Dzień Sprzątania Biurka

jlwvautloaq-dustin-lee

9 stycznia obchodzimy Dzień Sprzątania Biurka. Jak wygląda Twoje? Twórczy chaos czy idealny porządek? Dlaczego niektórym z nas tak trudno utrzymać ład na biurku? Jak to zmienić? I czy na pewno zawsze warto mieć schludne biurko?

Czyste biurko = zorganizowany pracownik?

Czysta i uporządkowana przestrzeń wokół miejsca pracy niesie kilka korzyści:

 • Czyste biurko to mniej bakterii (a tych w biurze jest naprawdę sporo). W czasie wzmożonych zachorowań na grypę, czyste biurko to większe szanse, że nie wylądujesz w łóżku z gorączką,
 • Porządek na biurku sprawia, że marnujesz mniej czasu na szukanie dokumentów,
 • To również mniejszy stres, bo nie irytujesz się, że nie możesz znaleźć faktury bądź dziurkacza,
 • Dla twojego szefa, porządek na biurku kojarzy się z organizacją pracy – zatem ty wydajesz się bardziej profesjonalny i skuteczny (a to zdecydowanie pomaga w awansie),
 • Kolegom, którzy musieliby cię nagle zastąpić (np. dlatego, że nagle zachorowałeś) będzie łatwiej odnaleźć potrzebne rzeczy i dokumenty (i dzięki temu mniej będą zawracać ci głowę).
 • Chaos = kreatywność?

Osoby, którym trudno jest utrzymać na biurku porządek, zwykły zasłaniać się tym, że mają wokół siebie twórczy chaos. Czy brak umiejętności utrzymania porządku rzeczywiście świadczy o kreatywności? Dane niestety nie są aż tak jednoznaczne. Faktycznie jest tak, że osoby uznawane za genialne mają często ogromny nieporządek w swoim miejscu pracy. Doskonałym przykładem jest Einstein, który na swoim biurku nie miewał ani skrawka wolnej przestrzeni. Zagracone biurka to również domena prezesów wielkich firm (Zuckerberg, Jobs, Hsieh). Niestety prawda jest też taka , że większość z nas nie jest genialnych (ani nie otworzy własnego biznesu). Czy zatem chaos może nam pomóc? Z badań psychologicznych(Kathleen Vohs, University of Minnesota’s Carlson School of Management) wynika, że ludzie znajdując się w uporządkowanym otoczeniu wybierają bardziej konwencjonalne rozwiązania, a jeśli są w otoczeniu chaosu, są bardziej otwarci na nowości i generują więcej kreatywnych, niestandardowych rozwiązań. Jeśli zatem twoja praca wymaga choć odrobiny kreatywności, nieco chaosu ci nie zaszkodzi, ale jeśli wykonujesz ściśle określone zadania, które muszą trzymać się reguł (np. rekrutacja, księgowość) to może jednak lepiej mieć czystą i poukładaną przestrzeń?

Dlaczego tak trudno utrzymać porządek na biurku?

Masz problem z tym, by wszystko wokół ciebie było zawsze w pełnym porządku? Być może powodem jest na przykład to, że:

 • Nie masz w pobliżu kosza na śmieci. Nawet niewielki kosz powinien znajdować się na wyciągniecie ręki, tak byś zawsze mógł wrzucić do niego to, co ci niepotrzebne. Jeśli musisz wstać od biurka i podejść do kosza by wyrzucić papier, ogryzek czy opakowanie po batoniku, to niestety znacznie częściej po prostu będzie leżeć i czekać.
 • Twoje rzeczy nie mają swojego miejsca. W efekcie raz trzymasz dziurkacz obok monitora, innym razem w szufladzie a jeszcze innym pod papierami. Brak przyporządkowania miejsca dla każdej rzeczy jaką masz na biurku sprawia, że nie tylko wkrada się chaos, ale również poświęcasz sporo czasu na szukanie każdego przedmiotu. Jeśli ustalisz w jakim porządku będą leżeć na twoim biurku wszystkie przedmioty, zachowanie porządku oraz znalezienie potrzebnego drobiazgu zajmie dosłownie sekundy.
 • Nie odkładasz rzeczy na miejsce. Jeśli nawet wszystko w twoim otoczeniu ma swoje miejsce, ale ty nie będziesz po zakończonym zadaniu odkładał rzeczy na miejsce, to i tak będziesz mieć wokół siebie chaos. Niestety pomaga tu tylko wykształcenie w sobie nawyku odkładania na miejsce wszystkiego czego używałeś do zadania, zanim przejdziesz do kolejnego. Pamiętaj również o odklejaniu i wyrzucaniu żółtych karteczek samoprzylepnych, kiedy nie są już potrzebne. W przeciwnym razie masz obklejony cały monitor, a przypominacze przestają spełniać swoją funkcję.
 • Nie masz żadnej rynienki na dokumenty. W efekcie każdy skrawek papieru, który znajdzie się na Twoim biurku, zamiast do jednego miejsca, trafia gdzie popadnie. Po jakimś czasie jest przykrywany innymi dokumentami i kiedy czegoś szukasz, przerzucasz stertę z jednego miejsca w drugie. Zwykła plastikowa rynienka na dokumenty pozwala uporządkować wszystkie papierowe dokumenty wokół ciebie.
 • Masz tendencje do gromadzenia. Zamiast wyrzucić to, co niepotrzebne, odkładasz dany dokument na bok licząc na to, że kiedyś się przyda. Z badań i analiz specjalistów zajmujących się organizacją przestrzeni wynika jednak, że 95% dokumentów zamkniętych spraw, nie przydaje się nam już nigdy.
  Nie tworzysz elektronicznych archiwów. Zamiast tego, przechowujesz wszystko w wersji papierowej. A takie papierowe archiwum nie tylko zajmuje miejsce ale również zabiera czas (zwłaszcza, jeśli dokumenty w teczkach też układasz chaotycznie). Wyrobienie sobie nawyku robienia zdjęcia dokumentu i umieszczania do w chmurze z odpowiednim opisem i tytułem pozwala zachować porządek a dokumenty, które są ważne, znaleźć w ciągu kilu sekund).
 • Masz za dużo rzeczy. 12 długopisów, dwa zszywacze, 4 komplety karteczek samoprzylepnych. Potrzebne ci to wszystko? Im więcej rzeczy dookoła, tym większe ryzyko chaosu. A przecież potrzebujesz tylko jednej rzeczy na raz.
  Masz za dużo osobistych przedmiotów wokół biurka. W zasadzie by uniknąć chaosu, specjaliści od organizacji pracy zalecają, by nie mieć więcej niż 1-2 rzeczy osobistych (p. zdjęcia rodziny) na biurku.

Jak zatem wyglądają wasze biurka? Podzielcie się w komentarzach (a może nawet wyślecie nam zdjęcia?)

Przeczytaj także:

Zagłosuj jako pierwszy!
Please wait...
 
Komentarze

skąd ja to znam… niestety brak czasu, chaos i ciągłe zaległości nie pomagały w utrzymaniu porządku na miejscu pracy. ale teraz już wiem jak to naprawić 🙂

ojoj nie wiedziałam że wogóle jest taki dzień zatem dobrze że już jest za mna… 😀

ojoj nie wiedziałam że wogóle jest taki dzień zatem dobrze że już jest za mna… 😀 tadam!

hohoho dobrze wiedziec ze jest wogole cos takiego 😀

przekonaliście mnie! biorę się za sprzątanie 😉

o nie, tylko nie to… 😉

od zawsze mam z tym problem! co posprzątam to od nowa jakieś pierdoły zawalają całe biurko 😀

oj zdecydowanie ten dzień nie należy do moich ulubionych! 😀

mi taki dzień to by się przydał codziennie 😀 chaos na moim biurku jest totalnie nie do ogarnięcia :/

Czyste biurko = zorganizowany pracownik 🙂 Święta prawca

Zostaw odpowiedź