Jak produkować mniej śmieci?

Kilka prostych naszych zachowań i odrobinę zmieniony styl życia nam zmniejszyć nasz wpływ na środowisko, ale też oszczędzić czas i pieniądze.

Z tego artykułu dowiesz się:

– ile odpadów komunalnych produkujemy w Polsce,

– jak wytwarzać mniej śmieci,

– czy da się zredukować ich ilość do… zera.

Według statystyk w 2016 roku w Polsce wyprodukowano 11,6 mln ton śmieci.

Według statystyk w 2016 roku w Polsce wyprodukowano 11,6 mln ton śmieci. To daje 303 kg odpadów komunalnych na osobę i niestety, jest to więcej aż o 20 kg niż w roku poprzednim. W produkcji śmieci przodują takie województwa jak: dolnośląskie – 361 kg na osobę,  lubuskie  – 346 kg oraz zachodniopomorskie i śląskie – po 255 kg. Z kolei najmniej śmieci „wytwarzają” województwa: świętokrzyskie – 184 kg i lubelskie  – 196 kg. I chociaż najwięcej śmieci produkują gospodarstwa domowe (wg danych GUS – 82,1%), nie oznacza to wcale, że musi tak być. Wystarczy zakasać rękawy i wziąć odpady we własne ręce. Swoim codziennym działaniem możemy mieć wpływ na zmniejszenie ich ilości. Jak?

Czyste środowisko, więcej pieniędzy w portfelu

Czyste rzeki i jeziora, niezasypane odpadkami plaże, parki i lasy… Na samą myśl o takim świecie można się rozmarzyć! Co więcej, zwrócenie uwagi na problem odpadów i wprowadzenie zmian w swoim domu pozwala też na oszczędność naszego czasu i pieniędzy.

Wbrew pozorom nie jest to wcale trudne i bardzo łatwo jest się przyzwyczaić do kilku prostych zasad. Wystarczy raz, a potem, jak z jazdą na rowerze – nigdy się tego nie zapomina. Oto kilka punktów, które mogą pomóc w lepszym gospodarowaniu śmieciami i ich mniejszej produkcji.

1. Wybieranie produktów na wagę.

To pozwoli nam wziąć dokładnie tyle produktów, ile naprawdę potrzebujemy. Dzięki temu zmniejszymy ilość zmarnowanego jedzenia.

2. Ograniczenie opakowań.

Nie ma wcale potrzeby kupowania owoców i warzyw w siatkach, plastikowych pudełkach ani pakowania ich do foliowych torebek. Na zakupy noście ze sobą lnianą torbę wielorazowego użytku, która przy okazji jest wygodniejsza i ładniejsza. Doskonałą pomocą będą też własne opakowania (np. wytłaczanki do jajek). Na pewno warto kupować na lokalnych targach, gdzie zazwyczaj można tam kupić żywność prosto od rolników – sezonową i nieprzetworzoną. Ponadto w większych polskich miastach istnieją już sklepy preferujące sprzedaż produktów bez opakowań.

Ograniczenie opakowań jest ważne też ze względów ekonomicznych – 1 stycznia 2018 roku weszła w życie opłata recyklingowa. Płacimy więcej za reklamówki i torebki na zakupy, a bezpłatne zostaną tylko torebki do pakowania żywności luzem. Do podstawowej kwoty za „foliówkę” doliczane będzie 20 groszy.

3. Kupowanie dużych paczek.

Jeśli nie możecie znaleźć produktów bez opakowań, a są one stale potrzebne (np. papier toaletowy), lepiej jest wybierać większe paczki. Dzięki kupieniu 10 rolek papieru, zamiast dwa razy 5, wyrzucimy tylko jedną folię, a przy okazji zaoszczędzimy czas spędzony na zakupach.

4. Woda z kranu.

Żeby się dobrze nawadniać, trzeba pić co najmniej 1,5 l wody dziennie, czyli w ciągu tygodnia zużywać 7 plastikowych butelek. Po co produkować tyle śmieci i przy okazji przepłacać, jeśli w wielu miejscach można pić wodę z kranu? Jeśli nie do końca jej ufamy, wystarczy użyć dzbanka z filtrem, który nie jest drogi i działa uzdatniając wodę.

5. Wybór urządzeń, które produkują mniej śmieci.

Na czarnej liście powinien na pewno znaleźć się kapsułkowy ekspres do kawy. Jedna kawa to jedna kapsułka – rachunek zdecydowanie niekorzystny ekologicznie. Na pewno znajdziecie w swoim domu jeszcze kilka takich urządzeń.

6. Zrezygnowanie z produktów jednorazowego użytku.

Lepiej zmywać w zmywarce przez godzinę naczynia po imprezie niż wyrzucać ich plastikowe odpowiedniki. Podobnie z długopisami czy maszynkami do golenia – wybierajmy droższy produkt, ale wielorazowy.

7. Nie wyrzucajcie rzeczy – oddajcie je potrzebującym!

Jest wiele miejsc, w które możecie oddać stare ubrania, materac, koc czy książki: domy samotnej matki, domy dziecka, schroniska dla zwierząt. Nawet jeśli nie macie na to czasu, wystarczy przejrzeć internet – ludzie chcący pomagać ogłaszają się i zbierają rzeczy z okolicy, żeby je zawieźć potrzebującym. Istnieją też organizacje, którym można przekazać niewykorzystaną żywność (np. ze świąt).

8. Kupujcie świadomie.

Ta zasada dotyczy nie tylko ubrań, ale wszystkiego. Lepiej dwa razy zastanowić się, czy aby na pewno potrzebujemy konkretnej rzeczy. Druga sprawa to kupowanie produktów dobrej jakości. W końcu co nam po kilku parach dżinsów i butów, które po sezonie trzeba wyrzucić, kiedy możemy mieć jedną, służącą przez lata? O tym właśnie mówi modna w ostatnich latach filozofia slow fashion. Poza tym klasyka nigdy się nie starzeje!

Czy da się wyprodukować zerową ilość śmieci?

Na Zachodzie bardzo popularna jest filozofia „zero waste”, która polega na zmniejszeniu ilości produkowanych śmieci praktycznie do zera. To unikanie jednorazówek, samodzielne wytwarzanie produktów, etc. Dzięki umiejętnemu zarządzaniu własnymi zakupami i świadomości, pionierzy tego ruchu potrafią wyprodukować rocznie tylko… słoik śmieci.

Nie trzeba jednak narzucać na siebie aż takich ograniczeń, by produkować mniej śmieci, wystarczy wybranie najodpowiedniejszych dla Was zasad. I jeszcze jedna rada na koniec – warto pamiętać o metodzie małych kroków. Wprowadzenie wszystkich sposobów ograniczonego produkowania śmieci może na początku przytłacza, warto więc rozpisać je sobie i dodawać co jakiś czas kolejne. Powodzenia!

 

 

 

No votes yet.
Please wait...
 
Komentarze

Brak komentarzy.

Zostaw odpowiedź