS wybranej organizacji, a także opcja zmiany są widoczne na głównym ekranie usługi. Fundacja przygotowała również program, dzięki któremu szybko i sprawnie możesz rozliczyć się on-line.

Zrób coś więcej

To nie wszystko – sposobów wsparcia fundacji jest jeszcze kilka. Jeżeli często robisz zakupy przez internet, wystarczy zainstalować specjalne rozszerzenie do przeglądarki, by część twoich wydatków (bez ponoszenia żadnych dodatkowych kosztów!) wspierała wybraną organizację – szczegóły na temat tej opcji znajdziesz na stronie FaniMani.pl.

Można również wpłacić darowiznę na konto fundacji lub przekazać ją w postaci rzeczowej – nieustannie potrzebnych artykułów i akcesoriów plastycznych, a także upominków dla dzieci. ProCuro można wspomóc, zostając jej wolontariuszem lub planując z fundacją działania CSR. Szczegóły znajdziesz na stronie fundacji.

Plany na 2019

Każda forma wsparcia pomoże w realizacji planów na 2019 rok. A tych jak zawsze jest wiele…

–  Jesienią zorganizujemy kolejny konkurs plastyczny projektu ArtStacja. Powtórzymy akcję zbierania kredek – „Podziel się kredkami z dzieciakami”. Planujemy także zorganizować kolejna akcję biegową, tym razem pod hasłem „Biegnij w rytmie dziecka”. Wspieramy finansowo rehabilitację dzieci niepełnosprawnych, a także planujemy rozwinąć wolontariat pracowniczy – zapowiada Joanna Horyńska-Kozłowska.

* Autorem pracy na początku artykułu, ilustrującej legendę o herbie świdnickim, jest Stefan Koczenasz.

 

EKSPERT


Joanna Horyńska-Kozłowska

Joanna Horyńska-Kozłowska

Pracuję w Grupie Impel od 2001 roku, jestem menedżerem ds. zarządzania wiedzą. Zajmuję się przede wszystkim administrowaniem ImpelNetem – intranetem dla naszych pracowników. Z fundacją ProCuro związana jestem od 2008 roku.

No votes yet.
Please wait...
 
Komentarze

Brak komentarzy.

Zostaw odpowiedź