Jak być lubianym w pracy?

photo-1464907116918-73d133427744

9 czerwca obchodzimy Dzień Przyjaciela. Czy w pracy masz bliską osobę? To ważne, bo posiadanie w pracy przyjaciela podnosi satysfakcję z pracy (aż o 50%!) i sprawia, że stresujemy się znacznie mniej. Jest też dobre dla zespołu. Jak znaleźć taką osobę? Jak sprawić, by nasi koledzy z pracy nas lubili?

Posiadanie przyjaciela w pracy jest ważne. Mylą się ci, którzy twierdzą, że praca to tylko praca i nie powinno się nawiązywać w niej bliskich relacji. Z badań przeprowadzonych przez Gallupa, posiadanie przyjaciół w pracy, jest jednym z 12 kluczowych wskaźników efektywnych zespołów i sprawia, że 7 razy mocniej angażujemy się w pracę. Inne badania (Mayo Clinic) pokazują, że posiadanie przyjaciela w pracy podwyższa poziom osobistego zadowolenia z pracy, pomaga lepiej radzić sobie z trudnościami osobistymi takimi jak depresja, żałoba, rozwód czy trudności w wychowaniu dzieci, podwyższa poziom własnej wartości i sprzyja unikaniu używek. Zatem warto? Zdecydowanie!

W USA funkcjonuje pojęcie biurowej żony lub męża. To osoba, która jest z nami w pracy niezwykle blisko Jest naszym pomocnikiem i powiernikiem również w obszarze prywatnych spraw. Partnerem, z którym nie łączą nas intymne relacje, ale który jest nam w biurze najbliższy. Bardzo często jest to osoba przeciwnej płci. W USA, do posiadania takiej osoby przyznaje się 32% pracowników. A czy ty masz kogoś takiego?

Jak być lubianym w pracy?

Czy łatwo znaleźć w pracy przyjaciela? Choć Polacy są jednym z narodów, który łatwiej odnajduje w pracy bratnią duszę (aż 25% Polaków wyjechało z kolegą z pracy na krótki urlop – w porównaniu do zaledwie 6% Amerykanów) to ilość zawieranych w pracy przyjaźni spada. Winna jest temu zarówno większa rywalizacja jak i krótsze staże pracy (częściej zmieniamy pracę, a to uniemożliwia tworzenie bardzo bliskich relacji). Jest jednak kilka rzeczy, które pomagają w tym, by współpracownicy nas lubili i chcieli się z nami przyjaźnić.

Bądź pozytywny

Lubimy ludzi, którzy są pozytywnie nastawieni do życia. Uśmiechają się i widzą pozytywy (zamiast wiecznego narzekania). Nie znaczy to, że musisz być hurra optymistyczny każdego dnia, ale staraj się dostrzegać plusy zamiast minusów (zdziwisz się, jak bardzo poprawi to również twój humor).

Bądź odpowiedzialny

Ktoś prosi cię o pomoc? Jeśli nie możesz – odmów, jasno stawiając granicę. Jeśli jednak coś obiecasz – dotrzymaj słowa. Odpowiedzialność za własne zadania, pozwala innym pracować w spokoju i mniejszym stresie. Osobom odpowiedzialnym ufamy. Chcemy z nimi pracować.

Bądź uczynny

Idziesz do kuchni po kawę? Zapytaj, czy ktoś coś chce. Wracasz z ksera, weź ze sobą umowę dla kolegi z biura obok, by nie musiał po nią chodzić. Używaj słów „proszę” i „dziękuję” i pomagaj – jeśli możesz.

Śmiej się

Czy w pracy można się śmiać? Wręcz należy! Kochamy ludzi z poczuciem humoru. Nie musisz być mistrzem w opowiadaniu dowcipów czy przyjmować roli biurowego błazna, ale bądź otwarty na wspólną zabawę.

Szanuj innych i ich pracę

Twoja praca nie jest idealna i twoi koledzy też nie są idealni. Ale wiesz co? Ty też nie jesteś! Szacunek wobec innych – ich czasu, przekonań, postaw i pracy (brak „obijania” się i wykonywanie należycie swoich obowiązków), sprawią, że inni będą cię szanować. Mów kolegom, że robili świetną robotę, jeśli na to zasłużą i doceniaj ich starania.

Szukaj podobieństw

To stary trick, który wykorzystuje się również w negocjacjach i sprzedaży. Lubimy osoby podobne do nas. Nie tylko takie, które mają podobne zainteresowania czy hobby, ale również podobne problemy czy troski. Takich podobieństw, możesz szukać aktywnie na wielu płaszczyznach. Może oboje posiadacie zwierzęta, albo chcecie jechać na wakacje do egzotycznego kraju? Może lubicie ten sam serial albo oboje nie znosicie Justina Biebera?

Nawyki kolegów, które denerwują nas najbardziej

Chcesz być lubianym? To unikaj robienia tego, co innych denerwuje najbardziej. Nie chodzi o to, że musisz się dopasowywać na siłę i starać się by każdy był zadowolony, ale o unikanie robienia tego, co dla większości ludzi jest po prostu irytujące. Na przykład odgrzewania we wspólnej mikrofalówce ryby. Takich drobiazgów może być sporo. Jeden z serwisów internetowych (getSurrey), zgromadził ich aż 50 (a wśród nich takie „kwiatki” jak: stanie komuś „nad karkiem” podczas rozmowy przez telefon, dłubanie w zębach czy nie wyciąganie z herbaty łyżeczki podczas picia). A co ciebie irytuje najbardziej?

Jakich typów współpracowników nie lubimy najbardziej?

  • Narzekaczy – nie ważne czy jest poniedziałek rano czy piątek tuż przed końcem dnia. Czy świeci słońce, czy pada
    deszcz. Czy w planie jest dziś spotkanie z trudnym klientem czy spokojny dzień – ta osoba zawsze znajdzie powód do tego, by narzekać.
  • Przerywaczy – to takie osoby, które stale odrywają nas od pracy. Na wiele sposobów – od przychodzenia do naszego biurka 3 minuty po wysłaniu maila z pytaniem „Przeczytałeś? Możemy o tym pogadać?” po wybuchanie gromkim śmiechem 20 razy w ciągu dnia podczas oglądania filmików na YouTube.
  • Wszystkowiedzących – to takie osoby, które wiedza lepiej od ciebie, jak powinieneś wykonywać swoją pracę. Nawet jeśli robią coś zupełnie innego. Zawsze chętnie dzielą się ze wszystkimi swoją opinią – przecież wiedzą wszystko najlepiej.
  • Olewaczy – te osoby nie przykładają się do pracy i robią to w widoczny sposób. Są tym bardziej denerwujące im mniej robią i im bardziej szef na to nie reaguje.
  • Plotkarzy – nie tylko muszą wszystko wiedzieć, ale też wszystko muszą opowiadać innym. Mogą być typem łączonym z Narzekaczem bądź Przerywaczem.

Jeśli rozpoznajesz w sobie pewne cechy, któregoś z powyższych typów, jak najszybciej zmień swoje zachowanie!
Nie da się być w pracy przyjacielem ze wszystkimi. Nie można też przez cały czas nie mieć żadnych problemów z kolegami z pracy. Spędzamy w pracy zbyt wiele czasu, by łudzić się, że można uniknąć konfliktów i sprawić, by każdy zawsze się uśmiechał. Jeśli jednak będziesz otwarty, pozytywny, uśmiechnięty i uważny na potrzeby innych, to ludzie sami będą szukać z tobą kontaktu, chętnie ci pomogą i będą wsparciem (a ty dla nich). W takim środowisku pracuje się znacznie lepiej!

No votes yet.
Please wait...
 
Komentarze

chyba szczerosc i naturalnosc to sa podstawowe aspekty, do tego na pewno wesole usposobienie pomaga zjednac sobie wiecej ludzi w okol siebie

najważniejsze to być sobą i się nie zamykać na ludzi. ale też nie być nachalnym 😉 fajnie jest się interesować naprawdę ludźmi z pracy a nie udawać. mi się te metody sprawdzają póki co 😉

u mnie plotkarze kroluja, jakas plaga, chyba przestane na przerwy chodzic z nimi,bo po takiej przerwie od nadmiaru plotek glowa mi poprostu peka

Zostaw odpowiedź