Negocjacje w biznesie i na co dzień – techniki, rodzaje, zasady

rozwiązywanie konfliktów

Techniki negocjacyjne kojarzą ci się tylko ze służbowymi spotkaniami? Niesłusznie! Znajomość tych metod może ci się przydać podczas zakupów czy w kontaktach z najbliższymi. Jeśli przed tobą rodzinna potyczka o kierunek wakacyjnego wyjazdu lub jeśli chcesz wiedzieć, jak negocjować podwyżkę – koniecznie poznaj nasze wskazówki.

Na sukces składają się nie tylko cechy dobrego negocjatora, ale przede wszystkim solidne przygotowanie i wiedza. Wykorzystanie najczęściej stosowanych metod może ci zapewnić przewagę w dyskucji, a stąd jest już bardzo bliska droga do osiągnięcia celu. Wbrew pozorom – tej sztuce daleko do czarnej magii. Zasady negocjacji wystarczy po prostu poznać!

Umiejętności negocjacyjne jak plasterki salami

Z pewnością znasz powiedzenie „dać komuś palec, a weźmie całą rękę”. Jego sens jest ściśle związany z metodą negocjacji, której nazwa pochodzi od włoskiej kiełbasy. Istota tej techniki opiera się na przekonaniu, że o wiele łatwiej osiągniesz cel, gdy żądania wobec przeciwnika będziesz… dawkować. Dobrze przy tym zacząć od większej prośby (w pracy – np. od negocjowania podwyżki, oczywiście z solidnym uzasadnieniem powodów!). Dzięki temu mniejsza prośba (choćby sfinansowanie przez firmę twojego udziału w branżowej konferencji) wyda się twojemu rozmówcy jeszcze bardziej malutka… 🙂

Najważniejsze, by rozłożyć kwestię, którą masz do omówienia, na wiele pojedynczych, jak najmniejszych elementów. Twoje szanse na osiągnięcie tego, na czym ci najbardziej zależy, będą większe niż w przypadku negocjowania tzw. „całej ręki”.

Jak prowadzić negocjacje z dziegciem i miodem?

Tę metodę z powodzeniem wykorzystasz, gdy to ty będziesz stroną decydującą. Chodzi o to, by przekazać na początku „gorzką” informację, a następnie ją „osłodzić”, podając korzystniejsze dla obu stron rozwiązanie. Wyobraź sobie, że podczas rodzinnej dyskusji, jak spędzić długi majowy weekend, najwięcej głosów zdobywają bałtyckie plaże. Sam natomiast jesteś zwolennikiem górskich kurortów i stanowczo obwieszczasz rodzinie, że za cel wycieczki obierzecie tatrzańskie szczyty. Aby rozwiązać ten spór bez rozlewu krwi – pod wpływem gróźb i próśb litościwie zgadzasz się na wybór jeziora leżącego u podnóża Alp. Rodzina jest wniebowzięta – ty też! 🙂

Próbny balon… na zakupach

Skuteczność tej metody opiera się na wykorzystaniu jednego kluczowego słowa – „gdybym”.  Jego rolą jest opisanie pewnej teoretycznej sytuacji. Dzięki temu możesz sprawdzić, jak druga strona odpowie na twoje oczekiwania. Technika nazywana „próbnym balonem” doskonale sprawdzi się podczas zakupów. Wyobraź sobie, że jesteś zainteresowany kupnem samochodu. Podajesz na początku najniższą cenę, jaka przyjdzie Ci do głowy, mówiąc np.: „A co by było, gdybym nie kupował na raty, ale zapłacił całość gotówką, proponując cenę niższą od ofertowej o 10%?” W takim wypadku możesz zostać pozytywnie zaskoczony… błyskawiczną zgodą sprzedającego na twoje warunki!

Zdobądź nagrodę w raju

Pamiętasz, jak w dzieciństwie babcia przekonywała cię do cudownych właściwości brukselki i szpinaku, a w zamian za ich zjedzenie obiecywała najprawdziwsze cuda? Bywa, że sztuka negocjacji opiera się właśnie na pisaniu bajek! Tak jest właśnie w przypadku tej techniki. Polega ona na stworzeniu w umyśle przeciwnika wspaniałej wizji korzyści i nagród, które staną się jego udziałem, gdy tylko spełni twoje oczekiwania. Jeśli więc szukasz sposobu na przekonanie zbuntowanego nastolatka, by posprzątał swój pokój, przedstaw mu propozycję nagrody, która skutecznie go do tego zachęci! Nie chodzi jednak o wręczanie za każdym razem prezentów za odkurzenie podłogi. W tym przypadku nagrodą dla twojego syna może być także lepsze samopoczucie w uporządkowanej przestrzeni. Albo możliwość zaproszenia do siebie sympatycznej koleżanki z klasy bez ryzyka, że potknie się o stos brudnych skarpetek na środku dywanu 😉

Miałeś już okazję wykorzystywać powyższe rodzaje negocjacji? A może znasz inne, równie skuteczne techniki? Podziel się nimi w komentarzu!

No votes yet.
Please wait...
 
Komentarze

Bardzo lubię ten artykuł! To jest bardzo interesujące! Mam nadzieję, że wszyscy będą się cieszyć tym, kim jestem.

IDeals

Zostaw odpowiedź