Międzynarodowy Dzień Pizzy. Nie tylko pizzą człowiek żyje

shutterstock_262810001

Dziś obchodzimy dzień Międzynarodowy Dzień Pizzy. W wielu firmach pojawi się ona w ramach pracowniczego lunchu. Pizza nie jest jednak jedynym (choć bardzo częstym) posiłkiem w firmach. Co jeszcze swoim pracownikom zapewniają pracodawcy?

Z Kodeksu Pracy (art. 237) wynika, że pracodawca musi zapewnić pracownikom wodę zdatną do picia lub inne napoje, a przy pracach szczególnie wymagających również ciepły posiłek. Pracodawcy nie zawsze jednak ograniczają się jedynie do postanowień KP. Niektórzy fundują pracownikom naprawdę niezłe przekąski. Co można znaleźć w ogólnodostępnej firmowej lodówce?

Kawa i herbata – nie w każdej firmie

Za brak napojów dla pracowników grozi pracodawcy kara w wysokości nawet 30 tyś. zł. Dlatego wodę znaleźć można w każdej firmie. Nie oznacza to jednak, że kawę i herbatę również. W wielu miejscach przynoszą ją pracownicy – albo w formie składkowej albo indywidualnie.

Jabłka jako bonus

Przy okazji embarga na polskie jabłka do Rosji, wiele firm w Polsce zdecydowało się na zakup jabłek dla swoich pracowników – w ten sposób dbali nie tylko o ich zdrowie, ale również pokazywali solidarność z polskimi rolnikami. Owoce, stają się coraz popularniejszą przekąską w biurach – w efekcie niektóre firmy decydują się na współpracę z firmami, które takie owoce do biur dostarczają. Jabłko czy pomarańcz w ciągu dnia, to niewielka porcja kalorii, ale za to dawka witamin.

Dodatki związane z produktami firmy

Ci, który pracują w firmach z branży spożywczej, mają niekiedy możliwość bezpośredniej konsumpcji produktów własnych. Czasem oznacza to dostęp do własnych produktów przez cały czas (np. w firmach produkujących soki czy wody), a niekiedy otrzymywanie co jakiś czas zestawu produkowanych przez firmę makaronów i kasz czy przypraw. To wprawdzie nie wpływa na codzienną pracę, ale jest dodatkowym bonusem.

Bezpłatne lunche

Ich promocję rozpoczęły firmy technologiczne. Dziś, większość firm z amerykańskiej doliny krzemowej, ma darmowe
lunche dla swoich pracowników w standardzie. Niekiedy – jak w Google, Lyft czy iCracked oferują kilka rodzajów posiłków w ciągu dnia do wyboru. Pracownicy mogą zdecydować z jakiego typu kuchni wolą skorzystać – czy mają dziś ochotę na sushi czy pizzę. Co ciekawe, w firmach, w których pracownicy mają dostęp do bezpłatnych posiłków, nie każdy z nich korzysta. Z analizy przeprowadzonej przez firmę Peapod w USA wynika, że tylko 29% je posiłek w pracy codziennie. 48% zaś decyduje się na niego 1-4 razy w tygodniu.

Zdrowe przekąski i inteligentne vendingi

Dbanie o pracowników to nie tylko zapewnianie im energii ale również pewność, że są zdrowi. Niektóre firmy inwestują zatem w zdrowe jedzenie. Zamiast mącznych paluszków – pałeczki z marchewki. Zamiast chipsów – suszone owoce. W niektórych firmach spotkać można maszyny vendingowe zaopatrzone jedynie w zdrową żywność. Hitem zaś jest nowoczesny vending dbający o zdrowie. Automaty z firmy Rhea Vendors wyposażone są w specjalne oprogramowanie, które pozwala skanować rysy twarzy i na tej podstawie podejmować decyzję czy konsument nie jest zanadto otyły. Jeśli tak, maszyna nie pozwoli posłodzić kawy trzema kostkami cukru lub kupić dwóch batoników.

Dni jedzeniowe w firmach

Dzień Pizzy jest raz w roku, ale niektóre firmy organizują własne „dni” lub wydarzenia związane z jedzeniem:

  • Bagel Wednesday – Lyft – jak nazwa wskazuje, środa każdego tygodnia, jest dniem bajgla. Nie trzeba zatem z domu przynosić drugiego śniadania.
  • Sushi Day – Glassdoor – impreza organizowana kilka razy do roku – poza sushi pracownicy mogą się też przebierać.
  • Healthy breakfast – Campaign Monitor – australijska firma zatrudnia szefa kuchni, który każdego ranka przygotowuje śniadanie dla pracowników. Oczywiście zdrowe i dające energię na cały dzień.

Czy warto by firma inwestowała w darmowe przekąski dla pracowników? Podobno tak. Z badania przeprowadzonego przez Peapod.com w USA wynika, że w firmach, w których dostępne są darmowe przekąski, pracownicy są bardziej z pracy zadowoleni. Z badania wynika też, że o ile 55% firm w USA zapewnia pracownikom darmową kawę czy herbatę, to przekąski czy lunche już zaledwie 16%, a aż 66% pracowników biorących udział w badaniu stwierdziło, że darmowe posiłki mogłyby ich skłonić do zmiany pracodawcy, przy czym 85% pracowników chciałoby, by były to zdrowe przekąski (a nie fast food).

Jak dla was ważne jest to, by w firmie dostępne były kawa czy herbata? Czy dodatki pozapłacowe w formie firmowego mleka czy nawet lunchów uważacie za ważne?

No votes yet.
Please wait...
 
Komentarze

ohoho, pizzunia 😀 nie wiedziałam,że jest taki dzień! nic to, nadrobię w weekend 😉 jeden z lepszych wynalazków ever jeśli chodzi o jedzenie.

az sie glodna zrobilam, jestem wielka fanka pizzy, a najbardziej smakuje mi moja wlasna, nie wiedzialam ze w ogole jest taki dzien jak miedzynarodowy dzien pizzy 😀

Czy warto by firma Impel inwestowała w darmowe przekąski dla pracowników? Ależ oczywiście! Myślę, że jest to ważne dla każdego, komu zależy na sobie, gdyż m.in. systematyczne odżywianie (zdrowe przekąski a nie fast food) jest nieodłącznym elementem zdrowego stylu życia.
A dodatkowo pracownicy byliby bardziej zadowoleni z pracy i prawdopodobnie większość, nie zastanawiałaby się nad zmianą pracodawcy, bo lepszych chlebodawców byłoby wówczas niewiele:)

Zostaw odpowiedź