Jak dobierać do zestawu krawat i poszetkę? – Dawid Tymiński z Dandycore.pl

męska garderoba

Jak wiadomo, diabeł tkwi w szczegółach. Nie inaczej jest w temacie męskiej mody, w której to właśnie dbałość o detale odróżnia perfekcyjnie dobrany zestaw od zaledwie poprawnego. Dobrze skomponowana męska garderoba, utrzymana w stylu biznes/smart casual, nie może obejść się bez uniwersalnych krawatów i poszetek. O tym, jak je ze sobą łączyć i dobierać do reszty stroju, opowiem w dzisiejszym artykule.

Kompletom mówimy nie

W przypadku doboru wspomnianych akcesoriów obowiązuje tylko jedna sztywna zasada, która mówi, że nie mogą być one wykonane z dokładnie tej samej tkaniny. Krawat i poszetka powinny współgrać ze sobą na zasadzie komplementarności, czyli wzajemnego uzupełniania się. Zdecydowanie się na wykonany z tej samej tkaniny komplet nie jest w dobrym guście, gdyż jest to nadkoordynacja (czyli przesadna, wymuszona próba uspójnienia swojego stroju).

Profesjonalne kolory podstawowe

Ubiór profesjonalny wymaga poruszania się w ramach określonych, stonowanych barw. Z tego powodu na początek najlepiej kierować się ku modelom utrzymanym w bazowej palecie. Uniwersalnymi kolorami podstawowymi dla mody męskiej są:

  • granat i jego odcienie (w tym kolor niebieski i błękit),
  • szarość,
  • biel,
  • bordo.

Poruszanie się w ramach tego zestawu kolorów gwarantuje nam nie tylko profesjonalny wygląd, ale także minimalizuje ryzyko popełnienia stylistycznego faux pas.

Jak łączyć krawat i poszetkę?

dodatki do garnituruBiel dobra na wszystko

Biała lniana poszetka złożona na prosto (ułożenie prezydenckie, inaczej tv fold) będzie dobrze komponować się z praktycznie z każdym kolorem klasycznego krawata. Jest ona idealnym wykończeniem każdego formalnego zestawu (szczególnie zaś tych, w których występuje biała koszula).

 

 

dobieranie poszetki

 

Wykorzystanie koloru obecnego w zestawie

Bezpieczną opcją jest poruszanie się w ramach kolorów już występujących w stylizacji. W przypadku szarego garnituru i błękitnej koszuli zdecydowanie się na granatową poszetkę z szarym brzegiem i granatowy krawat w kropeczki pozwoli stworzyć nienachalnie elegancką kompozycję.

 

 

 

dobieranie krawata

Zasada trzech kolorów

Stara zasada, w myśl której nie powinniśmy przekraczać liczby trzech kolorów na zestaw,  jest dobrym drogowskazem także i w przypadku omawianego tematu. Kolor niebieski jest reprezentowany przez marynarkę, kratkę na koszuli i główny kolor poszetki. Stanowiąca dobrą bazę biel pojawia się na koszuli, a także jako akcent wzoru chusteczki spoczywającej w kieszonce piersiowej. Całość uzupełnia krawatowe bordo, któremu odpowiada podobny kolor na poszetce.

 

krawat i poszetka

 

Wyrazisty kolor + baza

Jeśli nie interesuje nas dyskretna elegancja i chcemy wyróżnić się mocniejszym połączeniem kolorystycznym, to musimy zadbać, by pozostałe elementy zestawu ze sobą współgrały, a nie konkurowały o uwagę odbiorcy. Z tego powodu, wybierając bardziej wyrazisty krawat i poszetkę, warto zafundować im neutralne otoczenie, np. w postaci granatowej marynarki i białej koszuli.

 

 

jak dobrać krawat

Połączenie mniej formalne

O ile tylko dress code nie zobowiązuje nas do bardzo formalnego stroju, możemy zdecydować się na bardziej casualową opcję w postaci krawatu typu knit (dzierganego). Świetnie współgra on zarówno z koszulami typu button down, czyli wyposażonymi w wyłogi przypinane guziczkami, jak i marynarkowymi fakturowanymi tkaninami. Jednolite krawaty dziergane warto zestawiać z poszetkami w wyraziste wzory.

 

 

Po opanowaniu podstaw warto poświęcić trochę czasu na trening przed lustrem. Bo dobre ubieranie się to umiejętność, którą ciężko opanować bez praktyki.

 

Rating: 5.0/5. From 1 vote.
Please wait...
 
Komentarze

Brak komentarzy.

Zostaw odpowiedź