Czego możesz się nauczyć, wykorzystując zaledwie 15 minut dziennie? 

800x

Wprawdzie prawie każdy z nas codziennie narzeka na to, że nie ma czasu, ale jednocześnie sporo go marnujemy (np. na Facebooka czy telewizję).  15 minut to naprawdę niewiele. Taki czas na pewno uda się wygospodarować i poświęcić na coś konstruktywnego – np. naukę nowych umiejętności. Czego można się nauczyć, poświęcając na nią zaledwie kwadrans?

Nauka języków obcych

Czy wiesz, że poświęcając zaledwie 15 minut dziennie na zupełnie nowy język obcy, możesz nauczyć się go w rok na poziomie wystarczającym na prostą konwersację? I to w bardzo prosty sposób, bez żmudnego chodzenia na zajęcia po pracy i marnowania czasu na dojazdy do nauczyciela. Wystarczy aplikacja w tablecie czy komórce bądź dostęp do komputera.

Aplikacji do nauki języków jest kilka. Najpopularniejszą (i jednocześnie zupełnie bezpłatną) jest Duolingo. Poza tym, można uczyć się języka z pomocą Babbel, Rosetta Stone, Auralog i innych. Z badań nad efektywnością nauczania za pomocą platformy do nauki języków obcych Duolingo wynika, że 34 godziny spędzone z Duolingo odpowiadają jednemu semestrowi nauki (badania przeprowadzone na języku hiszpańskim).  Aplikacja sama podpowiada ci, że czas na naukę a jej lekka grywalizacyjna forma sprawia, że 15 minut mija bardzo szybko. I możesz uczyć się nawet w autobusie!

Obsługa programów graficznych

Od poprawiania własnego zdjęcia, po zrobienie własnego logotypu czy wizytówki. To wszystko możesz osiągnąć w zaledwie kilka miesięcy. Programów graficznych jest oczywiście mnóstwo. My polecamy bezpłatny program Inkscape do tworzenia grafiki wektorowej, który jest na tyle mocno rozbudowany, że pozwala na tworzenie w pełni profesjonalnej grafiki. Oczywiście, możesz rozwijać swoje umiejętności w Photoshopie czy w innych programach.

Jak się uczyć? Najłatwiejszą metodą opanowywania poszczególnych funkcji programu jest wykonywanie konkretnych tutoriali i zadań. Możesz korzystać do tego z filmików na Youtube (w przypadku Inkscape polecamy polski kanał Inkscape Tutorial na Youtube oraz angielski kanał Nicka Saporito, który pokazuje nieco bardziej zaawansowane funkcje, np. jak stworzyć wektorowy obraz z dowolnego zdjęcia – https://youtu.be/JVAk_1qv_tA).  Każdy z tutoriali trwa między 8-20 minut, ale przecież możesz podzielić jego oglądanie na dwie części. Po opanowaniu wszystkich tricków zdecydowanie możesz wpisać sobie do CV dobrą znajomość programu graficznego.

Kodowanie

Chcesz nauczyć się zrobić własną stronę www? Albo sprawdzić czy programowanie jest faktycznie trudne? Skorzystaj z aplikacji i stron, które umożliwiają naukę podstaw HTML, CSS czy Java Script, a nawet PHP czy jQuery. Do wyboru jest naprawdę sporo możliwości – Code Academy, CodeQuack (płatny), Coding with Chrome, LearnPython i inne. Na YouTube znajdziesz również mnóstwo tutoriali zarówno w języku polskim, jak i angielskim. Pamiętaj, że bardzo wielu dobrych programistów to tak naprawdę samoucy! Oczywiście, nie  nauczysz się PHP w weekend, ale jeśli zaczniesz dziś, to za dwa lata możesz mieć nawet szansę na przebranżowienie czy pracę jako „cyfrowy nomad freelancer”.

Marketing internetowy i narzędzia Google

Chcesz wiedzieć nieco więcej o tym, jak osiągnąć sukces w sieci? Pomoże ci w tym Google i jego kursy. Warto poświęcić 15 minut dziennie przez kilka tygodni nie tylko po to, by mieć wpis do CV, ale również dla możliwości budowania własnej kariery. Jakby nie patrzeć, posiadanie własnej strony www daje spore możliwości lepszego zaprezentowania swojej sylwetki zawodowej. Coraz częściej też potrzebne jest nam portfolio, by móc pokazać potencjalnemu pracodawcy czy kontrahentowi nasze dotychczasowe osiągnięcia. Wiedza na temat tego jak się promować i jak zaistnieć w internecie przyda się nam niezależnie od tego, jaki zawód wykonujemy.

Na początek warto przyjrzeć się programowi o nazwie Internetowe Rewolucje. To darmowy kurs e-marketingu, którego odbycie daje nawet certyfikat (który można dołączyć do CV). Jeśli temat cię zainteresuje, możesz skorzystać z tutoriali Google, które pozwalają stać się ekspertem w analityce internetowej czy reklamie Google Adwords. Tak naprawdę, to możesz dzięki temu nawet zdobyć nowy zawód.

DIY – od dziergania po stolarkę

Chcesz nauczyć się piec i gotować jak Makłowicz, Okrasa czy Pascal? Tworzyć poduszki ze sznurków? Robić biżuterię, lampy czy wypalać obrazy? Tego wszystkiego możesz nauczyć się z tutoriali – na Youtube bądź w serwisach internetowych. Nie tak dawno, system bezpłatnych lekcji uruchomił serwis Instructables, na którym można nawet nauczyć się spawania (niestety, lekcje dostępne tylko w języku angielskim, ale jeśli go nie znasz, to zacznij od Duolingo!). Każdy kurs podzielony jest na kilka lekcji, ale jeśli nie masz czasu na przerobienie całej na raz, to przecież możesz ją podzielić na kilka odcinków. W zasadzie 2-3 tygodnie codziennej pracy wystarczą na jeden kurs. Na podobnej zasadzie, choć opartej na video działa SkillShare.

Medytacja

Masz w życiu za dużo stresu? Naucz się relaksacji i medytacji. Możesz to zrobić np. za pomocą strony Calm.com, która oferuje bezpłatne kursy w tym obszarze. Niestety, trzeba znać język angielski (Duolingo!). W języku polskim, lekcje medytacji można znaleźć na Youtube (choć nie są tak zaawansowane).

Zmiana paradygmatu i perspektywy

Jeśli nauka kojarzy ci się ze żmudną, nudną pracą i nie masz ochoty każdego dnia siadać „do lekcji”, to poświęć 15 minut dziennie na obejrzenie jednej prezentacji na Ted.com. Misją tej organizacji jest dzielenie się pomysłami i ideami, a do wystąpień zapraszani są przeróżni ludzie – specjaliści z wielu dziedzin, ale również osoby, które mają coś ważnego do przekazania innym. Codzienne oglądanie filmików z Tedx’a poszerza horyzonty, inspiruje, a nierzadko pomaga w samorozwoju. Możesz oglądać je na Youtube z polską transkrypcją bądź skorzystać z aplikacji dostępnych na komórkę czy tablet. Filmiki Tedx to również świetny sposób na ćwiczenie znajomości języka obcego – i to zarówno angielskiego (prezentacje są tylko w tym języku, ale możesz włączyć polskie napisy), jak i innego języka, jeśli znasz angielski (możesz włączyć np. napisy francuskie czy hiszpańskie).

https://youtu.be/u3EAcPsZ2IQ – Michael Shermer – Jak sami siebie oszukujemy

Aby zdobyć nowe kompetencje i umiejętności wcale nie trzeba poświęcać bardzo dużo czasu – wystarczy być systematycznym i zaplanować każdego dnia 15 minut na naukę. Nie trzeba też wcale wydawać ogromnych pieniędzy (choć czasem opłaca się zapłacić kilka złotych za aplikację czy kurs). Internet daje nam dziś nieograniczone możliwości – wykorzystaj je!

Rating: 4.0/5. From 1 vote.
Please wait...
 
Komentarze

zwłaszcza medytacja i języki obce do mnie przemawiają 😉 to są ważne sprawy i faktycznie nie potrzeba na nie dużo czasu!

niby kwadrans to nic a tu okazuje sie ze faktycznie mozna ten czas fajnie wykorzystac 🙂

ja zawsze sobie powtarzam angielskie słówka za pomocą fajnych apek na telefon 🙂

o proszę jakie ciekawe pomysly 🙂 skorzystam napewno!

ja to wole sobie poświęcić chwilę na zaplanowanie mniej więcej całego tygodnia, lubię być zorganizowana 😉

tak, 15 minut to wbrew pozorom szmat czasu 😀

oo filmiki z Tedxa są mega! bardzo polecam

ja poświęcam te 15 minut żeby zaplanować sobie posiłki na następny dzień, lubię mieć wszystko zaplanowane

a ja w tym czasie lubie sobie poczytac Pudelka 😉

Artykuł w cenie. Dobra refleksja na chwilę przed maturą żeby świetowac zamiast żałować.

Zostaw odpowiedź