O zaczynaniu od nowa. Czyli kariera jako szereg codziennych wyborów – Monika Pryśko z Tekstualna.pl

zaczynanie od nowa

Gdzieś przeczytałam, że liderzy wstają wcześniej niż inni i wychodzą z pracy później. Więc wstaję o tej 5:00 rano, bo tyle się dzieje w moim życiu zawodowym, że postanowiłam rozciągnąć dobę akurat w ten sposób. Wcześniej wydawało mi się to możliwe, tak!, ale tylko przez ten jeden dzień, po którym rezygnowałam, mówiąc sobie, że moje ciało jest stworzone do snu, a dobre pomysły biorą się z wyspania. Dzień dobry!

6:00

Jest takie jedno hasło, które nie dość, że często słyszę, to jeszcze sama nim rzucam. Nic się samo nie zrobi. Nasza kariera sama się nie robi. Wielkim niedopatrzeniem byłoby pozwolić innym decydować o naszym stanowisku. Kariera to nie tylko nasze wybory z przeszłości, ale reakcja na to, co się dzieje teraz.

9:00

Bój się i działaj. Mówi się, że najlepsze rzeczy spotykają nas zaraz po tym, jak wyjdziemy ze swojej strefy komfortu. Gdy robię dziś „rachunek sumienia” i wspominam, co robiłam przez ostatnie 10 lat, co zaprowadziła mnie tu, w to miejsce na mapie LinkedIna i GoldenLine’a, w którym teraz jestem, widzę, że to były małe i krótkie zrywy odwagi. Wystarczające, by zamanifestować chęć zmian, ale na tyle delikatne, by nie czuć, że właśnie spadam do głębokiej wody. Czasem wystarczył jeden mejl. Czasem to było nieprzemyślane, bez kalkulacji powiedziane: – ok, wchodzę w to.

11:00

Jestem totalną fanką systemu „mejlowego” – tak to nazwałam. Napisz mejla i wyślij. Nie wymagaj od siebie więcej niż napisanie i wysłanie jednego mejla. Z propozycją – na przykład do szefa, że chcesz dołączyć do zespołu pracującego właśnie nad projektem, który Ci się bardzo podoba. Z pytaniem – czy możliwy jest w tej firmie darmowy staż, czy możesz podpatrzeć, jak się pracuje konkretnie tu, w tej firmie, o której marzysz od dawna, ale wydaje Ci się, że nigdy, ale to nigdy nie dojdziesz do takiego poziomu, by się znaleźć w jednym z jej zespołów.

13:00

Nie musisz być idealny. Zacznij tu, gdzie jesteś, z tym, co już masz. Jeśli mówisz sobie, że zmienisz pracę, jak tylko zrobisz X, nauczysz się Y, przeczytasz książkę – tracisz czas. Ten pakiet umiejętności, wiedzy i talentu, który teraz masz, jest wystarczający, by robić w życiu to, co daje satysfakcję.

15:00

Kariera to ludzie. Pracujesz z nimi, uczysz się od nich. To oni dają Ci szansę, poznają Cię z innymi osobami, dają wskazówki i podpowiedzi. Wystarczy znaleźć w sobie odwagę, by powiedzieć głośno, co się umie, czego się chce, poprosić o pomoc i mieć w sobie wystarczająco pokory, by nad sobą pracować.

17:00

W co zainwestujesz godzinę swojego dnia?

Powiedzmy, że jest 17:00, kończysz pracę. Masz do wyboru kilka opcji. Głównie są to dwie opcje – robisz coś, co nie wymaga myślenia albo robisz coś, co wymaga jakiegoś Twojego zaangażowania. I choć wiem, że po pracy człowiek marzy, by rzucić się na kanapę i trwać w bezruchu do wieczora, warto na chwilę zrezygnować z błogiego lenistwa.

Zdobywanie nowych kompetencji, gdy na co dzień pracujesz na cały etat, jest możliwe, ale wymaga dobrej logistyki, a przede wszystkim chęci. Mówisz sobie pewnie, że nauczysz się nowego języka, jak będziesz mieć jakiś luźny okres, ale to nie jest prawda. Głównie dlatego, że nie jesteśmy już w liceum, by mieć taki „luźny okres”. Jesteśmy dorosłymi ludźmi, mamy obowiązki, chodzimy do pracy, mamy rodziny, dzieci, psy do wyprowadzania i kredyty do spłacania. Jeśli w tej całej gonitwie zwanej dorosłym życiem chcemy jeszcze znaleźć czas na rozwój, musimy wspiąć się na wyżyny swoich umiejętności logistycznych i wygospodarować czas na to, co dla nas ważne.

19:00

Dobre nawyki to dobra rzecz! Lubię ich szukać i sprawdzać, czy na mnie działają. Lubię rozwiązania, które pomagają mi nie tylko lepiej gospodarować czasem, ale też pozwalają mi na większą efektywność. Na przykład Storytel – aplikacja, dzięki której słucham audiobooków w drodze do pracy. Infinite Storm – aplikacja, która pomaga mi się skupić. Asana – w sieci jest mnóstwo aplikacji do zarządzania projektami.

21:00

Jeśli pod koniec dnia nie czujesz satysfakcji z pracy, to znaczy, że coś jest nie tak. Jednym z wyznaczników moich działań jest satysfakcją, którą czuję lub którą będę czuć w przyszłości. Wydaje mi się, że życie jest za krótkie, żeby pić niedobrą kawę i pracować bez poczucia spełnienia. W końcu spędzamy średnio 8 godzin w ciągu dnia, pracując. To jest więc marnowanie swojego życia, gdy zgadzamy się na robienie rzeczy, którymi ani nie chcemy się chwalić, ani nawet o nich rozmawiać.

Praca może być i przyjemnością, i dawać satysfakcję, i przynosić pieniądze. Nie trzeba z niczego rezygnować. Wystarczy dokonywać dobrych wyborów i dawać sobie prawo do zmiany zdania.

Jest takie mądre zdanie – nie myli się tylko ten, który nic nie robi. Dlatego zmieniaj, działa, planuj, rozmawiaj. Wystarczy jedna drobna zmiana każdego dnia, by zmienić swoje życie na lepsze i znaleźć satysfakcję w pracy. Jak już ją znajdziesz, nie będziesz chciał cofnąć czasu nawet o 5 minut.

Rating: 5.0/5. From 2 votes.
Please wait...
 
Komentarze

Brak komentarzy.

Zostaw odpowiedź