Ekologiczne biuro

impel_blog_5_11_2Staramy się być bardziej ekologiczni w codziennym życiu. Oszczędzanie wody w domowych kranach, segregowanie odpadów czy korzystanie z przyjaznych środowisku środków do czyszczenia wpływa na nasze bezpośrednie otoczenie. W pracy także można być ekologicznym i wcale nie jest to trudne.

Ekologia w biurze to pozytywny przejaw dbania o środowisko, a także o finanse firmy. Niższe rachunki za energię elektryczną z pewnością wywołają uśmiech zadowolenia na twarzy szefa. Ale ekologiczne postępowanie w pracy to także ogromna satysfakcja z dbania o środowisko naturalne. Wystarczy wprowadzić i utrwalić kilka prostych nawyków, które bardzo w tym pomogą.

 

Dobry zwyczaj – wyłącz wtyczkę

Trzymanie telefonu komórkowego podpiętego do ładowarki, mimo że jest on już od dawna naładowany lub pozostawianie monitora nieustannie gotowego do pracy to niepotrzebne konsumowanie prądu. Każde biuro wyposażone jest w kilkanaście urządzeń elektrycznych, które z powodzeniem można wyłączyć, jeśli nie są potrzebne. Drukarce można dać całą noc wytchnienia po dniu pracy po prostu wyciągając wtyczkę. Podobnie z kserokopiarką, którą warto uruchamiać tylko wówczas, kiedy jest potrzebna. Monitor da się ustawić tak, aby samoistnie wygaszał się po upływie konkretnego czasu – im krócej, tym lepiej. Drukarkę atramentową warto zastąpić wersją laserową, a ekspres do kawy wyłączać po każdym użyciu. Aby poczuć oszczędności płynące z ekologicznego gospodarowania prądem w biurze, dobrze dopasować taryfę do aktualnego zapotrzebowania. Firmy dostarczające prąd mają specjalne oferty dla biur i przedsiębiorstw.

Świetlna rewolucja

Dobrze oświetlone miejsce pracy to podstawa dla zdrowych oczu. Warto, o ile pora roku na to pozwala, pracować przy naturalnym świetle dziennym. Ale jeśli trzeba korzystać ze sztucznego oświetlenia , dobrze zadbać przede wszystkim o energooszczędne świetlówki. Odchodząc od biurka, np. na przerwę obiadową, należy wyłączyć lampkę. Często zdarza się, że w częściach wspólnych, czyli w kuchni, biurowej łazience, w korytarzu lub w jakimś jeszcze innym miejscu światło świeci się przez cały czas. Ten problem rozwiążą czujniki ruchu, które po prostu wyłączą światło chwilę po tym, jak z danego pomieszczenia wyjdzie ostatnia osoba. Czujniki zmierzchowe natomiast, samoczynnie uruchomią światło, kiedy za oknem zrobi się zbyt ciemno, dzięki czemu pracownicy nie będą męczyć wzroku.

Drukować, czy nie drukować – oto jest pytanie

Drukować! Ale tylko wtedy, kiedy jest to niezbędnie potrzebne, czyli jeśli mamy do czynienia np. z dokumentami, które trzeba podpisać własnoręcznie. Maile lepiej archiwizować niż drukować, a drukując, warto robić to dwustronnie, żeby zaoszczędzić papier. Więcej treści zmieścimy jeżeli w pliku z tekstem ustawimy wąskie marginesy – wtedy zamiast np. czterech kartek, zużyjemy dwie. Kupując papier do biura należy wybierać ten z recyklingu lub posiadający certyfikat FSC, który daje gwarancję pochodzenia z odpowiedzialnie zarządzanych źródeł.

Klimatyzacja – temperatura w sam raz

Bez klimatyzacji trudno wytrzymać w biurze, zaś nowoczesne budynki są w nią wyposażane już na etapie projektowania. Jeśli klimatyzacja jest włączona, nie wolno otwierać okien – jej wydajność spadnie, a znacząco podniesie się zużycie prądu. Klimatyzacja powinna „produkować” temperaturę o ok. 5-7 stopni niższą od tej aktualnie panującej na zewnątrz (mówimy o ciepłych miesiącach). Dzięki temu osoby wchodzące do biura nie przeżyją szoku termicznego, a samo urządzenie będzie pracowało wydajnie, pobierając mniej energii.

Śmieci i zużyte baterie

Każdy pracownik może segregować odpady w biurze. Wystarczy wyznaczyć dedykowane kosze na śmieci, które będą zawierały osobne przegrody na papier, plastik i szkło. Zużyte baterie wymagają specjalnej utylizacji, więc i dla nich należy wygospodarować odpowiednie pudełko.

Te kilka pomysłów z pewnością pomoże w stworzeniu przyjaznej i ekologicznej przestrzeni w pracy. Może ekologiczne podejście do życia w biurze skłoni pracowników do wprowadzenia podobnych praktyk we własnych domach. Pamiętajmy, że dbając o swoje otoczenie, dbamy o swoją przyszłość.

No votes yet.
Please wait...
 
Komentarze

oj to prawda, jak widzę niektórych marnujących prąd albo wodę to się ostro wkurzam. czasem nazywają mnie eko świrem ale mi to pasuje 😉

prawda jest niestety taka, że niewielu pracowników dba o swoje biuro, to w końcu nie ich własność, to po co się przejmować, gasić światło, segregować śmieci?? niby dbanie o środowisko jest teraz w modzie, ale wśród moich kolegów w biurze mogę na palcach jednej ręki policzyć tych, którzy są eko.

serio u was tak jest? u mnie w biurze to już norma, że np. segregujemy śmieci, stoją osobne kosze na plastik czy makulaturę, oszczędnie się tez drukuje, każdy ma laptopa i nie ma sensu mieć wszystkiego na papierze. takich ekologncznych biur jest na szczęście coraz więcej, stają się po porstu czymś normalnym:)

popieram przedmówcę, zwłaszcza w kraju to widać. pracowałam za granicą i tam nikomu nie przyjdzie do głowy, żeby czegoś nie szanować bo nie jest moje. moje znaczy wspólne, więc się każdy pilnuje. u nas dopiero widać początki zmian w tym zakresie. staram się ludziom tłumaczyć,że lepiej odzyskiwać niż marnować, ale czasem to trudne.

Zostaw odpowiedź