Nauka języka obcego – 7 kroków do płynnego mówienia

nauka języków obcych

Nowe możliwości w pracy, nieocenione ćwiczenie dla mózgu, satysfakcja i przyjemność podczas zagranicznych wyjazdów… Zalet nauki języków obcych jest całe mnóstwo. Podpowiadamy, jak się za to zabrać, by szybko przełamać barierę mówienia.

Czy wiesz, że poznawanie języków obcych to świetne ćwiczenie dla twojego umysłu? Opanowanie nowego języka nie tylko zwiększa możliwości komunikacji, ale też wzmacnia mózg – okazuje się, że osoby dwujęzyczne łatwiej rozwiązują problemy. Są też korzyści dla sylwetki 😉 Podczas nauki języka spalasz dodatkowe kalorie, które mózg wykorzystuje do wytężonej pracy.

Jakich języków warto się uczyć i jak zacząć?

Każdy nowy język obcy to nowe możliwości. Barbara Smalarz-Czopik, radca prawny w Grupie Impel, jest absolwentką filologii serbskiej i chorwackiej. Nie ma wątpliwości co do trafności wyboru języków, którymi dziś biegle się posługuje: – Wydaje się, że im bardziej nietypowy język, tym mniej okazji do jego używania i doskonalenia. Nic bardziej błędnego! Zachęcam szczególnie do nauki tych mniej popularnych języków. Sama mam okazję używać serbskiego i chorwackiego, czy też czarnogórskiego oraz bośniackiego 🙂 nie tylko na wakacjach, ale nawet podczas:

  • bycia przewodnikiem i tłumaczem zespołów muzycznych z Serbii,
  • uczestnictwa w alternatywnych projektach typu nowebałkany.pl (zapoznawanie Polaków z sytuacją krajów byłej Jugosławii),
  • spontanicznej pomocy policji, gdy byłam świadkiem wypadku drogowego z udziałem obywatela Chorwacji,
  • wykonywania obowiązków radcy prawnego w Grupie Impel.

– Jak mówi serbskie przysłowie „Pričaj srpski da te ceo svet razume!” czyli „Mów po serbsku, aby rozumiał Cię cały świat!”. O dziwo, gdy byłam na wakacjach nie tylko w krajach ex-Yugo, ale też w zachodniej Europie (Austria, Włochy czy też Niemcy), niekiedy z uwagi na nieznajomość tamtejszych języków szybciej udawało mi się dogadać z miejscowymi po serbsku lub chorwacku niż po angielsku 🙂 – dodaje Barbara.

Co pozwala przełamać barierę mówienia w obcym języku? Nauka to proces, więc lepiej jej poświęcić np. 20 minut codziennie niż 2 godziny raz w tygodniu. Trzeba też oczywiście podtrzymywać uzyskane efekty, bo znajomość języka obcego to nie jest coś, co dostajemy „raz na zawsze”.

Szybka nauka języka w 7 krokach

Chcesz zacząć mówić w obcym języku? Do dzieła:

Najpierw „otocz się” językiem

Jeżeli nie przebywasz w kraju, którego mieszkańcy posługują się nim na co dzień, postaw na radio, programy telewizyjne, podcasty itd. Rozmawiać zechcesz już po 100 godzinach aktywnego słuchania języka obcego – wtedy poczujesz się wystarczająco komfortowo, by spróbować mówić.

Jak najczęściej mów głośno i wyraźnie

To przyzwyczai cię do myśli, że mówisz w języku obcym. Każde słowo, zwrot i zdanie powtarzaj głośno po 2-3 razy. Powtarzaj także regularnie materiał opanowany wcześniej. Lingwista Paul Pimsleur radzi, by powtarzać każdy materiał kolejno po: 5 i 25 sekundach, 2 i 10 minutach, godzinie, 5 godzinach, 1, 5 i 25 dniach, 4 miesiącach oraz 2 latach.

Mówienie przełamuje obawy przed mówieniem…

Rozmawiaj z innymi osobami uczącymi się tego samego obcego języka. Badania Michaela Longa i Patricii Porter pokazały, że rozmowy pomiędzy uczącymi się trwały zazwyczaj dłużej niż pomiędzy uczniami i native speakerami. Uczniowie chcieli się porozumieć, ale nie znali wszystkich słów, więc poświęcali więcej czasu i uwagi, aby dogadać się bez względu na przeszkody.

Poruszaj tematy, które cię interesują

Widziałeś wczoraj dobry film? Opowiedz o tym, co cię poruszyło. Udało ci się po raz pierwszy ugotować potrawę kuchni tajskiej? To też doskonały temat! Walczysz o dobrą formę na treningach z trenerem personalnym? Podziel się swoimi wrażeniami – pozytywne emocje budują dobre skojarzenia z językiem.

Brakuje ci słowa? Nie pytaj o nie po polsku.

Spróbuj wytłumaczyć opisowo, o co ci chodzi, używając słów, które już znasz. Jest wiele różnych sposobów, by o czymś powiedzieć.

Nie musisz płacić native speakerowi, by skorzystać z możliwości kontaktu z „żywym” językiem.

Konwersacyjne spotkania z native speakerami (za niewielką opłatą lub bezpłatnie) organizują niektóre biblioteki lub domy kultury. Sami cudzoziemcy szukają często możliwości wymiany językowej, ponieważ chcą z kolei doskonalić nasz język. Sprawdź więc lokalne portale ogłoszeniowe i znajdź lokalne grupy na FB.

Gdy nie mówisz, żuj gumę

Istnieją badania wskazujące, że to sprzyja zapamiętywaniu. Trenuj pamięć także za pomocą odpowiednich programów – np. SuperMemo. O tych dwóch wskazówkach nie zapominają hiperpoligloci – osoby, które znają od kilkunastu do kilkudziesięciu języków.

 

EKSPERT


Barbara Smalarz-Czopik

Barbara Smalarz-Czopik

Jestem radcą prawnym w spółce Impel S.A. Moją wielką pasją jest wszystko, co jest związane z krajami byłej Jugosławii (jedzenie, zwiedzanie, muzyka, tańce, film, ludzie). Prawdopodobnie posiadam największą w Polsce kolekcję filmów z krajów ex – Yugo.

No votes yet.
Please wait...
 
Komentarze

Brak komentarzy.

Zostaw odpowiedź