Po czym rozpoznać słuchowców, wzrokowców, czuciowców i kinestetyków oraz jak skutecznie się z nimi komunikować? Zerknij na naszą infografikę!
Jak odbierasz świat, otoczenie, informacje?
Istnieją cztery style uczenia się: wzrokowy, słuchowy, dotykowy (czuciowy) i kinestetyczny. To oznacza, że niektórym ludziom najlepiej coś pokazać. Inni muszą usłyszeć. Kolejni potrzebują dotknąć. Jeszcze inni muszą sami coś zrobić.
Jak odczuwasz bodźce i co zapamiętujesz?
Jak twierdzi neurofizjolog prof. Andrzej Wróbel, w czasie 1 sekundy wszystkie receptory znajdujące się w naszym ciele odbierają gigantyczną ilość danych – być może nawet 100 mld bitów. Z kolei ludzka świadomość może sobie poradzić ze strumieniem danych rzędu zaledwie 100 bitów na sekundę*.
Ludzie zapamiętują:
- 20% tego, co przeczytali
- 30% tego, co usłyszeli
- 40% tego, co zobaczyli
- 50% tego, co powiedzieli
- 60% tego, co zrobili
ale pamiętają 90%, gdy czytają, słyszą, widzą, mówią i robią coś z daną informacją.
Jak działa twój mózg?
Płaty ciemieniowe kory mózgowej analizują wrażenia odbierane od zmysłu dotyku i pozycji ciała. Płaty potyliczne odpowiadają za widzenie. Płaty skroniowe odgrywają rolę w rozpoznawaniu twarzy, słyszeniu i analizowaniu zapachu. Kora asocjacyjna integruje natomiast dane sensoryczne i pamięć.
Patrzysz, słuchasz, doznajesz… Już wiesz, kim jesteś? A kim jest osoba przy biurku obok?
* Źródło: artykuł „Deprywacja sensoryczna. Co się dzieje z mózgiem odciętym od dopływu bodźców?”, Anna Piotrowska, serwis Focus.pl.