Jak odpocząć na urlopie?

02Żadnych służbowych e-maili, smsów i telefonów? Czy tak się w ogóle da? Niektórym z nas ciężko jest oderwać myśli od pracy i codziennych wyzwań z nią związanych. Ale wakacje mają swoje prawa. Na urlop marsz! To polecenie służbowe!

Cisza w eterze dla wielu pracowników dużych firm, zwłaszcza tych na wyższych stanowiskach, wiąże się ze stresem. Bo jak wytłumaczyć sobie sytuację, kiedy nie dzieje się nic, a umysł powoli ogarnia spokój? Ale o ten spokój nierzadko jest bardzo trudno. Warto przemyśleć wakacyjną strategię, zanim pojedzie się na urlop. Wówczas chwile spędzone poza pracą będę miłe, a relaks głęboki. W końcu od tego są wakacje – mają dać wytchnienie i odpoczynek. Oto kilka sposobów na to, jak odpocząć.

Wakacje pod kątem zainteresowań

W ciągu roku często brakuje czasu na pasje i zainteresowania. Wakacje są doskonałym momentem, aby to nadrobić. Warto wybrać się na urlop, który umożliwi kontynuację pasji albo pozwoli na spróbowanie czegoś zupełnie nowego. Nurkowanie, nauka jazdy quadem, wakacje tropem dzikich zwierząt albo fotograficzny wyjazd do dalekiego kraju. To wszystko sprawi, że będziemy w nieustannym ruchu, zajęci i szczęśliwi, że realizujemy zainteresowania. Taki urlop to ogromna korzyść dla ciała i dla ducha. Po dwóch tygodniach wrócimy do pracy prawdziwie wypoczęci i zrelaksowani.

Odpoczynek to przyjemność

Pada, a miało nie padać? Odwołano koncert plenerowy? Na kempingu zabrakło nagle wody? No i co z tego?! Urlop też czasem jest źródłem stresu, tym razem stresu wakacyjnego i łatwo się mu poddać, jeśli na co dzień żyje się dość nerwowo. Nie traktujmy urlopu jako źródła zmartwień. Wyjeżdżając, trzeba sobie mocno postanowić: „Nic nie popsuje mi humoru i wakacji” i postępować zgodnie z tą regułą. Nie wszystko można przewidzieć i nie wszystkiemu zapobiec. Wakacje nie są czasem, który powinien być zależny od drobnych zdarzeń. Jeśli zabrakło wody na kempingu, to przecież można poszukać innego miejsca na nocleg. Warto pamiętać, że w taki sposób tworzą się nowe, może ciekawsze, możliwości.

Tempo w dół

Pracując intensywnie przez wiele miesięcy, trzeba po prostu dać sobie możliwość odpoczynku. Jeśli nie planujemy dalekiej egzotycznej podróży, można wybrać się w miejsce, które sprzyja wyciszeniu. Takich miejsc, działających kojąco, miejsc kontemplacyjnych jest dużo, wystarczy poszperać w Internecie. Jeśli jednak istnieje potrzeba całkowitej izolacji, na to też znajdzie się sposób. Wiele klasztorów w naszym kraju udostępnia cele. Można czytać, odpoczywać, spacerować, pogłębiać życie duchowe. A przede wszystkim zwolnić tempo. Podobnie działają indyjskie „aśramy”, dające możliwość odpoczynku i pogłębienia duchowości wszystkim tym, którzy tego potrzebują. Jeśli natomiast nie ma potrzeby spirytualnych peregrynacji, warto wybrać miłą agroturystykę w miejscu, które nie jest przesadnie turystyczne.

Aktywne wakacje

Doskonale odpoczywa się w ruchu. Wszelka aktywność fizyczna pomaga zredukować stres oraz korzystnie wpływa na zdrowie i ogólną kondycję. Jednak w razie wątpliwości co do tego ostatniego, warto skonsultować się z lekarzem przed podjęciem wyzwania. Urlop np. na rowerze w podróży po Europie, dookoła Polski lub w wybranym regionie świata to wakacje pełne adrenaliny, pozytywnych emocji i świetnie spędzonych dni. 

Odpoczynek na raty

Nie zawsze da się wziąć cały urlop na raz. Dlatego warto rozłożyć go sobie na kilka krótszych wyjazdów. Każda pora roku ma coś ciekawego do zaoferowania. Zimą tydzień na nartach, wiosną wypad na kajaki, latem urlop nad morzem, a jesienią wyjazd w góry. Brzmi dobrze? Do tego dochodzą dni wolne od pracy oraz dni świąteczne. Krótsze wyjazdy pozwolą na odstresowanie się, obniżenie codziennej presji i częstszy odpoczynek.

Urlop po urlopie

Po powrocie z wakacji łatwo wpaść w wir pracy i nowych zadań. A czeka nie tylko praca zawodowa, ale i pranie, sprzątnie, zrobienie zakupów. Dlatego warto dać sobie kilka chwil wolnego po urlopie. Wracając dwa dni przed planowanym powrotem do pracy, będziemy mieli wystarczająco dużo czasu, żeby się przygotować. Poza tym, powrót do biura po dłuższej przerwie nie będzie aż tak stresujący.

Wakacje trwają przeważnie za krótko. Zaczynają się nagle i szybko się kończą. Trzeba ten czas wykorzystać najlepiej, jak się da. A wcześniej warto nauczyć się odpoczywać. Relaks jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania przez cały rok. 

No votes yet.
Please wait...
 
Komentarze

Dla mnie progiem przejścia na urlop jest wyłaczenie komórki i zostawienie laptopa w pracy. To podstawa. Dalej idzie z górki. Gorzej idzie z powrotem

Moje właśnie się kończą zapomniałem zupełnie o pracy telefon daleko od siebie to samo z komputerem, spacery i świeże powietrze.

w dzisiejszych czasach ciezko sie ludziom wylaczyc z zycia zawodowego na urlopie, to prawdziwy i niemaly problem, ja z tym walcze drugi rok, brak laptopa i komorki pomaga

ja tam nie mam problemu z odpoczynkiem na urlopie. z reguły jestem tak padnięta, że do urlopu docieram resztką sił a potem już tylko sen i odpoczynek 🙂 natomiast po tygodniu zaczyna mnie nosić i tu zaczyna się właściwa, aktywna część wypoczynku 🙂

Zostaw odpowiedź