Oszczędzanie – pomysłowa strategia z portfelem w tle

oszczędzanie

Powiększenie rodziny, wymarzone wakacje, remont, wyjazd na finał Ligi Mistrzów, nowa konsola do gier – każdy z nas ma prawo postawić sobie dowolne cele, które pomagają oszczędzić określone środki. Podpowiadamy, jak możesz zachować w swoim portfelu jeszcze więcej pieniędzy.

Bez konkretnej wizji, na co wykorzystasz odłożoną gotówkę, może być ci trudno znaleźć w sobie motywację. Zanim więc w ogóle zaczniesz szukać pomysłów na większe oszczędności, po prostu pomyśl, w jakim celu to robisz. Jeszcze lepiej będzie, gdy zapiszesz ten cel na kartce i powiesisz np. na lodówce, aby mieć go codziennie przed oczami – to ci pomoże nie zboczyć z obranego kursu.

Zarządzanie finansami osobistymi w świadomy sposób

Zapytaliśmy Joannę Zagaję, która zarządza spółką Finance Plus i jest ekspertem ds. finansów osobistych, w jaki sposób oszczędzać na stałych i obowiązkowych opłatach. Oto, co powiedziała: – Wielu Polaków na co dzień korzysta z różnych produktów bankowych i ubezpieczeniowych. Bierzemy pożyczki i kredyty, opłacamy obowiązkowe OC i inne polisy, zakładamy lokaty. W każdym z tych przypadków nie warto wybierać losowej oferty. Z pomocą doradcy lub samodzielnie, przy użyciu internetowych porównywarek, można szybko znaleźć najbardziej korzystne rozwiązanie. Dzięki temu da się oszczędzać do kilkuset złotych w skali miesiąca, a w szczególnych przypadkach nawet więcej.

Warto też przyjrzeć się stałym i obowiązkowym opłatom. Co możesz zrobić, żeby płacić mniej za prąd, gaz czy wodę? Czy Twój abonament za telefon jest na pewno najlepszą opcją? Czy płatna subskrypcja danej usługi jest koniecznym wydatkiem? Przykładowo, wielu dostawców telewizji kablowej proponuje nowym klientom atrakcyjne pakiety, których urokowi trudno odmówić, np. 100 kanałów za 1 zł przez kwartał. Potem jednak cena takiego abonamentu gwałtownie rośnie. Wystarczy więc sobie szczerze opowiedzieć, ile z tych 100 kanałów rzeczywiście regularnie oglądasz… 😉

Jeśli przeanalizujesz swoje regularne i stałe opłaty, może się okazać, że poprzez rezygnację z umów lub ich modyfikację oszczędzasz sporo pieniędzy, nawet kilkaset złotych miesięcznie! Miej też na uwadze, że wiele firm kieruje promocje wyłącznie do nowych klientów, co jest okazją do znalezienia ciekawych tańszych ofert, przynajmniej na pewien czas.

Oszczędzanie w codziennym życiu

Jeśli racjonalnie podchodzisz do finansów, zapewne przygotowujesz stałe listy miesięcznych wydatków lub konkretne listy zakupów. Z większą efektywnością możesz to robić z pomocą aplikacji mobilnych, które porządkują, analizują i pozwalają planować oraz kontrolować Twój domowy budżet.

Uważaj na socjotechniki stosowane w sklepach. Zaglądaj na niższe i wyższe półki, ponieważ droższe towary często są celowo umieszczane na wysokości wzroku. Nie kupuj w wielopaku, jeśli nie potrzebujesz większej liczby produktów, szczególnie takich, które szybko się psują. Nie daj się skusić wyprawie na drugi koniec miasta, żeby skorzystać z promocji, ponieważ więcej stracisz na paliwie i poświęconym czasie. Nie chodź do supermarketów, gdy jesteś bardzo głodny, a w trakcie zakupów trzymaj się listy lub ustalonego limitu. To wszystko drobne rady, ale warto mieć je z tyłu głowy.

Osoby, które prowadzą oszczędnie gospodarstwo domowe, podkreślają, jak ważne jest planowanie posiłków. Duże kwoty marnotrawi się chociażby nieprzemyślanym gotowaniem. A przecież tak wiele zdrowych, smacznych i zaskakująco kreatywnych obiadów można ugotować z tego, co już znajduje się w szafkach i w lodówce. Pomysłowe wykorzystanie pozostałości z różnych posiłków sprawia, że oszczędzasz i czas, i jedzenie. A co jeśli lubisz jeść na mieście? Zrób eksperyment. Notuj przez miesiąc koszt wszystkich takich wyjść (plus cenę każdej kawy kupionej „przy okazji” w drodze do pracy) – możesz się zdziwić, jaka suma pojawi się na koniec!

Płatność płatności nierówna

W kontekście codziennego oszczędzania pamiętaj również, jak dużo zależy od Twojego sposobu posługiwania się pieniędzmi. Wiele osób świadomie wybiera płatności gotówkowe, ponieważ prędzej powstrzyma się przed wyjęciem z portfela „grubszego” banknotu niż przyłożeniem plastikowej karty do czytnika. Dużym ryzykiem jest także używanie kart kredytowych, które dają iluzję, że możemy sobie pozwolić na niemal dowolny zakup („a potem się pomyśli”).

Warto także wracać do korzeni, czyli odkładać pieniądze do przysłowiowej świnki-skarbonki. Regularne zaglądanie do portfela i wyciąganie np. samych 5-złotówek lub wszystkich drobnych do złotówki włącznie sprawi, że w krótkim czasie bez wysiłku odłożysz dodatkowe pieniądze. Banki oferują także wirtualne skarbonki, czyli opcję automatycznego oszczędzania poprzez pobieranie końcówki każdej kwoty zapłaconej kartą.

Jak widzisz, niewielkim wysiłkiem możesz oszczędzić jeszcze więcej niż dotychczas. Wypróbuj nasze porady i przekonaj się o tym osobiście!

EKSPERT


Joanna Zagaja

Joanna Zagaja

Zarządzam spółką Finance Plus. Ponadto odpowiadam za relacje grupy Impel z instytucjami finansowymi, czyli z wszystkimi bankami – dbam o finansowanie i inne produkty bankowe potrzebne w procesie działalności kilkudziesięciu spółek grupy. Pracę w Impelu zaczęłam ponad 20 lat temu.

No votes yet.
Please wait...
 
Komentarze

Brak komentarzy.

Zostaw odpowiedź