Sprzątanie domu przed Świętami: jak czyścić gresowe i drewniane podłogi

jak czyścić podłogi

Jesteś w trakcie świątecznych porządków? Nasza specjalistka ze spółki Impel Facility Services podpowie ci, jak sprawić, by podłogi były jak nowe.

Na wszystko trzeba mieć sposób – z takiego założenia wychodzą nasi eksperci od szybkiego i efektywnego sprzątania. W tym artykule Ewa Elsner zdradza nam swoje sprawdzone i najlepsze techniki czyszczenia podłóg drewnianych i gresowych, które należą do jednych z najbardziej wymagających.

Drewniane podłogi – jak najmniej wody

Najczęściej posadzki drewniane wykańczane są lakierem. Lakier chroni drewno przed wodą, lecz powierzchnia jest nieszczelna, rozlana woda wnika w szczeliny między poszczególnymi lamelami i może z czasem doprowadzić do uszkodzenia podłogi. Dlatego najważniejsza zasada przy pielęgnacji: jak najmniej wody. A jeżeli już myjemy podłogę, to trzeba dobierać środki, które nie uszkodzą lakieru, czyli mają w ulotce zapis, że nadają się do lakierowanych posadzek drewnianych. Rozpuszczalniki, środki silnie kwaśne lub zasadowe mogą zmatowić lakier.

Podstawowym zalecanym zabiegiem jest więc odkurzanie. Prosta i skuteczna metoda, która usunie piasek, pyły i kurz. Plamy należy wycierać na wilgotno, ale tak, by po przetarciu powierzchnia była praktycznie sucha. W sklepach dostępne są specjalne ściereczki do posadzki drewnianej, nasączone specjalnymi olejkami. Służą one głównie do usuwania pyłu i kurzu. Olej konieczny jest nie do pielęgnacji lakieru, lecz do tego, by ściereczkę dało się łatwo przesuwać po podłodze. Trzeba też pamiętać, że takie ściereczki nie usuną plam z rozlanych wodnych roztworów (np. po sokach czy herbacie).

Zupełnie inaczej należy podejść do posadzek drewnianych olejowanych lub woskowanych. Taka podłoga jest znacznie bardziej odporna na wodę. Myjąc podłogę olejowaną, trzeba jedynie uważać, by – stosując środki detergentowe – nie usunąć ochronnego oleju. Posadzka wygląda wówczas jakby była brudna, przybiera szary kolor. To niestety oznacza, że trzeba ją ponownie zakonserwować olejem. Aby uniknąć tego kosztownego zabiegu, do mycia drewna olejowanego należy stosować jedynie środki specjalistyczne – są to z reguły produkty na bazie mydła

Czyszczenie gresu – odpowiednimi środkami

Z uwagi na wielką różnorodność gresów, poszczególne rodzaje płytek mają inne zasady pielęgnacji. Najpopularniejsza obecnie posadzka ceramiczna to podłoga pokryta płytkami gresowymi. Gres jest odporny na wodę i środki chemiczne. Podstawowe mycie nie powinno stanowić problemu – większość środków do codziennej pielęgnacji podłóg nadaje się do mycia gresu. Warto jednak znać kilka prostych zasad, by nasza podłoga zawsze wyglądała ładnie. Przede wszystkim nigdy nie należy myć gresu polerowanego lub szkliwionego (błyszczącego) silnymi środkami kwasowymi lub zasadowymi. Takie środki spowodują zmatowienie powierzchni.

A jeszcze przed myciem należy odkurzyć powierzchnię, by usunąć drobiny piasku i kurzu z fug. Wówczas – myjąc podłogę – nie będziesz zgarniać brudu do fug, co w konsekwencji sprawia, że ich kolor zmienia się na szaro-brudny.

Jeżeli jednak fugi są już brudne, czyszczenie wcale nie musi być skomplikowane. Wystarczy prosty zabieg: namoczenie fug wodą przez 10-15 minut, po czym delikatne wyszorowanie miękką szczotką. Odradzam używanie środków silnie kwasowych lub zawierających chlor – może to spowodować odbarwienie kolorowej fugi. Tak samo użycie środków z opisem „do mycia fug” nie ma specjalnego sensu. Bo właśnie nadmiar użytej chemii najczęściej gromadzi się między płytkami, co w konsekwencji daje efekt „brudnej fugi”.

Najtrudniejszy do pielęgnacji jest gres polerowany. Łatwo się brudzi, a do tego jest nieodporny na zarysowania. W przypadku tego typu podłogi i środki, i narzędzia powinny więc być jak najdelikatniejsze, by nie zmatowić powierzchni. Dobrze sprawdza się mycie z zastosowaniem ściągaczki gumowej i ścierki, bo pozwala usunąć wszelkie osady, a powierzchnia po wyczyszczeniu nie ma żadnych smug. Odpowiednie są w tym przypadku środki do codziennego mycia posadzek, nie zawierające składników powlekających. Idealnie byłoby zastosować specjalne impregnaty do gresu – impregnacja nie zmienia wyglądu płytek, ale poprawia ich walory użytkowe.

 

EKSPERT


Ewa Elsner

Ewa Elsner

Od ponad 20 lat zajmuję się profesjonalnym sprzątaniem oraz jestem głównym technologiem Grupy Impel. Jestem też biegłym sądowym branży UPC. Doradzam, jak sprzątać, żeby się nie nasprzątać.

 

 

No votes yet.
Please wait...
 
Komentarze

Brak komentarzy.

Zostaw odpowiedź