Co warto wiedzieć o swoim szefie?

shutterstock_390162592

Niezależnie od tego czy już długo pracujesz w firmie czy dopiero zaczynasz karierę, kilka informacji na temat twojego szefa może w znacznej mierze ułatwić ci osiągnięcie zawodowego sukcesu i awansu. Czego warto się dowiedzieć o swoim bezpośrednim przełożonym?

W firmie, zwłaszcza większej, trudno uciec od biurowej polityki. Jeśli twoim bezpośrednim przełożonym jest właściciel firmy, to sprawa jest prosta – najbardziej zależy mu na utrzymaniu i rozwoju firmy. Jeśli jednak masz przełożonego, który ma nad sobą jeszcze kogoś, to warto wiedzieć o swoim szefie i jego pracy co nieco, by lepiej wykonywać swoją (a przynajmniej by mieć więcej świętego spokoju i móc robić swoje).

Jakie są bezpośrednie cele twojego menedżera?

Wbrew temu, co może ci się wydawać, jego celem nie jest sprawienie, by ci się miło i dobrze pracowało. To jedynie środek do osiągniecia tego, by za pomocą twojej pracy, cele twojego szefa były realizowane. Jeśli wiesz, jakie są, będziesz mógł:

  • Lepiej priorytetyzować swoje zadania (najważniejsze jest to, byś zawsze dostarczał to, co dla twojego przełożonego jest najważniejsze),
  • Proponować takie rozwiązania, które będą spójne z potrzebami przełożonego (czyli uzyskają jego akceptację),
  • Lepiej rozumieć, czego twój szef od ciebie oczekuje (a to oznacza mniej pomyłek i lepsze projekty).

Do czego jesteś przełożonemu potrzebny?

Każdy pracownik ma w firmie jakieś zadania. Czy jesteś potrzebny szefowi bo potrafisz robić coś, czego on nie potrafi? A może po prostu na to, by robić to co tym twój przełożony nie ma czasu? To ważne pytanie, bo jeśli jesteś mu potrzebny dlatego, że masz w danym obszarze większą wiedzę, to powinieneś tę wiedzę pokazywać jak najczęściej. Chwal się pomysłami, proponuj rozwiązania. Jeśli jesteś potrzebny, bo robisz coś, na co szef nie ma czasu, to najważniejsze jest to, byś nigdy nie przeciągał terminów i zawsze realizował rzeczy na czas.

Co jest w pracy najważniejsze dla twojego szefa?

Zrozumienie jego priorytetów w pracy pozwoli ci dostarczać swoją pracę w taki sposób, jakiej menedżer oczekuje (i unikać konfliktów), najprościej zrozumieć to na przykładzie. Załóżmy, że masz do przygotowania raport, który ma zostać wysłany do klienta. Co będzie dla twojego szefa ważniejsze – czy to, by raport był na czas czy to, by był merytorycznie poprawny czy może jego wartość estetyczna? Jeśli czas, to najprawdopodobniej wybaczy bądź pominie niedoróbki formatowania dokumentu. Jeśli jednak estetyka, to lepiej będzie nawet przedłużyć termin oddania raportu ale dopracować każdy akapit.

Jeśli chcesz uniknąć konfliktów i chcesz, by przełożony był zadowolony z twojej pracy, powinieneś pracować zgodnie z priorytetami szefa (a nie swoimi). To nie ważne, że dla ciebie estetyka raportu ma marginalne znaczenie. Skoro ma znaczenie dla szefa, to powinno być to dla ciebie najważniejsze. I odwrotnie – jeśli szef ma w pogardzie kolorki i wykresy a ważna jest dla niego twarda treść i wnioski, to jeśli zmarnujesz 3 godziny na kolorowanie raportu będzie po prostu wściekły.

Jak dowiedzieć się, co jest najważniejsze dla szefa?

  • Pytaj wprost,
  • Zwracaj uwagę, o co się złości bądź na co zwraca ci uwagę (i zapamiętuj to),
  • Eksperymentuj (sprawdzaj na co zwraca uwagę) albo dopytuj czy dane aspekty zadania bądź pracy są ważne czy nie,
  • Przy każdej zmianie przełożonego pamiętaj, że musisz nauczyć się go na nowo i nie przenosić nawyków z jednego szefa na drugiego. Być może, twój poprzedni szef był uczulony na spóźniania się do pracy a nowy nie zwraca na nie uwagi. Jeśli tak jest to przestań za każdym razem przepraszać „na kolanach” kiedy się spóźnisz.

Jak możesz ułatwić pracę swojemu szefowi?

Chcesz być uznawany za osobę niezastąpioną? Działaj tak, by każdego dnia ułatwiać swojemu szefowi jego pracę. Pomaganie szefowi pomaga tobie, bo dzięki temu, przełożony jest pewny, że jesteś potrzebny (i w firmie i jemu). Pamiętaj, że każda sytuacja, w której musisz się do szefa z czymś zwrócić jest utrudnianiem mu pracy, a każda kiedy przychodzisz z propozycją gotowego rozwiązania – ułatwieniem. Zamiast zatem przychodzić i pytać „szefie, to co robić?” przychodź i mów „szefie, myślę że tej sytuacji możemy zrobić A lub B. Myślę, że B jest lepsze, bo …”

Komu podlega Twój szef?

To ważne o tyle, że znając przełożonego swojego szefa możesz przewidzieć z jakimi trudnościami w pracy może borykać się Twój przełożony. Przecież jemu też zależy na tym, by jego szef był zadowolony. Pamiętaj tylko o tym, że to wobec swojego przełożonego musisz być lojalny (a nie wobec jego szefa).

Jaki jest styl zarządzania twojego przełożonego?

Dzięki temu zarówno będzie łatwiej ci „rozgryźć” to, jak się zachowywać w pracy by się nie narażać (i zdobywać punkty) jak i podjąć decyzję, czy zmienić pracę (jeśli styl zarządzania szef kompletnie ci nie odpowiada).

Jakim jest człowiekiem?

Warto też dowiedzieć się nieco o swoim szefie w aspekcie półprywatnym – np. jakie ma hobby, co lubi, czy ma rodzinę, jakie wartości sobie ceni. Po co? Po to, byś tą wiedzę mógł wykorzystywać w codziennym działaniu. Przykładowo, związany z rodziną szef, który stawia ją na pierwszym miejscu, będzie bardziej skłonny zrozumieć twoje spóźnienie wyjaśnione chorobą dziecka niż szef, który rodziny nie ma, dzieci nie lubi i najważniejsza jest dla niego praca. Szef, który ma pasję bardziej zrozumie to, że chcesz wziąć urlop w danym terminie ze względu na swoje hobby. A przełożony dla którego najważniejsza jest uczciwość będzie nagradzać wszystkie zachowania, kiedy będziesz szczery wobec niego bądź kolegów czy klientów.

Tych 7 pytań, jeśli sobie na nie odpowiesz, mogą w znaczącym stopniu przyczynić się do ułatwienia i przyspieszenia Twojej kariery. Poświeć kilka minut na to, by sobie na nie odpowiedzieć.

No votes yet.
Please wait...
 
Komentarze

fajne zestawienie. właściwie mało kiedy się o tym myśli, by żyć w zgodzie z przełożonym, a dostosowanie się do jego stylu może ułatwić pracę 🙂

oj tak znajomość szefa zawsze działa na naszą korzyść. Poza tym lepiej się współpracuje z ludźmi o których coś sie wie i jest o czym z nimi porozmawiać

myślę ze naprawdę warto poznać swojego szefa, w końcu powinniśmy mieć wspólny cel pracy – dobro i zysk naszej firmy

zawsze wolałam trzymać się na dystans od przełożonych ale widzę że warto trochę się jednak zbliżyć 😉

bardzo dobrze wszytko zebrane w calosc. niby wszytsko oczywiste ale jednak w zyciu roznie bywa 😉 zawsze dobrz jest znac swoj team zwlaszcza tych na samej gorze

myślę ze zawsze warto poznać swojego szefa, wtedy łatwiej nam sie z nim dogadać i możemy spodziewać się czego od nas oczekuje 🙂

Zostaw odpowiedź