5 sposobów na to, by być coraz lepszym w swoim fachu – Marta Hennig – www.martapisze.pl

W czasach, kiedy dzięki dostępowi do internetu każdy może uważać się za specjalistę z dowolnej dziedziny, wartość prawdziwych ekspertów ciągle rośnie. Warto więc w siebie inwestować i regularnie się rozwijać, by ciągle być na topie w swoim fachu. Pozostaje tylko pytanie: jak to sensownie zrobić?

RACHUNEK SUMIENIA – CZY RZECZYWIŚCIE SIĘ ROZWIJASZ?

Każdy z nas chce być jak najlepszy w swoim fachu, ale jednocześnie bardzo dużo osób nic nie robi w tym kierunku. Codzienne obowiązki, rutyna, brak czasu – i nagle z osoby pełnej pasji zamieniamy się w kogoś, kto mechanicznie wykonuje swoje obowiązki i już dawno nie aktualizował swojej wiedzy.

Czasami wystarczy 15-20 minut dziennie, żeby rozwinąć skrzydła.

Jeśli jednak chcesz być coraz lepszy w tym, co robisz – ta sytuacja musi się zmienić. Im więcej konkurencji na rynku, tym bardziej ceni się prawdziwych ekspertów, dlatego naprawdę warto zainwestować swój czas w dalszy rozwój. Jeśli twój dzień jest wypełniony obowiązkami, nie musisz się martwić: większość poniższych patentów wcale nie wymaga nieograniczonej ilości czasu – czasami wystarczy 15-20 minut dziennie, żeby rozwinąć skrzydła.

#1 ZMIEŃ NASTAWIENIE

Wiele osób kojarzy bycie ekspertem czy fachowcem z niezliczoną ilością przeczytanych książek, ukończonych kursów i masą nauki. I o ile oczywiście potrzebna ci jest wiedza, o tyle wcale nie musisz poświęcać całej swojej doby na to, by ją zdobyć.

Zamiast zastanawiać się, jak tutaj wygospodarować kilka godzin na wertowanie branżowych magazynów, zmień nastawienie. Poświęć 15-30 minut dziennie na własny rozwój. Za mało? Uwierz mi, dużo skuteczniejszy jest kwadrans nauki praktykowany codziennie, niż trzy godziny raz na pięć miesięcy, jak wreszcie uda ci się znaleźć czas.

Zmiana nastawienia to pierwszy krok do polepszenia swoich umiejętności. Jak uda ci się zagospodarować te kilkanaście minut każdego dnia, twój rozwój nabierze regularności i dużo łatwiej będzie ci być na bieżąco z nowościami dotyczącymi twojego fachu.

#2 ODNAJDŹ ZNOWU SWOJĄ PASJĘ

Szara codzienność, rutyna i powtarzalność skutecznie mogą uśpić poczucie pasji i zadowolenia z pracy. Warto więc poświęcić chwilę na odnalezienie tego, co sprawiało nam kiedyś przyjemność i satysfakcję z wykonywania naszego fachu.

Co najbardziej lubiliśmy robić? Dlaczego zdecydowaliśmy się na taki, a nie inny zawód? Z jakiego powodu mieliśmy sporo entuzjazmu? I najważniejsze: dlaczego teraz to wszystko już tak nie cieszy?

Jednym z lepszych sposobów na odkrycie ponownie swojej pasji jest… “luźna nauka”, czyli sposób, w jaki mimochodem uczymy się czegoś nowego na temat własnego fachu. Sięgnij po branżowe pismo, obejrzyj film lub dokument o swoim zawodzie, idź na spotkanie z innymi ludźmi, którzy robią dokładnie to, co ty albo poczytaj bloga na ten temat. Takie przełamanie rutyny i sięgnięcie po coś ciekawego, co chociaż w luźny sposób jest związane z twoim fachem, może pomóc nam odzyskać pozytywne nastawienie do własnej pracy i być okazją do przyswojenia sobie nowej wiedzy w przyjemny sposób.

#3 INSPIRACJE, CZYLI JAK WYKORZYSTAĆ INTERNET

Internet to nie tylko miejsce, w którym znajdziesz najwięcej filmów ze śmiesznymi kotami na świecie, ale także źródło codziennej inspiracji i nowej wiedzy ze swojej branży.

Obserwuj nie tylko wielkie serwisy branżowe, ale przede wszystkim LUDZI! Świetnym sposobem na rozwinięcie się będzie śledzenie profili specjalistów i ekspertów, którzy robią dokładnie to, co ty. Dzięki temu nie tylko jesteś w stanie przypadkiem przy porannej kawie dowiedzieć się o jakiejś nowince z branży, ale także zmotywować się do działania. Ważna rzecz: nie ograniczaj się tylko do osób z naszego kraju; staraj się inspirować i śledzić postacie z całego świata. W ten sposób często jesteś w stanie dowiedzieć się o czymś, czego jeszcze w Polsce nie ma… i przygotować się zawczasu na to, co będzie. Czytaj blogi, potraktuj Facebooka jako codzienną prasówkę złożoną z publikacji ludzi z twojej branży, sprawdź LinkedIn oraz inne serwisy społecznościowe.

Możesz zapisać się do branżowych grup na Facebooku. Jeśli jest taka możliwość, korzystaj też z dostępnych webinarów czy spotkań online, które bez wychodzenia z domu, pomogą ci pogłębić swoją wiedzę. Zapisz się do newsletterów najpopularniejszych portali i stron dotyczących twojego zawodu – dzięki temu na bieżąco będziesz otrzymywał informacje o ciekawych materiałach, zmianach i spotkaniach, na które warto się udać.

#4 NOWINKI I KONTAKTY, CZYLI IMPREZY BRANŻOWE

Uczestniczenie w wydarzeniach związanych z twoim fachem to nie tylko okazja do poznania nowych ludzi, którzy interesują się dokładnie tym samym, co ty, ale także poznanie aktualnych nowinek i trendów ze swojej branży. To także doskonały sposób na zmotywowanie się do pracy czy znalezienie inspiracji do dalszego działania – zwłaszcza, jeśli w naszej pracy czasami czujemy, że niewiele się zmienia, a my popadamy w szarą rutynę.

Warto jednak pamiętać, że co za dużo, to niezdrowo. Wiele osób popada ze skrajności  w skrajność i nie potrafi odpuścić żadnego branżowego wydarzenia, jeżdżąc na nie przy każdej sposobności i skutecznie tracąc czas na własny rozwój i pracę. Zamiast jeździć na każdy możliwy konwent, zjazd, festiwal czy konferencję, wybierz 2-3 imprezy w roku, które są naprawdę kluczowe. Przed kupieniem biletu czy zapisaniem się na event przeczytaj opinie, zobacz plan wydarzenia, sprawdź prelegentów oraz relacje z poprzednich edycji.

Pamiętaj także, że takie imprezy nie pozwolą ci się rozwinąć, jeśli nie włożysz w to swojego zaangażowania. Notuj na wykładach, zadawaj pytania, poznawaj ludzi,  bądź ciekawy i od razu zastanawiaj się, jak zdobytą wiedzę możesz przełożyć na zmiany u siebie. W innym przypadku wrócisz tylko z plikiem notatek, które rzucone w kąt, w żaden sposób nie przełożą się na twój rozwój. Aby tego uniknąć, wieczorem po danym wydarzeniu poświęć 20 minut na zrobienie planu działania, by wprowadzić to, czego się nauczyłeś, od razu do swojej codzienności.

I jeszcze jedna uwaga – zamiast wciskać każdemu swoją wizytówkę, zastanów się, w jaki inny sposób możesz sprawić, by cię zapamiętano. Udzielaj rad, bądź sympatyczny i bezinteresowny – dzięki temu znajomości zdobyte na imprezie branżowej rzeczywiście zaowocują.

#5 STANDARDOWA DROGA W NIESTANDARDOWY SPOSÓB – SZKOLENIA, KSIĄŻKI I BADANIA

Kolejnym sposobem na rozwijanie swoich umiejętności są oczywiście odpowiednie publikacje, szkolenia i badania. Sztuka jednak polega na wybraniu tych wartościowych: czasami lepiej jest wybrać trzy dobre szkolenia, niż być na piętnastu, które nic do naszego życia zawodowego nie wniosą. Tak samo z książkami: jedna naprawdę dobra pozycja będzie dużo cenniejsze, niż kilkanaście innych.

Staraj się więc korzystać z takiej wiedzy w mądry sposób. Tak jak w przypadku szkoleń – czytaj opinie, zanim się zapiszesz. W przypadku literatury dobrą praktyką jest sprawdzanie autora – w czasach, kiedy każdy może wydać książkę, warto uważać, po co sięgamy.

Dobrze byłoby, gdybyś określił sobie jakiś cel związany z edukacją: na przykład przeczytanie dwóch książek branżowych na kwartał i udział w dwóch szkoleniach rocznie. Taka ilość nie jest przytłaczająca, cel będzie łatwo spełnić, a przy okazji: zadbamy w końcu o nasz rozwój.

NIE MUSISZ BYĆ NAJLEPSZY

Wcale nie musisz być najlepszy, by być naprawdę dobrym w swoim fachu. Zamiast wywierać na sobie presję i przekonywać siebie, że od poniedziałku zaczniesz poświęcać pięć godzin na naukę, zaliczysz kilkanaście szkoleń i przeczytasz kilkadziesiąt książek, zacznij od metody małych kroków. Piętnaście minut dziennie, dwa dobre szkolenia rocznie, kilka pozycji do przeczytania… a zanim się obejrzysz, będziesz dużo lepszy, niż do tej pory.

Czasami wystarczy po prostu postawić ten pierwszy krok.

 

 

No votes yet.
Please wait...
 
Komentarze

A Marta jak zwykle – dobrze i na temat. Od razu zachciało mi się przejrzeć internet i wybrać te dwa szkolenia” na ten rok 😊

Zostaw odpowiedź