Pracownicy Impela inspirują: Najważniejszy pod wodą jest spokój

$E0
Mirosław Moździerz pracuje na stanowisku Menedżera ds. uzbrojenia w spółce Impel Security Polska. A prywatnie to pasjonat sportu, szczególnie tych mniej popularnych i trudniejszych dyscyplin. Tym razem kilka słów o nurkowaniu…

W jakich okolicznościach zainteresował się Pan nurkowaniem?

Nurkowaniem zająłem się przy okazji żeglowania. Od wielu lat mam stopień Kapitana Jachtowego i prowadziłem rejsy po wielu akwenach morskich. Zawsze nurtowało mnie wtedy „jakby to było dać nura pod wodę”… Przeźroczysta woda, ryby, wraki na dnie – podwodny świat zawsze mnie przyciągał. Na samym początku nurkowałem bez butli czasami schodząc do 10 m pod wodę, aż w 2007 roku postanowiłem zapisać się na kurs i na początku 2008 roku otrzymałem patent nurka.

A jaki był pierwszy raz pod wodą? Czy towarzyszył Ci strach?

Mój pierwszy raz pod wodą nie był trudny, a wręcz przyjemny i długo oczekiwany. Strachu w zasadzie nigdy nie odczuwałem… Może raz, gdy lekko zabłądziłem w podwodnej jaskini przy nocnym nurkowaniu w pobliżu wyspy Mlet w Chorwacji. Ale szybko się rozejrzałem, zauważyłem odbite światło latarki jednego z nurków i tak spokojnie wróciłem na jacht.

Jaki podwodny widok najbardziej utkwił Ci w głowie?

Najpiękniejszą i najbardziej zaskakującą podwodną przygodę przeżyłem podczas nurkowania na przybrzeżnych wodach Morza Czerwonego k. Hurghady. Pojawiały się wtedy dzikie olbrzymie delfiny, które z ciekawością przyglądały się nieporadnym ludziom. Delfiny podpływały do nas ogromną prędkością w ostatniej chwili nas omijając. Wspaniale pozwały do zdjęć, bawiąc się bąbelkami powietrza wydobywających się z naszych aparatów.

3

Gdzie do tej pory nurkowałeś?

Nurkowałem już w wielu pięknych miejscach. Zaczynałem w naszych krajowych „kałużach”, zdobyłem kamieniołom w Sobótce (43m), nurkowałem w Bałtyku, a także w: Chorwacji, Grecji, Turcji, a ostatnio w Albanii. No i oczywiście nie mogło zabraknąć Egiptu, bo to raj dla nurków. A wracając do Albanii to nurkowanie jest tam jeszcze w mocnych powijakach i znalezienie centrum nurkowego graniczy z cudem. Ale jakoś mi się udało. Nurkowałem w Samej Sarandzie na wrakach statków handlowych zatopionych podczas ostatniej wojny.

Jakieś rady dla początkujących? Co jest najważniejsze pod wodą?

Najważniejszy pod wodą jest wewnętrzny spokój ☺ Bardzo ważna jest także obserwacja sprzętu, komputera nurkowego i manometru na butli oraz swojego partnera nurkowego – zawsze nurkuje się w parach, oczywiście dla bezpieczeństwa. Każdy nurek ma przy sobie dwa automaty oddechowe, jeden dla siebie, a drugi (oktopus) na wszelki wypadek dla partnera – już wielokrotnie się przydał.
1

Co przed Tobą? Co jeszcze chciałbyś zobaczyć, czego jeszcze spróbować?

Co do przyszłości mojego nurkowania to niestety nie przedstawia się ona aż tak kolorowo ☺ Jestem coraz starszy, a jest to sport wymagający sporej kondycji i sprawności fizycznej, ale myślę, że jeszcze parę lat będę nurkował mimo moich 64 lat.
Mam bardzo tolerancyjną żonę, która przymyka oko na moje wyskoki – bo oprócz żeglowania i nurkowania, jeżdżę na nartach, strzelam z łuku bloczkowego (jestem Mistrzem Polski Masters 2015) oraz zajmuję się strzelaniem z broni bojowej i sportowej – jako instruktor i były zawodnik w strzelectwie (WKS Śląsk).
Plany? „Chodzi za mną motolotnia” – nie wiem dlaczego.

Autor: Jolanta Jamioł-Juszczak, Menedżer ds. PR, Impel S.A.

No votes yet.
Please wait...
 
Komentarze

nie tylko pod wodą. ważny jest także w życiu i na co dzień w wielu sytuacjach podbramkowych. warto o tym pamiętać zanim się zdenerwujemy 😉

podziwiam za odwagę i pasję 🙂 piękne podwodne zdjęcia i przeżycia!

muszę przyznać, że wpisy tego typu bardzo przypadły mi do gustu – z pozoru normalni, zwykli ludzie a tu osiągają rożne fantastyczne rzeczy i spełniają swoje marzenia 😀

Spokój kluczem do sukcesu… Brzmi dobrze 😀

bardzo przyjemnie patrzy i czyta sie osobach które maja swoja pasje!

fajnie poczytac jak ktos spełnia swoje marzenia ! swoją drogą uważam ze spokój nie tylko jest najważniejszy pod wodą ale i w całym życiu 😉

myślę że masz 100% racji, nie wiem jak z nurkowaniem ale w życiu to na pewno 😀

szanuje i podziwiam! sam amatorsko nurkuje i wiem, że nie jest to prosta sprawa 😉

Zostaw odpowiedź