Konwojent – informacje o zawodzie

 

konwojent

Czym zajmuje się konwojent? Jak nim zostać? Jak może się rozwijać i szkolić oraz jak tak naprawdę wygląda ta praca? Dla wszystkich zainteresowanych pracą jako konwojent przedstawiamy praktyczny przewodnik, który odpowie na wszystkie wasze pytania.

Kim jest konwojent wartości pieniężnych?

To osoba, która odpowiada za zabezpieczenie przewożonego mienia przed rabunkiem, zniszczeniem i zaginięciem. W praktyce, to najczęściej ochrona przewożonych z jednego miejsca do drugiego pieniędzy, np. z banku do banku (ale również z banku do bankomatu).

Praca konwojenta jest pracą zespołową. W skład konwoju wchodzi konwojent szeregowy (lub kilku), dowódca konwoju, kierowca i ewentualnie inne dodatkowe osoby np. kasjer. Przed wyruszeniem „w trasę” cały proces jest dokładnie planowany. Dowódca konwoju jest odpowiedzialny za bezpieczeństwo swoich pracowników oraz powierzone mienie. On podejmuje wszystkie decyzje w sytuacjach zagrożenia.

Konwojent – jak nim zostać?

Osoba, która chce zatrudnić się jako konwojent wartości pieniężnych musi zdobyć odpowiednie uprawnienia, zostać wpisana na listę Kwalifikowanych Pracowników Ochrony (KPOF) oraz posiadać pozwolenie na broń.

Wpis na listę KPOF może uzyskać osoba, która:

  • ma minimum 21 lat i zdolność do czynności prawnych,
  • ma świadectwo ukończenia co najmniej gimnazjum,
  • ma obywatelstwo polskie lub innego kraju Unii Europejskiej, albo Norwegii, Islandii, Lichtensteinu, Szwajcarii,
  • nie jest w rejestrze skazanych za przestępstwo umyślne i nie toczy się przeciwko niej postępowanie karne o takie przestępstwo,
  • ma nienaganną opinię powiatowego komendanta policji lub jego odpowiednika z kraju, gdzie teraz mieszka (UE, Szwajcaria lub strefa EFTA),
  • ma pozytywne badania lekarskie i psychologiczne,
  • jest po kursie lub szkoleniu na kwalifikowanego pracownika ochrony fizycznej (i posiada odpowiednie zaświadczenie, które to potwierdza)
  • ma potwierdzone kwalifikacje w inny sposób niż świadectwo odbycia kursu (dla osób, które np. są technikami ochrony fizycznej, odbyły odpowiedni kurs w ośrodkach szkolenia policji, Straży Granicznej, Służby Więziennej lub Biura Ochrony Rządu i inne – szczegółowe wytyczne dotyczące potwierdzenia kwalifikacji innych niż kurs kwalifikowanego pracownika ochrony fizycznej dostępne są na stronie Ministerstwa Rozwoju – biznes.gov.pl.

Kursy na Kwalifikowanego Pracownika Ochrony organizują szkoły i placówki oświatowe, zarówno publiczne jak i niepubliczne.

Kurs zawiera zajęcia z samoobrony, technik interwencyjnych, wyszkolenia strzeleckiego, oraz zagadnienia prawne związane z ochroną osób i mienia Po uzyskaniu wszystkich dokumentów (badań lekarskich, zaświadczenia o niekaralności), można złożyć wniosek o wpis na listę kwalifikowanych pracowników ochrony fizycznej w komendzie wojewódzkiej policji, pod którą się podlega ze względu na miejsce zamieszkania.

Policja po analizie wniosku i dokumentów podejmuje decyzję o wpisie na listę KPOF.

Konwojent – pozwolenie na broń

Dopuszczenie do pracy z bronią wydawane jest na podstawie art. 30 Ustawy o broni i amunicji (Dz. U. z 2012 r. poz. 576 z późn. zm.).

Aby móc pracować z bronią niezbędne jest przejście egzaminu organizowanego przez Policję. We wniosku egzaminacyjnym ważne jest określanie rodzaju broni, którą będziemy się posługiwać w przyszłej pracy. Konwojenci w firmie Impel Security korzystają z pistoletów oraz pistoletów maszynowych.

Rynek pracy konwojentów

Po uzyskaniu wszystkich niezbędnych uprawnień można przystąpić do szukania pracy. Ogłoszenia o pracy znaleźć można na różnych serwisach z ogłoszeniami – wystarczy na nie odpowiedzieć. Warto też po prostu wysłać CV do firmy zajmującej się konwojami (np. takiej, jak nasza).

Obecnie w Polsce jest 90 tys. pracowników wpisanych na listę KPOF (za danymi Polskiego Stowarzyszenia Pracowników Ochrony). Osoby posiadające odpowiednie kwalifikacje mogą wybierać wśród wielu ofert dostępnych na rynku.

Podstawą do zatrudnienia jest przedstawienie wszystkich aktualnych zaświadczeń, a dodatkowym atutem są uprawnienia na prowadzenie pojazdów uprzywilejowanych czy pojazdów przewożących wartości pieniężne).

Jakie trzeba mieć predyspozycje, by zostać konwojentem?

Niezbędna jest bardzo dobra kondycja fizyczna potwierdzona serią badań okresowych. Aby mieć pewność, że kandydat jest osobą odporną na stres przechodzi dodatkowo specjalistyczne badania psychologiczne. Ważność tych dokumentów wynosi 3 lata.

Specjalizacje i rozwój w pracy konwojenta

Aby móc prowadzić samochód w konwoju niezbędne jest posiadanie dodatkowych uprawnień do kierowania pojazdami uprzywilejowanymi oraz przewożącymi wartości pieniężne.
W Impel Security, każdy konwojent otrzymuje możliwość zdobycia tych uprawnień w ramach pracy.. Podczas takiego szkolenia konwojent uczy się nie tylko tego jak bezpiecznie prowadzić pojazd w warunkach ekstremalnych, podczas jazdy defensywnej lub ofensywnej, ale również poznaje zagadnienia związane z odpowiedzialnością prawną kierowcy takiego pojazdu. z prowadzeniem specjalistycznego pojazdu .

Dzięki zdobytemu doświadczeniu i uprawnieniom szeregowy konwojent może awansować wewnętrznie na kierowcę lub na dowódcę konwoju.

Jak niebezpieczna jest praca konwojenta?

Decydując się na ten zawód, trzeba pamiętać o tym, że jest to praca z bronią i pieniędzmi (nierzadko są to miliony złotych), Dlatego przy wyborze pracy ważne są szkolenie, indywidualne predyspozycje pracownika oraz umiejętność pracy zespołowej. Warto jednak pamiętać, że sytuacje zagrażające nie zdarzają się co dzień, ale dobre wyszkolenie konwojentów sprawia, że nawet trudne sytuacje kończą się dobrze.

Aktualne oferty pracy w Grupie Impel można znaleźć na naszej stronie w zakładce Praca.

Rating: 5.0/5. From 5 votes.
Please wait...
 
Komentarze

kolejny ciekawy zawód 🙂 wiadomo,że nie dla każdego ale fajnie dowiedzieć się czegoś nowego 🙂

ciekawe, wczesniej nie slyszalam o takim zawodzie 🙂

Taka robota by mi pasowała, będę się starał o przyjęcie. Trochę adrenaliny przyda się.

Zostaw odpowiedź