Samodzielność czy outsourcing?

ksiegowy_blogW jaki sposób zobrazować firmę? Czym kierować się w jej ocenie? Jak pokazać stan obecny, historię i najbliższą przyszłość? Liczbami. Ciągi cyfr zapisane w księgach rachunkowych pozwalają nam dostrzec wszystkie te elementy, a także o wiele, wiele, więcej. Czytanie i zapisywanie tego obrazu możemy nazwać księgowością.

Po co to robić?

Dzięki księgowości możemy w rzetelny i przejrzysty sposób rozliczyć się z kontrahentami lub urzędami. Rejestrujemy wszelkie poniesione koszty, zapłacone podatki i przychody. Księgowość generuje i ewidencjonuje dokumenty niezbędne w przypadku sporów czy procesów sądowych. Dokumenty księgowe pozwalają na pełną analizę sytuacji finansowej firmy, a co za tym idzie, optymalizację kosztów jej funkcjonowania.

Nie każdy jednak potrzebuje tak bardzo złożonej informacji. Dla prowadzącego prosty biznes wystarczy podstawowa wiedza: tyle zarobiłem, tyle zapłaciłem, a podatek to tyle.Dla dużych przedsiębiorstw wiedza płynącą z ksiąg rachunkowych jest niezbędna na każdym kroku. Jedni i drudzy nie mogliby poprawnie funkcjonować bez ewidencjonowania swojej działalności. Jak widać, księgowość jest ważna bez względu na skalę prowadzonego biznesu.

Samemu czy z profesjonalistą?

Czy każda firma musi sama zatrudniać księgowych i troszczyć się o zaplecze informatyczne, personalne, bieżące dokształcanie i cały szereg innych spraw? Może, ale nie musi.Wiele przesłanek przemawia za rozważeniem opcji powierzenia prowadzenia ksiąg rachunkowych firmie zajmującej się tym zawodowo.

Dla każdej firmy powód podjęcia decyzji o outsourcingu będzie inny. Dla małych przedsiębiorców najczęściej podstawowym kryterium jest cena. Outsourcing z natury rzeczy zawsze będzie tańszy niż zatrudnienie dobrego księgowego.

Zupełnie inne potrzeby pojawiają się w przypadku dużych przedsiębiorstw. Tutaj bardziej liczy się dostęp do nowoczesnych rozwiązań informatycznych, pozwalających na automatyzację szeregu czynności w firmie. Celem tych działań jest, oczywiście, oszczędność czasu i kosztów. Ważne są również narzędzia do analizy finansowej, pozwalające na wykonywanie szczegółowych raportów i prognoz. Zróżnicowane obłożenie oraz duża ilość wpływających danych w przypadku większej firmy wymaga także elastyczności wybranego rozwiązania.
Konieczność rozwoju działu księgowego, w ślad za rozwojem firmy, często pokazuje, że zaplecze księgowe stanowi znaczący udział w kosztach działania firmy.

Outsourcing całości, a może tylko niektóre zadania?

W niektórych przypadkach racjonalne okazuje się przekazanie na zewnątrz fragmentów procesów, które dotychczas były realizowane wewnętrznie. Wyodrębnienie takich zadań daje szereg korzyści ekonomicznych i organizacyjnych. Najczęściej udaje się uzyskać redukcję kosztów bezpośrednich oraz kosztów ukrytych alokowanych do innych działów. Inne potencjalne korzyści jakie może osiągnąć przedsiębiorca to:

  • zamiana kosztów stałych na zmienne,
  • przekazanie odpowiedzialności za prawidłowość przebiegu strategicznych procesów biznesowych rzetelnemu i doświadczonemu partnerowi,
  • scentralizowane zarządzanie i kontrola – jedna osoba kontaktowa i jedna informacja zarządcza od dostawcy wraz z jedną fakturą,
  • możliwość czerpania z wiedzy i praktyk zdobytych w innych firmach – dobry outsourcer zapewnia dostęp do specjalistów najwyższej klasy,
  • łatwiejsze wdrażanie nowych rozwiązań – wynikające z niezależności, braku skrępowania.

Nieważne czy prowadzisz jednoosobową działalność, czy jesteś dyrektorem działu finansowego ogromniej korporacji – księgowość jest w życiu firmy niezbędnym narzędziem. Zajmując się tym osobiście, zyskujesz bezpośredni i pełny obraz faktycznego stanu swojej działalności, jest to jednak zajęcie bardzo czasochłonne. Zlecając profesjonalistom zajęcie się Twoimi księgami, zyskujesz wiele wymiernych i policzalnych korzyści. Najważniejszy zysk jednak, to przede wszystkim spokój i świadomość, że odpowiedzialność za prawidłowe funkcjonowanie księgowości leży po stronie specjalistów.

Robert Gazda

Menadżer ds. sprzedaży

Impel Business Solutions

No votes yet.
Please wait...
 
Komentarze

mi by się nie chciało samej bujać z księgowością. ryzyko błędu spore a można te usługi mieć za niewielkie pieniądze taniej u kogoś, kto się na tym zna.

ja tam lubię wszystko mieć po swojemu, dlatego raczej nie zlecam pracy nikomu z zewnątrz. chyba,że jest to coś czego totalnie nie ogarniam. takie są plusy prowadzenia małej firmy 🙂

wszystko zależy od tego jak dużą mamy firmę i ile pracujemy nad innymi rzeczami. nie wyobrażam sobie robienia wszystkiego samej, więc niektóre rzeczy daję osobom z zewnątrz. ja mam więcej czasu a ktoś zarobi, i wszyscy zadowoleni.

Ale są takie przypadki, gdzie taniej i szybciej jest po prostu zlecić coś na zewnątrz niż na przykład zatrudniać do tego nowego pracownika.

Zostaw odpowiedź