Dobry zespół to podstawa – The World Games

O tym, jak wyglądały przygotowania do zabezpieczenia największej tegorocznej imprezy sportowej w Polsce rozmawiamy z Anną Wertepną z Impel Security Polska, odpowiedzialną za organizację pracy służb porządkowych i informacyjnych podczas the World Games 2017 we Wrocławiu.

Największe tegoroczna wydarzenie sportowe w Polsce już za nami. Jak podsumowuje Pani jego przebieg pod kątem bezpieczeństwa?

Oceniam, że impreza przebiegła spokojnie. Podczas 11 dni wydarzenia nie zanotowaliśmy poważniejszych incydentów związanych z bezpieczeństwem. W szczytowym momencie, którym była Ceremonia Otwarcia na wrocławskim Stadionie Miejskim za bezpieczeństwo było odpowiedzialnych prawie tysiąc naszych pracowników. Zdarzeniem, które sprawdziło nasze przygotowanie była gwałtowna burza, która przeszła 23 lipca nad Wrocławiem. Intensywne opady i silny wiatr poczyniły wiele szkód na zewnętrznych obiektach sportowych. Najtrudniejsza sytuacja była na torze wrotkarskim. Zaangażowaliśmy się w pomoc i w ciągu kilku godzin udało się przywrócić je do stanu, w którym można było bezpiecznie przeprowadzić zaplanowane zawody.

 Co było największym wyzwaniem przed i w czasie wydarzenia?

Przede wszystkim operacyjne przygotowanie obiektów do bezpiecznego przeprowadzenia zawodów. Wymagało to wielomiesięcznych przygotowań związanych z opracowaniem procedur i scenariuszy działania. Pracę nad TWG rozpoczęliśmy już w 2016 roku. Podczas wydarzenia najważniejsza była koordynacja pracy służb ochrony na 45 obiektach często oddalonych od siebie o kilkanaście kilometrów. Udało się i nasi goście mogli bezpiecznie kibicować sportowcom z całego świata.

Jak wyglądał Pani dzień podczas The World Games 2017?

Dzień rozpoczynałam o godzinie 8:00 poranną odprawą ze służbami Organizatora. Omawialiśmy bieżącą sytuację oraz plan działań na cały bieżący dzień. Później mieliśmy czas na odwiedzenie najważniejszych obiektów, na których odbywały się wydarzenia sportowe. Dzień kończyliśmy ok. 20:00 odprawą przygotowująca do dnia następnego. Do 22:00 przesyłałam do organizatorów dzienny raport podsumowujący.

anna wertepna

Przygotowania oraz praca podczas TWG zapewne absorbowało Pani cały dzień. Jak udało się Pani pogodzić sprawy zawodowe z życiem rodzinnym?

Tego typu wydarzenie zdarza się raz na kilkanaście lat. Udało mi się przygotować moją rodzinę oraz najbliższych na ten czas. Wiedzieli, że lipiec w moim kalendarzu to przede wszystkim World Games. Cieszę się, że wszystko już jest za nami i już niedługo będziemy mogli wspólnie wypocząć na zasłużonym urlopie.

Ochrona jest kojarzona z męskim zawodem, a w przypadku TWG 2017 za bezpieczeństwo uczestników odpowiadała kobieta, Anna Wertepna ?

Dla niektórych może to być duże zaskoczenie, ale dla osób związanych z zabezpieczeniem imprez masowych we Wrocławiu tak nie jest. Z Grupą Impel jestem związana od 2007 roku. Od 8 lat zajmuję się zabezpieczaniem m.in. imprez masowych. Brałam udział np. w zabezpieczaniu EURO 2012 oraz Tour de Pologne, gdzie od lat pełnię funkcję koordynatora ochrony. W tym roku ze względu na The World Games relację z TdP oglądam w TV.

Na co dzień jestem szefem ochrony i odpowiadam za ochronę między innymi Stadionu Wrocław, gdzie rozgrywane są mecze piłkarzy WKS Śląsk Wrocław, Reprezentacji Polski oraz odbywają się duże wydarzenia kulturalne. Jednym z moich ciekawszych wyzwań zawodowych było zabezpieczenie Ceremonii Otwarcia Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 roku, która odbyła się na ulicach Wrocławia w styczniu 2016 roku.

Jakie cechy należy posiadać, aby zarządzać pracą osób odpowiadających za bezpieczeństwo dziesiątków tysięcy kibiców i sportowców?

W takiej pracy najważniejszy jest kontakt z ludźmi, bo dobry zespół to podstawa. Cieszę się, że udało mi się stworzyć zespół, na który mogę zawsze liczyć. Dzięki ich pracy i zaufaniu, które udało nam się zbudować, zrealizowaliśmy wszystkie założenia związane z bezpieczeństwem tak dużej imprezy jaką był World Games 2017. Nie było żadnych niespodzianek.

Jeśli odpowiada się za pracę dużego zespołu trzeba mieć również tzw. nosa. Ważne jest aby dobrze znać swój zespół i wiedzieć kogo do jakich zadań oddelegować.

A jak wyglądała sama impreza? Dla wszystkich, którzy nie mieli okazji jej oglądać na żywo – galeria!

Przeczytaj także:

Zagłosuj jako pierwszy!
Please wait...
 
Komentarze

Brak komentarzy.

Zostaw odpowiedź