Dni Zdrowia: Impel zadbał o kobiety

Dni Zdrowia w Impelu odbywają się cyklicznie, jednak ten temat pojawił się podczas nich po raz pierwszy. Jak dbać o zdrowe piersi, kobiety zatrudnione w spółce mogły dowiedzieć się na dwóch warsztatach prowadzonych przez amazonki ze Stowarzyszenia Femina-Fenix.

profilaktyka raka piersi

Ostatnia edycja Dni Zdrowia, organizowanych przez spółkę Hospital Service z Grupy Impel, odbyła się 20 lutego. Poza konsultacjami z fizjoterapeutami i dietetyczką tym razem zaplanowano także spotkanie poświęcone zdrowiu kobiecych piersi. Tym samym Impel znalazł się wśród nielicznych firm, które w taki sposób starają się dbać o zdrowie pań.

Zdrowie naszym priorytetem

– Sama pierwszy raz z rakiem piersi zetknęłam się w pracy, kiedy zachorowała jedna z dyrektorek. Niestety świadomość zagrożenia często pojawia się właśnie dopiero wtedy, gdy mamy taki przypadek w bliskim otoczeniu. Firmy różnie podchodzą do zagadnienia zdrowia pracowników. Wielu pracodawców stawia na zabawę i wyjazdy, ale to się zmienia i takich spotkań z kobietami w różnych firmach mamy coraz więcej – mówi Magdalena Salamon, szefująca Stowarzyszeniu Amazonek Femina-Fenix we Wrocławiu. 

amazonki wrocław
Magdalena Salamon, szefowa Stowarzyszenia Amazonek Femina-Fenix we Wrocławiu podczas spotkania z kobietami w Impelu

Impel nie miał wątpliwości, że warsztaty warto zorganizować. – Zdrowie pracowników to jeden z naszych priorytetów. Oprócz organizowanych cyklicznie Dni Zdrowia, proponujemy również dodatkowe ubezpieczenia, prywatną opiekę medyczną i kartę Multisport – mówi Marta Łokuciejewska, dyrektor Biura Rekrutacji, Szkoleń i Rozwoju Grupy Impel. – Dzień przed warsztatami do udziału w ostatniej edycji, wyjątkowo skoncentrowanej na kobietach, w całej firmie w ramach spontanicznej „kampanii informacyjnej” zachęcała kobieca ekipa ubrana w białe koszulki z różowymi wstążkami. 

Profilaktyka to podstawa

Na obu warsztatach panie zatrudnione w Impelu dowiedziały się bardzo wiele. – Rak nie wydarza się nagle. Do tej choroby należy podchodzić jak do każdej innej. Profilaktyka to podstawa w walce z zagrożeniem. Najważniejszy czynnik w chorobie nowotworowej to czas. Ponad 90% odpowiednio wcześnie wykrytych nowotworów daje szanse na całkowite wyleczenie. Obecnie więcej kobiet choruje, obniżył się wiek zachorowań. Na oddziały onkologiczne trafiają coraz liczniej już 20-30-letnie kobiety, ale wzrosły też szanse na wyleczenie. Co ważne, leczenie raka piersi w Polsce jest na wysokim poziomie – zapewnia Magdalena Salamon.

Co jest najistotniejsze w profilaktyce? – Samobadanie. Powinno być przeprowadzane co miesiąc, najlepiej w 8., 9. dniu cyklu. Po kilku badaniach poznamy swoje piersi na tyle, że nawet bardzo mały guzek będziemy w stanie znaleźć bardzo szybko. Kobiety po 42. roku życia zachęcam do mammografii, wcześniej do USG piersi. USG powinno być wykonywane co roku, a mammografia – co dwa lata. Jeżeli w rodzinie wystąpiły zachorowania na raka piersi, wskazane są również badania genetyczne – doradza prelegentka. Samobadania można się też nauczyć pod okiem specjalisty. Ośrodek samobadania piersi Medix dla wszystkich mieszkanek Wrocławia mieści się przy ul. Hirszfelda 16/17.

Polub mammobus

Stowarzyszenie Amazonek Femina-Fenix istnieje od 1991 roku. – Jako pierwsze w Polsce w latach 90. zrobiłyśmy kalendarz z amazonkami. Zdjęcie jednej z nich trafiło wtedy na całą stronę w Gazecie Wyborczej, we Wrocławiu została też zorganizowana wystawa. Promocja tematu niestety spowodowała falę protestów, że rozpowszechniamy pornografię czy bezcześcimy kobiecość – wspomina Magdalena Salamon. – Dziś wiele się zmieniło, ale jeszcze sporo przed nami. Najwyraźniej widać to podczas imprez plenerowych – do mammobusu nie ma żadnej zainteresowanej kobiety, a tłumy nawet godzinę stoją w kolejce, żeby dostać kosmetyk czy mieć wykonany makijaż. Dbamy o własny wygląd, zatroszczmy się więc i o piersi – dodaje. Przewodnicząca stowarzyszenia widzi szansę na dużą zmianę w najmłodszym pokoleniu. – Gdy jesteśmy w szkołach, młodzież zadaje nam bezpośrednie pytania, są ciekawi, nie widać uprzedzeń czy strachu. Miałam nawet spotkanie z przedszkolakami – najmłodsi mają przecież duży wpływ na swoje mamy – podsumowuje Magdalena Salamon.

Related Post

No votes yet.
Please wait...
 
Komentarze

Brak komentarzy.

Zostaw odpowiedź