Co spotkamy w urządzeniach mobilnych za kilka lat ?- Artur Blicharz – www.techthink.pl

Świat urządzeń mobilnych w przeciągu ostatnich kilku lat zmienił się nie do poznania. Pierwszym smartfonem, podobnym do obecnych zadebiutował w 2007. Był nim iPhone (oczywiście w latach 90 powstał już pierwszy telefon, który był protoplastą smartfona; nazywał się IBM Simon, jednak oprócz dużego ekranu, niewiele łączyło go z pierwszym “nowożytnym” smartfonem). Po dziesięciu latach możemy zobaczyć jak wielki postęp poczyniła technologia oraz jak dalej będzie wyglądał jej rozwój.

Wyścig funkcji

Obecnie topowe smartfony są wyposażony w bardzo wydajne procesory, genialne ekrany oraz aparaty. Producenci prześcigają się na nowe funkcje, udogodnienia. Przykładowo Motorola wyposaża droższe modele w piny, dzięki czemu możemy podłączyć do nich Moto Modsy – moduły, które rozszerzają możliwości “Motek”. Do najciekawszych Modsów można zaliczyć projektor, który jest niewiele grubszy od smartfona a jego możliwości nie ustępują nawet kilkukrotnie większym projektorom! O modularności wspominam nieprzypadkowo, ponieważ przez kilka lat jedna z najpotężniejszych firm na świecie – Google również pracowała nad modularnym smartfonem. Jednak znaczenie słowa“modularność” w telefonie Google’a miało nabrać zupełnie nowego sensu. Project Ara (tak miał nazywać się smartfon) był bardzo innowacyjny – każdy element w tym urządzeniu był modułem, dzięki czemu użytkownik mógł dowolnie zmienić praktycznie każdy podzespół. W poprzednim zdaniu napisałem “był”, ponieważ Google w końcowej fazie anulowało ten projekt. Szkoda, ponieważ sądzę, że Project Ara zmieniłby sposób postrzegania obecnego smartfona.

Już od kilku lat słyszymy o tym, że na rynku zadebiutuje smartfon Samsunga ze składanym ekranem. Dużo mówi się też o holosmartfonie. O ile składany smartfon może powstać w przeciągu dwóch lat, to sprawa z holosmartfonem nie jest już taka prosta. Przyczyną tego może być niewystarczająca moc obliczeniowa nawet obecnych smartfonów. Topowe urządzenia mobilne 2017 roku mają zagęszczenie pikseli na poziomie ok. 550 ppi. Z kolei holosmartfon miałby ich ok. 5000 ppi. Co za tym idzie, do bezproblemowego działania potrzebowałby bardzo wydajnego procesora. Oczywiście wszystko to jest kwestią czasu, ponieważ z roku na rok wydajność urządzeń podwaja się. Być może już za około sześć lat powstanie procesor, który będzie wystarczająco mocny, aby mógł zasilać holosmartfona.

Wyścig parametrów

Holosmartfon lub składany smartfon zostaną zaprezentowane dopiero za kilka lat. Do tego momentu będzie trwał wyścig zbrojeń. Producenci będą montowali jak najmocniejsze podzespoły w swoich smartfonach. Ekran, w tańszych urządzeniach, będzie zajmował więcej miejsca a ramki będą cieńsze niż są obecnie. Na rynku pojawi się mnóstwo bezramkowych topowych smartfonów. W telefonach pojawią się aparaty z kilkukrotnym zoomem optycznym, które w końcu dorównają lustrzankom (obecnie na rynku są już smartfony, które robią genialne zdjęcia. W przyszłości będzie ich jeszcze więcej). Ponadto smartfony będą miały o wiele pojemniejsze baterie oraz bardziej energooszczędne procesory, dzięki czemu czas pracy na jednym ładowaniu wydłuży się. Producenci dążą do modyfikacji grubości obudowy urządzeń mobilnych. Stosowane w nich na przykład szkło będzie bardziej wytrzymałe. Dzięki temu we wszystkich smartfonach znajdzie się możliwość ładowania indukcyjnego.

Bezpieczeństwo i prywatność użytkownika ponad wszystko !

Ochrona naszych danych jest bardzo ważna, dlatego już od kilku lat smartfony mają wiele zabezpieczeń, które mają chronić informacje przed nieodpowiednimi osobami. W 2013 roku pojawiły się pierwsze smartfony z czytnikami linii papilarnych. Od tego czasu skanery odcisków palców są nawet w najtańszych urządzeniach mobilnych. Obecnie trwają prace nad zaimplementowaniem czytnika w wyświetlaczu, dzięki czemu cały przedni panel pokrywałby ekran. W przyszłości nasz telefon będzie można odblokowywać za pomocą twarzy lub oka. Te technologie są już dostępne w smartfonach, jednak nie są jeszcze w stu procentach rozwinięte przez co mylą się, są niedokładne. Kolejną metodą odblokowywania naszego urządzenia może być używanie komend głosowych.

Sądzę, że właśnie ten sposób będzie bardzo popularny oraz bezpieczny, dzięki czemu wielu producentów zdecyduje się na wykorzystanie takiego zabezpieczenia.

Dzisiaj kontra jutro !

Na rynku panuje wiele trendów mobilnych:

  • Najbardziej uwidacznia się trend do tworzenia smartfonów wielozadaniowych, służących nie tylko do komunikacji, ale również do pracy, rozrywki. Przecież w tym celu została stworzona Motorola Moto Z z modułami.
  • Kolejna tendencja to modyfikacja ekranów oraz obudowy. Smartfony mają mieć większe ekrany oraz mniejsze obudowy. Nawet w chwili obecnej widzimy, że na rynku jest kilka urządzeń, które są zaprojektowane zgodnie z tym trendem. Za kilka lat będzie ich bardzo dużo.
  • Trzecią tendencją jest dążenie do perfekcyjnych zabezpieczeń i wydajności. Wystarczy popatrzeć jaki wielki krok do przodu w tej dziedzinie poczyniły urządzenia mobilne w ciągu 2-3 lat. Ich wydajność oraz poziom zabezpieczeń wzrosły kilkukrotnie.

Urządzenia mobilne rozwijają się bardzo szybko, w związku z tym za kilka lat smartfony będą znacząco odróżniały się od obecnych modeli. Wtedy pojęcie “smartfon” będzie rozumiane zupełnie inaczej niż obecnie.

 

No votes yet.
Please wait...
 
Komentarze

Brak komentarzy.

Zostaw odpowiedź