Jak poprawić koncentrację i ćwiczyć mózg, czyli dlaczego warto stosować mapy myśli?

mapy myśli

Tradycyjne notatki, stosy karteczek, zapiski w kalendarzu – to metody, które zdecydowanie nie sprzyjają kreatywności. Realizując projekty, warto korzystać z jak najbardziej efektywnych rozwiązań. Jednym z nich jest mindmapping.  

Żmudne notatki męczą nie tylko ciebie, ale i twój mózg. W ludzkiej głowie znajduje się gigantyczna baza danych, do której nieustannie napływają nowe informacje. Umysł radzi sobie z tym jednak doskonale, łącząc poszczególne fakty na zasadzie skojarzeń. W praktyce oznacza to, że nie rządzą nim żadne schematy, a procesy myślowe przebiegają wielokierunkowo. Aby maksymalnie ułatwić mózgowi przyswajanie kolejnych wiadomości, warto wykorzystywać narzędzia najbardziej zbliżone do jego niestandardowej natury.

Synchronizacja półkul

Szukając odpowiedzi na pytanie, jak poprawić koncentrację i trenować pamięć, sięgnij po mapy myśli. To metoda opracowana przez dwóch brytyjskich naukowców Tony’ego i Barry’ego Buzanów. Dlaczego jest taka skuteczna? Wykorzystuje synergiczną współpracę obu półkul mózgowych – lewej, odpowiedzialnej za logiczne i analityczne postrzeganie oraz prawej – intuicyjnej, twórczej,  związanej z tworzeniem wizualizacji i myśleniem przestrzennym. Mapy myśli maksymalizują tym samym efektywność umysłu. Niestety, nie można tego powiedzieć o tradycyjnych notatkach (spisanych w sposób linearny), które najzwyczajniej w świecie… nudzą twój mózg!

przykład mapy myśli

Jak zrobić mapę myśli?

Aby odpowiednio rozrysować swoją pierwszą mapę, pamiętaj o zasadach, którymi rządzi się ta technika:

  1. W centralnym punkcie kartki umieść rysunek odnoszący się do głównej tematyki mapy.
  2. Od niego poprowadź „gałęzie”, symbolizujące kluczowe zagadnienia. Aby je zobrazować, wykorzystuj rysunki i słowa pisane dużymi literami.
  3. Następnie pod każdą z głównych gałęzi zapisz związane z nią mniejsze zagadnienia.
  4. W zależności od tego, jak bardzo skomplikowany temat chcesz rozpisać, możesz zastosować jeszcze kolejne podkategorie.
  5. Pamiętaj, że poszczególne gałęzie mogą tworzyć powiązane ze sobą sieci.

Nie ograniczaj swojej fantazji

Aby jeszcze bardziej ułatwić zadanie swojemu mózgowi, pisz drukowanymi literami. Dzięki temu mapa będzie czytelna. Używaj również wielu kolorów – najlepiej, jeśli do każdej gałęzi przyporządkujesz inny odcień. Taki zabieg stymuluje prawą półkulę mózgu i ułatwia analizę mapy. Pamiętaj przy tym, że to nie jest szkolna praca „na szóstkę” z plastyki – mapa ma być użytecznym narzędziem, a nie pieczołowicie opracowywanym dziełem sztuki!

Programy do tworzenia map myśli

Jeżeli jesteś fanem technologicznych rozwiązań, z pomocą przychodzą ci oprogramowania takie jak FreeMind, MindManager, Mind Mapper Professional, Nova Mind czy Intellect Map. Elektroniczne wersje map nie pobudzają jednak kreatywności w tak dużym stopniu, co tradycyjne mapy, stworzone za pomocą kartki papieru i flamastrów. Ich zaletą jest jednak spora oszczędność czasu i możliwość późniejszego wykorzystania np. w prezentacjach czy innych dokumentach.

Miałeś już okazję wykorzystywać mapy myśli? A może znasz inne narzędzia, które skutecznie zwiększają kreatywność? Daj znać w komentarzu!

 

No votes yet.
Please wait...
 
Komentarze

Brak komentarzy.

Zostaw odpowiedź