Dlaczego warto czytać (i w pracy i w domu)

shutterstock_94325839Statystyczny Polak czyta jedną książkę rocznie. A ponieważ są osoby, które czytają ich kilka bądź kilkanaście w ciągu roku, okazuje się, że ponad 60 proc. Polaków nie przeczytało w 2015 roku żadnej książki. Chcemy Wam pokazać, że czytanie to niejedynie hobby dla okularników, ale sposób na samorozwój, redukcję stresu, lepsze relacje z innymi. A do tego podamy wam trick, dzięki któremu możecie przeczytać 12 książek rocznie, nie poświęcając na to ani minuty!

12 powodów, dla których warto czytać. Codziennie!

1. Większe szanse na sukces zawodowy

Osoby czytające mają większe szanse na sukces zawodowy i lepsze zarobki. Analiza życiorysów znanych przywódców wykazała również, że wielu z nich było zapalonymi czytelnikami. Churchill nie tylko czytał, ale również pisał. Steve Jobs uwielbiał Williama Blake’a, a Phil Knight (twórca marki Nike) kochał książki tak bardzo, że ufundował bibliotekę (na University of Oregon).

2. Zwiększenie empatii

Czy wiesz, że lepszymi pracownikami (a także osobami, które zarabiają więcej) nie są osoby o wyższym IQ, ale o wyższym poziomie tzw. inteligencji emocjonalnej? Czytanie rozwija. Jak? Pozwala na to, by czytelnik wchodził w „cudze buty”, czyli zmieniał perspektywę i zaczynał  szerzej patrzeć na świat.

3. Większa ogłada

Badania przeprowadzone przez National Endowment for the Arts wykazały, że osoby czytające książki jednocześnie mają wyższy poziom kultury osobistej oraz społecznej. Częściej chodzą do teatru, na wernisaże i generalnie korzystają z kultury, a tym samym mają po prostu więcej z życia.

4. Przyszłość bez Alzheimera

Wiele badań podkreśla, że osoby czytające rzadziej zapadają na choroby demencyjne. Innymi słowy mówiąc, czytanie obniża ryzyko Alzheimera (lub jest w stanie mu zapobiec – choć ta teza nie została jeszcze w 100 proc. potwierdzona).

5. Poprawa koncentracji

Czytanie poprawia koncentrację i uczy tego, jak się skupiać na określonych rzeczach. Czytanie w trudniejszych warunkach (np. w pociągu) uczy umiejętności wyciszania się – dzięki temu będzie ci łatwiej skoncentrować się w pracy. Nawet jeśli pracujesz na open space lub w głośnej fabryce.

6. Wsparcie myślenia analitycznego

Czytanie, poprawia analityczne myślenie i wyciąganie wniosków. Idealny sposób na rozwinięcie swoich zawodowych kompetencji!

7. Lepszy sen

Wyrobienie sobie rytuału czytania przed snem (nawet przez 15 minut) pozwala szybciej zasypiać. Taki rytuał daje naszemu ciału informacje, że oto nadchodzi czas na sen. Organizm się wycisza, mózg uspokaja, zasypiamy szybciej i śpimy lepiej.

8. Rozwój słownictwa

I to niezależnie od tego, czy czytasz naukową dysertację czy harlequinowy romans. Czytanie po prostu nas rozwija językowo i nie ma znaczenia, co czytamy (może to być nawet komiks). Badania wykazują, że 5-15 proc. naszego słownictwa pochodzi z czytania.

9. Redukcja stresu

W jednym z eksperymentów przeprowadzonych w Wielkiej Brytanii wykazano, że czytanie jest w stanie redukować stres o 67 proc. (badanych najpierw denerwowano, a potem uspokajano różnymi metodami. Czytanie okazało się najskuteczniejsze).

10. Leczenie złamanego serca

Czytanie pomaga posklejać złamane serce i dojść do siebie po trudnym rozstaniu bądź stracie kogoś bliskiego. Daje nową perspektywę i pozwala się wyciszyć. Według badań przeprowadzonych przez dr Cristel Russell, analityk zachowań konsumenckich z American University, czytanie pozwala też uwolnić negatywne emocje związane z rozstaniem.

11. Poprawa motywacji

Chcesz coś zmienić w swoim życiu? Otworzyć biznes? Mieć lepszą pracę? Przenieść się do innego kraju? Znaleźć hobby? W każdym z tych aspektów książki mogą ci pomóc. Czytanie o tym, jak innym udało się przezwyciężyć trudności, jak sobie poradzili, rozwiązali problemy, jak się zachowali w obliczu nieprzewidzianych wyzwań zwiększa naszą motywację i sprawia, że wytrwalej dążymy do celu!

12. Hobby, które cię nie zrujnuje

Za bilet do kina musisz zapłacić 15-30 zł. Film trwa (z reklamami i dojazdem) około 3 godzin, czyli płacisz około 5 -10 zł za godzinę zabawy. Kosztów pobytu w pubie nawet nie będziemy analizować. Książkę, czytać będziesz kilka, kilkanaście godzin. Zatem nawet wydanie na nią 40 zł i tak jest tańsze niż kino, teatr czy impreza w klubie (choć oczywiście jest to droższe hobby niż spacer. Za to można połączyć spacer ze słuchaniem audiobooka!).

Firmowa biblioteczka

Nastawienie na rozwój pracownika widać w niektórych firmach poprzez to, że posiadają firmową biblioteczkę. Może być ona wyposażona w tradycyjne książki, e-booki (z dostępem do czytników) lub audiobooki. Pracowników zachęca się do czytania i wspiera rozwój, zaopatrując biblioteczkę w nowe tytuły i nowości wydawnicze. Firma w której pracujesz nie ma takiej biblioteczki? Powiedz przełożonemu, że warto ją założyć!

Nie mam czasu na czytanie!

Twoja doba już ma 28 godzin i na 15 minut lektury czasu nie wyskrobiesz? Nie martw się – znamy dobry trick, by to zmienić. Są nim audiobooki. Nagrania książek, które pozwalają na „czytanie” podczas robienia innych czynności. Takiego audiobooka możesz słuchać jadąc do pracy autobusem czy nawet prowadząc samochód.

Miesięczna porcja literatury

Jeden audiobook trwa około 500-600 minut (oczywiście w zależności od ilości treści). Jeśli zatem dojeżdżasz do pracy 15 minut w jedną stronę (czyli w obie 30) to na „przesłuchanie” 600- minutowej książki potrzebujesz 20 dni – dokładnie jednego miesiąca roboczego! Uprawiasz jogging? Chodzisz na siłownię? Zamiast muzyki możesz słuchać w tym czasie książek. Oczywiście pamiętaj, że słuchanie audiobooka wymaga nieco wyższego poziomu skupienia niż słuchanie muzyki, ale podczas spinningu czy spaceru można słuchać książki bez problemu.

No votes yet.
Please wait...
 
Komentarze

jest mnóstwo powodów i każdy jeden jest dobry! czytanie rozwija nas w każdym aspekcie bycia człowiekiem 🙂

hmmm, chyba pora zaczac czytac wiecej, nie powiem ze nie czytam w ogole, ale nie mam sie tez czym zbytnio pochwalic, czas to zmienic

czytam wiele ksiazek, bardzo czesto, na pewno sporo ponad norme krajowa i moge potwierdzic, warto, czytac dla siebie i dla naszych dzieci rowniez, bardzo je to rozwija i duzo uczy

Masz jakies dowody na poparcie tych swoich wywodów czy sobie je tak wymyśliłeś?

Zostaw odpowiedź