Job crafting – żeby praca miała sens

job crafting

Pracy zawodowej poświęcamy znaczną część życia. Zależy nam na zarobku, ale nawet mimo niezłej pensji w pewnym momencie możemy poczuć się wypaleni. Znasz to z autopsji? Wydaje Ci się, że Twoja praca nie ma żadnego sensu? Poznaj job crafting – dowiedz się, czym jest to zjawisko i jak można je wykorzystać, by zmienić swoje podejście do pracy.

Jakie myśli towarzyszą Ci w drodze do pracy? Czujesz lekką ekscytację, co przyniesie nowy dzień, a może już wiesz, że następnych kilka godzin pogłębi Twoją frustrację? Wszelkie badania wskazują, że zadowolona, wierząca w sens swojej pracy osoba jest efektywniejsza i bardziej produktywna. Jeśli np. pracujesz z klientami i lubisz swoją pracę, oni to czują i są bardziej lojalni. Jeżeli wiesz, że Twoja praca nie idzie na marne, przynosi wartościowe efekty – chronisz się przed spadkiem motywacji.

Minęły już czasy, gdy należało siedzieć w biurze i „robić coś dla samego robienia”. Skoro masz powierzone określone zadania, one na pewno wnoszą coś do życia innych osób.

Niektóre dolegliwości o charakterze depresyjnym czy nerwicowym miewają swoje źródła w tym, że ludzie podejmują się działań, w których sens w ogóle nie wierzą, a przebywanie w miejscu pracy jest dla nich istną karą, czego nie rekompensuje nawet dobra pensja. Kluczem do satysfakcji jest oczywiście szukanie zatrudnienia zgodnego z twoimi zainteresowaniami i ambicjami, aczkolwiek to nie wszystko. Nawet jeśli już od dłuższego czasu masz tę samą pracę, możesz nagle stracić w nią wiarę. Aby się przed tym uchronić, skorzystaj z idei job craftingu.

Czym jest job crafting

„Modelowanie pracy”, bo tak można przetłumaczyć „job crafting”, jest naukową teorią, która została przedstawiona w 2001 roku na Uniwersytecie Yale. Amy Wrzesniewski i Jane E. Dutton wraz z zespołem specjalistów doszły do wniosku, że jeśli zmienimy sposób myślenia o wykonywanej przez nas pracy, nabierze ona dla nas większego sensu. Poparte badaniami wskazówki zaczęły się cieszyć bardzo dużym zainteresowaniem biznesmenów i menadżerów na całym świecie. A co ty możesz zrobić, aby bardziej polubić swoją pracę i dostrzec w niej większy sens?

Wykorzystaj swój potencjał

Często frustrujesz się na swoją pracę, bo czujesz, że nie do końca robisz to, w czym czujesz się najlepiej. Dostrzegasz działania, które przyniosłyby lepszy efekt, ale nie należą one do Twoich codziennych obowiązków. Denerwujesz się, że musisz realizować schemat, który nie pasuje do Twojego charakteru. Oczywiście istnieją zawody, w których trudno o diametralną wymianę sposobów działania, ale na pewno są elastyczne obszary, które można „dopasować pod siebie”. Nie bój się otwarcie definiować swoich mocniejszych stron i porozmawiaj z szefem, czy jest szansa, aby pewne zadania wykonywać nieco inaczej, w bardziej indywidualny sposób.

Dbaj o kontakty z innymi

Badaczki odpowiedzialne za teorię job craftingu położyły także nacisk na relacje z innymi pracownikami. Gdy ludzie tracą zapał do pracy, często nie doceniają wartości, jaka tkwi w ich współpracownikach. Tymczasem troska o relacje z całym zespołem może wnieść dużo dobrego do Twojego (i nie tylko) życia. Być może w twoim zespole są też inne osoby z obniżoną motywacją. Jeśli wymienicie się doświadczeniami, poszukacie sensu swoich działaś i zwyczajnie się polubicie, praca stanie się mniej uciążliwa.

Zmień myślenie o pracy

Wiele osób nie czerpie satysfakcji ze swojej pracy, ponieważ traktuje ją jako coś mało ważnego, nieprzydatnego czy wręcz wstydliwego. Zauważ jednak, że rynek weryfikuje zapotrzebowanie na konkretne zawody. Minęły już czasy, gdy należało siedzieć w biurze i „robić coś dla samego robienia”. Skoro masz powierzone określone zadania, one na pewno wnoszą coś do życia innych osób.

Jeśli lekceważąco podchodzisz np. do call center i uważasz, że to tylko „siedzenie na słuchawce”, nic dziwnego, że nie czujesz zadowolenia. Ale popatrz – przecież będąc konsultantem, możesz realnie pomagać w rozwiązywaniu kłopotów i sprawiać, że skorzysta nie tylko firma, ale również jej klienci. Chodzi o to, aby spojrzeć na pozytywne efekty pracy. Bibliotekarka narzekająca na nudną, „siedzącą” pracę nigdy nie będzie z niej zadowolona. Jednak osoba, która wcieli w życie założenia job craftingu, polubi to, że dzięki jej podejściu wzrasta czytelnictwo, ktoś spędza miło czas nad właśnie odkrytą książką lub przygotowuje naukową pracę, dzięki której dostanie dobrą ocenę na studiach. Wszystko zależy od podejścia!

Rating: 5.0/5. From 1 vote.
Please wait...
 
Komentarze

Brak komentarzy.

Zostaw odpowiedź