Emerytura – solidarność społeczna

impel_blog_4_12_3Co jakiś czas media donoszą o historii osób, które w sądach walczą o prawo do wycofania się z ZUS-u. Nie chcą ani państwowych emerytur, ani uiszczania obowiązkowych składek, po prostu zamierzają radzić sobie sami. Okazuje się, że nie można tak o, wycofać się z ZUS-u, sądy uznają najczęściej, że polski system emerytalny opiera się o solidarność społeczną i nie można z niego zrezygnować. O co chodzi z tą całą solidarnością społeczną? Niestety, nie jest tak, że wpłacane przez nas pieniądze są mądrze inwestowane i mnożą się w oczekiwaniu na to, by za lat kilka/kilkanaście/kilkadziesiąt powrócić do naszych portfeli. Wszystkie środki, które każdego miesiąca 14 mln Polaków wpłaca do ZUS są natychmiastowo wykorzystywane na wypłacanie świadczeń dla aktualnie z nich korzystających. Wyobraźmy sobie teraz, że połowa pracujących wycofuje się z ZUS-u, to by oznaczało spadek wysokości świadczeń o połowę. Nie chcielibyście chyba znaleźć się na miejscu tych emerytów lub by chodziło o Waszych rodziców, prawda? Z tego samego powodu mało realne są też pomysły niektórych partii politycznych, by wprowadzić możliwość płacenia niższych składek w zamian za pogodzenie się z przyszłą niższą emeryturą. Aktualne wysokie składki są potrzebne, by obsługiwać aktualne wypłaty. Na emerytury obecnych 30-latków pracować będą ich dzieci. Problem jednak w tym, że jesteśmy społeczeństwem starzejącym się i młodych ludzi, którzy w przyszłości mają finansować nasze emerytury jest coraz mniej. Obraz polskiego systemu emerytalnego nie jest kolorowy. Dlatego warto samodzielnie zatroszczyć się o swoją przyszłość. Jak? Podstawowym produktem finansowym, który służy do oszczędzania na emeryturę są programy regularnego oszczędzania (najczęściej przygotowane w formie ubezpieczenia). Ich wybór na rynku jest bardzo duży, o wielu już Wam pisaliśmy. Kluczem do sukcesu w nich jest systematyczne odkładanie określonej sumy pieniędzy. Przy wyborze oferty dla siebie zwracajcie uwagę na opłaty, by nie było tak, że dużą część Waszych zysków pochłoną koszty. Można także samodzielnie nabywać np. jednostki funduszy inwestycyjnych czy nawet akcje spółek. To jednak wymaga regularności, rzetelności i wiedzy (co wybrać). W przypadku gotowych programów oszczędzania firmy zdejmują z klientów tę odpowiedzialność, wystarczy uiszczać składkę na czas. Jednym ze sposobów na godną emeryturę mogą być nieruchomości. Można np. mieć w portfelu kilka mieszkań na wynajem. Nawet jeśli kupimy je na kredyt, to do emerytury kredyt się spłaci i mieszkania będą generować dochody. Można też w okresie pracy zawodowej gromadzić nieruchomości, a potem je sprzedawać – tu oprócz mieszkań w grę wchodzą np. grunty (rolne i budowlane).

Poradnikinwestowania.pl/egospodarka.pl  

Przeczytaj także:

Zagłosuj jako pierwszy!
Please wait...
 
Komentarze

jakby byla taka mozliwosc, to ja bym sie tez ze wszystkiego wypisala i sama oszczedzala, na pewno z lepszym efektem

Niestety to zamknięte koło, jedni dadzą mniej inni więcej tak to się kręci, ciekawe czy za dekadę lub dwie znów nie wydłużą wieku emerytalnego. Ten system jednak można i trzeba zmieniać by w przyszłości nie narosły większe problemy.

problem starzejacego spoleczenstwa jest u nas znaczny, i za malo sie o tym mowi i pisze, niestety powiazane jest to scisle z emeryturami i ja nie wroze tutaj nic dobrego

Na nasze emerytury mają pracować moje dzieci. NIby wszystko ok, ale nie dość że przyrost naturalny jest mniejszy i tych dzieci nie będzie tyle, a dwa polityka państwa, która manewrami księgowymi zatyka dziurę budżetową naszymi emeryturami. Odpowiedzialność społeczna jest możliwa w zdrowym systemie. W takich warunkach w ogóle ona mnie nie nie obchodzi, bo sprowadza się do tego, że wszyscy mamy społecznie odpowiedzialnie klepać biedę jednako.

Niestety mamy system jaki mamy i szybko się to nie zmieni. Najważniejsze to by pamiętać o niskich świadczeniach i zacząć dodatkowo oszczędzać i inwestować na starość.

Na pewno trzeba mieć coś w zanadrzu bo to co nas czeka do dobrych rzeczy nie należy, emerytury są i będą coraz niższe.

Zostaw odpowiedź