Kobieta w ciąży: 10 faktów

uprawnienia dla kobiet w ciążyKodeks pracy zabezpiecza prawnie pracujące kobiety, które zaszły w ciążę, od momentu zgłoszenia pracodawcy swojego stanu potwierdzonego dodatkowo zaświadczeniem lekarskim.. Oto 10 faktów, które przydadzą się przyszłym mamom.

1. Przepisy kodeksu pracy odnoszące się do ochrony kobiet mają zastosowanie wobec tych pań, które świadczą pracę w ramach stosunku pracy. Nie mają natomiast zastosowania
w przypadku świadczenia pracy przez kobiety na podstawie innego tytułu prawnego, jak np.: umowy zlecenia, umowy o dzieło czy innej umowy cywilnoprawnej.

2. Pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie ciąży, a także w okresie urlopu macierzyńskiego pracownicy.

3. Pracodawca nie może rozwiązać umowy w trybie dyscyplinarnym bez zgody reprezentującej kobietę zakładowej organizacji związkowej. Gdy nie ma takiej organizacji pracodawca nie potrzebuje zgody.

4.Pracodawca może rozwiązać umowę o pracę z pracownicą, która jest w ciąży w sytuacji gdy zakład pracy ogłosi upadłość.

5. Pracownica, za okres, który spędzi na zwolnieniu lekarskim, dostaje 100 procent wynagrodzenia, a nie 80 procent, jak przed ciążą.

6. Pracownicy w ciąży nie wolno zatrudniać w godzinach nadliczbowych ani w porze nocnej.

7. Pracownicy w ciąży nie wolno bez jej zgody wysyłać w delegację.

8. Jeżeli pracownica spędza osiem godzin przy komputerze, od momentu zgłoszenia ciąży – zgodnie z przepisami powinna to robić o połowę krócej. Na pozostałe godziny pracodawca ma obowiązek przesunąć do innych zajęć.

9. Po ciąży – pracownicy karmiącej dziecko piersią przysługuje prawo do dwóch przerw (po trzydzieści minut) w pracy wliczanych do czasu pracy.

10. Pracownicy (ale także pracownikowi!) wychowującemu przynajmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat przysługuje w ciągu roku kalendarzowego zwolnienie od pracy na dwa dni,
z zachowaniem prawa do wynagrodzenia.

No votes yet.
Please wait...
 
Komentarze

istotne dla mnie, bo jestem w 8 tygodniu i dobrze wiedziec jakie sie ma prawa

W końcu w jednym miejscu zebrane prawa kobiet w ciąży. Przynajmniej nie trzeba grzebać w internecie

wazne informacje dla wszystkich mlodych mam, wiele z nich nie wie jakie ma prawa

Każda przyszła mama powinna znać swoje prawa, w wielu firmach łamane są prawa kobiet w ciąży, dobrze wiedzieć co wolno a co nie pracodawcy. Z góry dziękuję.

Szkoda, że tak wiele kobiet nie zna swoich praw. Przecież po to te przepisy zostały tak ułożone, aby przyszłe mamy miały komfort i bezpieczeństwo zapewnione.

jestem w ciąży i kompletnie nie mam problemów z pracą. może dlatego że szef sam ma dwójkę dzieci 😉 wszystko jest kwestią dogadania i chęci z obu stron. współczuję laskom, które mają inaczej i nie mogą spokojnie przejść przez okres ciąży.

Cóż, niedawno szukałam pracy i fakt, że mam 28 lat i świeżo po ślubie od razu mnie dyskwalifikowała ;/ Niestety żyjemy w chorym kraju

Dobrze jest znać swoje porawa. Nie wszyscy pracodawcy są na tyle wporządku aby respektować praw, a pytanie o dzieci i plany jest standartem na rozmowach kwalifikacyjnych. żadko się zdarza by na oficjalnej stronie pracodawcy był taki poradnik.

Mało kto zna swoje prawa w pracy, tym bardziej kobiety w ciąży. Dbajmy o to bo nam się to należy. Dobrze że są jeszcze uczciwi pracodawcy, którzy nie owijają w bawełnę i mówią co komu się należy.

Cóż prawa prawami, ale nie każdy pracodawca je respektuje. Raz że oficjalnie wszystko ok, ale między wierszami wiesz o co chodzi. Mimo to lepiej znać swoje prawa niż dać się manewrować.

Zostaw odpowiedź