Impel Catering

impel_blog_11_09Impel Catering jest jedną z wiodących firm na rynku cateringu i zbiorowego żywienia. Spółka od początku swojej działalności kładła silny nacisk na działalność w zakresie zorganizowanego żywienia określonych grup konsumentów, w szczególności w szpitalach.

Pomimo silnej walki konkurencyjnej i cenowej w tej części rynku Impel Catering zawsze stał na straży jakości i bezpieczeństwa produkowanej żywności. Jako odpowiedzialny partner wspierał placówki w podnoszeniu jakości usług, przykładowo poprzez wprowadzenie systemów tacowych zapewniających wysoki poziom higieny dostarczanych posiłków. Obecnie spółka rozwija się równie dynamicznie w pozostałych segmentach rynku, np. w obszarze żywienia pracowników (zarówno w zakładach przemysłowych jak i biurowcach).

Impel Catering prowadzi również kilka restauracji ogólnodostępnych zlokalizowanych przy autostradzie A2. Kolejną usługą realizowaną przez spółkę jest kompleksowa realizacja imprez firmowych – pikników, gali, konferencji. Silny rozwój spółki oraz sieć ponad 30 kuchni na terenie całej Polski pozwala spółce zapewnić posiłki również placówkom, które nie posiadają własnych zapleczy żywienia. Obecnie spółka wydaje ponad 25 tys. posiłków dziennie. Jednocześnie stała współpraca z dostawcami technologii pozwala na bieżąco wprowadzać nowinki technologiczne, a zarazem podnosić efektywność pracy i jakość usługi.

ODPOWIEDZIALNE ŻYWIENIE

Niezależnie od segmentu działalności, spółka zawsze niezwykle odpowiedzialnie podchodzi do tematu jakości. Wszystkie kuchnie centralne działają zgodnie z wymogami systemu HACCP (System Analizy i Kontroli Punktów Krytycznych). Przestrzeganie wymogów sanitarnych i higienicznych oraz systemu HACCP jest cyklicznie kontrolowane przez Dział Sanitarny spółki. Skuteczność tych działań potwierdzona została przez niezależne jednostki certyfikujące – Impel Catering uzyskał certyfikat potwierdzający zgodność systemu zarządzania bezpieczeństwem żywności z wymaganiami normy ISO 22 000:2005.

WIELE SMAKÓW – WIELE MOŻLIWOŚCI

Spółka staje w opozycji do ogólnodostępnych sieci fast food – posiada w swojej ofercie różnorodne menu bazujące na daniach przygotowywanych od podstaw przez kucharzy Impel Catering. Wynika to z obserwacji trendów rynkowych oraz poczucia odpowiedzialności za swoich konsumentów. Stały monitoring tendencji kulinarnych pozwala na wprowadzanie do menu pozycji, które są zgodne z oczekiwaniami konsumentów. Impel Catering wie, że upodobania kulinarne Polaków różnią się istotnie w zależności od położenia geograficznego, dlatego też w swojej kuchni nie stroni od regionalnych potraw i połączeń.

CENTRALNIE ZNACZY TANIEJ

Duże rozproszenie placówek oraz ich liczba stawiają przed firmą zarówno wiele możliwości jak i wyzwań. Z jednej strony Impel może korzystać z efektu skali – zamawiając duże wolumeny niektórych produktów, takich jak makarony, mąka, itp. Z drugiej strony, duże rozproszenie placówek wymaga posiadania partnerów będących w stanie dostarczyć produkty do najdalszych zakątków Polski. Jednocześnie wiele produktów świeżych kupowanych jest od regionalnych dostawców, wspierając tym samym lokalnych przedsiębiorców. Nad jakością zarówno kupowanych surowców, jak również całego łańcucha produkcyjnego, czuwa wewnętrzny nadzór sanitarno–higieniczny. Dzięki pracy tego zespołu Klienci spółki Impel Catering mogą być pewni, że posiłki są pełnowartościowe i bezpieczne.

Related Post

Rating: 5.0/5. From 1 vote.
Please wait...
 
Komentarze

u mnie w firmie dostarczjaa jedzenie i jest naprawde odbre, poczatkowo bylismy sceptycznie nastawieni, bo poprzednia firma miala pyszne, ale jak sie okazalo i oni potrafia gotowac

Monika Gołębiowska

miałam możliwość skosztowania propozycji Party service – przekąski były wyśmienite a sałatki smaczne jak domowe. Naprawdę polecam, super sprawa dla zapracowanych Pań i super rozwiązanie dla Panów.

W stolowce na Sleznej 118 jedzenie jest wysmienite, a w kantynie na Slonimskiego 6 suche i bez smaku.

Rafał Kamiński, Twoim zdaniem, znaczenie ma miejsce i osoby przygotowujące jedzenie. Wydawało mi się, że we wszystkich lokalizacjach powinien być jednakowy poziom dań. Kto gotuje też ma znaczenie jak widać,

jestem raczej sceptycznie nastawiona do wszelkiego rodzaju cateringów, kiedyś się żywiłam w pracy w konkurencyjnej firmie i nie byłam zachwycona, ale może coś się zmieniło w tej dziedzinie…

Zróżnicowane jedzenie jest ważna, niestety wielu z nas o tym zapomina i je co popadnie często właśnie fast food zamiast dobry pożywny obiad. A przecież wiele nie trzeba, można skorzystać z takiego cateringu. Moim zdaniem to kwestia zorganizowania kilku osób by temat pchnąć w firmie.

catering dobra rzecz. bez tego nie dałabym rady pracować tyle ile teraz. mimo że lubię gotować to nie starcza mi czasu na to 🙁

Właśnie za dużo jedzenia fastfood odbija się na naszym zdrowiu po drugie to jedno i to samo nic się nie zmienia. A takie zbilansowane i smaczne jedzenia nie nudzi się. Nasza rodzima kuchnia też potrafi być smaczna i zdrowa.

a czy jedzenie jest bardzo zroznicowane? bo ja sie zastanawiam czy wziac ich do moje firmy, jednak potrzebuje dosyc roznorodnego wyboru

Jadam na stołówce na Ślężnej i jedzenie jest fantastyczne. Rewelacyjnie gotują smacznie i z urozmaiceniem

Musze stwierdzic ze fajnie sie czyta twoje artykuly 🙂

Zostaw odpowiedź