Jakich praktyk spróbować, by wiedzieć, co się lubi robić w życiu?

crew-56837

Praca wakacyjna czy praktyki to nie tylko zdobywanie doświadczenia „do CV”, ale również ważna lekcja życiowa, która pozwala określić, jaka praca będzie nas w przyszłości cieszyć, a jaka będzie naszym własnym, prywatnym „Mordorem” (niekoniecznie z Domaniewskiej). Jak spędzić pracowicie wakacje, by po ich zakończeniu mieć własny cel i jasność co do dalszej kariery zawodowej?

Praca idealna – każdy z nas chciałby mieć taką, bo przecież podobno, jak się kocha swoją pracę, to człowiek nie czuje, że pracuje. Wprawdzie nie do końca tak jest (bo zawsze będą zadania i obowiązki, których nie lubimy), ale faktycznie, praca, która sprawia przyjemność, daje satysfakcję i nie jest źródłem nieustannych stresów, to znacznie lepsza jakość życia niż praca, której się nienawidzi. Problem w tym, że będąc w szkole średniej czy nawet już na studiach, trudno określić, co nas będzie cieszyć, a co męczyć. Trzeba spróbować. A na takie próby najlepszy czas to właśnie wakacje, kiedy jeszcze jesteś w trakcie studiów lub jesteś tuż po nich. Lepiej poświęcić jedne wakacje mając dwadzieścia – dwadzieścia kilka lat, niż obudzić się około 40.stki ze świadomością, że od 15 lat robisz coś, co cię wyczerpuje.

Jak się dowiedzieć, co się lubi robić w życiu?

Przez doświadczenie. Przy czym pozytywne jest to, że wcale nie musisz podejmować pracy i praktyk w każdym z obszarów, który wydaje ci się dobrym pomysłem na karierę. Wystarczą ci już trzy doświadczenia, by mieć dość dobrą orientację w tym, z czym pracuje ci się dobrze, a z czym źle. Jak zatem je dobrać i na co zwracać uwagę już pracując?

Praca z ludźmi

Lubią ją ci, którzy są ekstrawertykami, lubią pomagać i potrzebują kontaktu z drugim człowiekiem. Daje radość związaną z rozmową, tym że każdy dzień to nowe spotkanie, a każda sytuacja nieco inna. Frustruje tym, że ludzie bywają nieuprzejmi, roszczeniowi, złośliwi. Bywa problematyczna dla osób nieśmiałych, introwertycznych.

Jakie praktyki / prace podjąć, by sprawdzić czy lubisz pracę z ludźmi?

  • Kelner / barman – szkoła życia jeśli chodzi o ilość codziennego kontaktu z innymi. W tej pracy dowiesz się, czy umiesz rozmawiać, negocjować i czy ludzie cię lubią (co w pracy związanej z kontaktem z ludźmi przekłada się wprost na wyniki),
  • Sprzedawca / kasjer – poza tym, czy lubisz duży kontakt z ludźmi sprawdzisz też, czy jesteś sobie w stanie poradzić z tym, że ktoś traktuje cię z góry, jest dla ciebie niesympatyczny i niemiły. Zwróć uwagę na to, czy satysfakcja związana z zadowoleniem klienta i tym, że komuś pomogłeś wystarczy by pokonać frustrację po czterech malkontentach i narzekaczach pod rząd.
  • Pracownik obsługi klienta – w tym również telefoniczny. Pozwala sprawdzić, na ile dobrze radzisz sobie z negocjacjami, wyjaśnianiem. Tak jak w przypadku pracy sprzedawcy, będziesz też stykać się z ludzką nieżyczliwością.

Uwaga! Pamiętaj, że praca z ludźmi, to nie tylko praca z klientami zewnętrznymi, ale również z zespołem pracowników. Pracą z ludźmi jest też praca HR’a, Project Managera członka zespołu projektowego.

Praca z dokumentami / tabelami

Lubią ją osoby uporządkowane, skrupulatne, odpowiedzialne. Praca z dokumentami to również praca przy komputerze, z obsługą programów takich jak Word czy Excel. Wykonywanie obliczeń, researchów, raportów, prezentacji. Dla osób które są bardzo dynamiczne, energetyczne i mają lekkie problemy z utrzymywaniem porządku, może to być codzienny dramat. Praktyki w ramach pracy z dokumentami pozwolą ci też sprawdzić czy praca przez 8 godzin przy biurku jest dla Ciebie do przyjęcia, czy jednak wolałbyś od tego biurka wstawać (np. załatwiając coś „na mieście”).

Jakie praktyki podjąć, by sprawdzić czy lubisz pracę z dokumentami?

  • Wszelkie prace biurowe: asystentki, sekretarza – na tych stanowiskach będziesz mieć stały kontakt z dokumentami, mailem, kalendarzem i konieczne będzie planowanie działań i ich priorytetyzacja.
  • Praktyki na stanowiskach w działach księgowości, HR, marketingu – choć dokumenty są tu jedynie pochodną codziennych obowiązków, to stanowią ich ogromną część. Trzeba porządkować, sortować, analizować, wyszukiwać informacje i nie można się pomylić. Jeśli w czasie takich praktyk zdarzy ci się kilka wpadek związanych np. ze złym wysłaniem maila lub zgubieniem dokumentu, to znaczy, że to nie jest kariera dla Ciebie.
  • Praktyki na stanowiskach związanych z analityką, finansami (np. w dziale zarządzania ryzykiem) – tu sytuacja jest o tyle odmienna, że do pracy z dokumentami dochodzi kwestia analizy i interpretacji danych.

Uwaga! Pamiętaj, że jako praktykant czy stażysta będziesz mieć zazwyczaj nieco więcej pracy z dokumentami, bo jeszcze się uczysz, zatem musisz przyswoić sobie procedury.

Praca poza biurem – w terenie, w delegacjach

Lubią ją osoby, które chcą być w ciągłym ruchu, elastyczne i którym nie przeszkadzają nieprzewidziane sytuacje. Nie lubią Ci, którzy wolą mieć wszystko zaplanowane, a pracę chcą od życia prywatnego oddzielać grubą kreską. Pamiętaj, że praca w terenie to nie tylko bycie poza domem, ale również praca w różnych warunkach pogodowych (deszcz, śnieg). Praktyki nie muszą oznaczać bycia 100% poza biurem (taka praca zdarza się rzadko). To co powinno być dla ciebie po zakończeniu praktyk jasne to to, czy jeśli masz dzień „w terenie” to cię to cieszy czy jednak wolałbyś zostać w „ciepłym” biurze.

Jakie praktyki podjąć, by sprawdzić, czy lubisz pracę w terenie?

  • Prace związane z organizacją wydarzeń kulturalnych (najczęściej są to wolontariaty) – sprawdź w opisie zakres zadań. Najczęściej w ramach takich praktyk trzeba gdzieś pójść, coś przynieść, z kimś się spotkać, coś załatwić – a to oznacza bieganie po całym mieście,
  • Prace, w ramach których trzeba spotykać się z klientami poza biurem – akwizycja, ale również przedstawiciel handlowy, asystent pośrednika nieruchomości, sprzedawca B2B,
  • Niektóre praktyki inżynierskie – gdzie praktykant pracuje na budowie.

Uwaga! Praktyk i staży, które umożliwiają wyjazd na delegacje jest dość mało, dlatego lepiej sprawdzają się tu krótkie zlecenia bądź wolontariaty (np. w agencji eventowej). Niektóre duże firmy, oferując program praktyk letnich, również oferują opcję pracy w kilku biurach bądź placówkach, co również można potraktować jako pracę poza siedzibą firmy. A jeśli nic innego nie znajdziesz, to zatrudnij się na tydzień lub dwa jako roznosiciel ulotek.

Oddziel rodzaj pracy od jej warunków

Inną sprawą, która też jest ważna, to kwestia tego, w jakiego rodzaju organizacji będziesz się dobrze czuć. Dużej korporacji czy może małej, rodzinnej firmie? Pamiętaj, by świadomie oddzielać to, co jest w danej pracy jej przedmiotem (czyli to co robisz), od warunków pracy (czyli np. wielkości firmy, rodzaju biura). Przykładowo, zupełnie inaczej wygląda praca w księgowości w outsourcingu, a inaczej w małym biurze rachunkowym (choć i tu i tu, siedzi się przed komputerem, w papierach i trzeba stosować się do konkretnych procedur). Ważne zatem, byś po praktykach umiał powiedzieć, czy to że praca była bardzo (lub mało) satysfakcjonująca wynika z tego co robiłeś, czy z tego w jakich warunkach i towarzystwie pracowałeś.

Przeczytaj także:

Zagłosuj jako pierwszy!
Please wait...
 
Komentarze

Fajnie zebrane wszystko w całość. Akurat jestem teraz na starcie, także dla mnie tekst idealny 🙂

akurat szukam czegoś nowego, bo w starej pracy czułam się kompletnie wypalona, także post jak najbardziej na czasie 🙂

ciekawie podsumowane! nie wpadłam na to,żeby tak potraktować swoje poprzednie zajęcia 😉 dzięki za podpowiedź!

fajny, ciekawy artykuł postaram sie wypróbować pare rad

Nadchodzę do was na praktyki, więc lepiej się pilnujcie Impelaki

Zostaw odpowiedź