Piłka jest okrągła, a bramki… otwiera Impel

Stadion Wrocław jest – zdaniem Polskiego Związku Piłki Nożnej – najlepiej chronionym obiektem piłkarskim w Polsce. Zgadnij, jaka firma odpowiada za jego politykę bezpieczeństwa 😉 1 września zajrzeliśmy za kulisy meczu Śląsk Wrocław – Wisła Kraków, by zobaczyć, jak wygląda „od kuchni” ochrona imprezy masowej w wykonaniu Impela.

sztab ochrony

15:15 (2 h 45 min. przed meczem) – odprawa Anny Wertepnej, dowódcy służb informacyjnych i porządkowych z kierownikami tzw. odcinków

Po rozmowie z delegatem PZPN nt. wytycznych dotyczących bezpieczeństwa, dowódca spotyka się z kierownikami, by przekazać najważniejsze informacje na temat nadchodzącego meczu.

Rozmowa dotyczy m.in. tego, gdzie będą rozstawieni poszczególni pracownicy ochrony (tzw. stewardzi) i co powinni wiedzieć na temat infrastruktury stadionu, by sprawnie odpowiadać na pytania kibiców.

Każdy kierownik odbiera też krótkofalówkę – od tej pory wszyscy będą kontaktować się przez radio.

ochrona meczu

15:40 (2 h 20 min. przed meczem) – odprawa kierowników ze stewardami

Kierownicy sprawdzają liczebny skład swoich zespołów i kontrolują, czy każdy steward posiada identyfikator ze zdjęciem.

Większość stewardów dzieli się na dwie grupy: osoby w zielonych kamizelkach pełnią służbę informacyjną, a w pomarańczowych – porządkową. Jest też grono pracowników ochrony w białych koszulach i marynarkach (oni będą czuwać nad bezpieczeństwem trybun VIP), a także grupa wyposażona w hełmy i tarcze, na wypadek gdyby konieczna była bardziej zdecydowana interwencja.

ochrona na stadionie

16:00 (2 h przed meczem) – rozstawienie stewardów na stadionie i wokół obiektu

Grupy stewardów kierują się do wszystkich miejsc wymagających ochrony – m.in. do bram wejściowych na stadion i wejść na poszczególne sektory trybun, na parkingi oraz przejścia pod trybunami.

monitoring podczas meczu

16:15 (1 h 45 min. przed meczem) – sprawdzenie łączności

„Sektor A do 03, potwierdź”, „sektor C do 03, potwierdź” – dowódca jest już w centrum dowodzenia na samej górze obiektu i upewnia się, że ma kontakt z każdym zakątkiem stadionu. Sprawdza też, czy wszyscy są już na wyznaczonych pozycjach. Dopiero wtedy może podjąć decyzję o wpuszczeniu kibiców.

bramki na stadion

16:30 (1,5 h przed meczem) – otwarcie wejść na stadion

Przez bramy zaczynają przechodzić pierwsi kibice. Każdy z nich musi się poddać kontroli – stewardzi sprawdzają, czy nikt nie wnosi na teren stadionu niebezpiecznych przedmiotów lub flag z rasistowskimi napisami. Jest pochmurno, więc sporo osób ma ze sobą parasolki. Wnieść można jedynie takie małe, składane, a dłuższe, zakończone szpikulcem muszą zostać w depozycie.

mecze śląska Wrocław

18:00 – zaczyna się mecz!

centrum monitoringu

18:05 – centrum monitoringu czuwa

Pracownicy monitoringu dostrzegają, że nie wszyscy kibice usiedli na swoich miejscach. Niektórzy znajdują się w przejściach ewakuacyjnych. Dowódca przypomina przez radio wszystkim kierownikom, by stewardzi nie dopuszczali do takich sytuacji.

kibice śląska wrocław

18:15 – zamknięcie bram, zmiana w rozstawieniu ochrony

Stewardzi, którzy wcześniej pilnowali bram od strony ulic Lotniczej i Królewieckiej, przechodzą teraz w pobliże wejść na trybuny (tzw. womitoriów) i na obrzeża płyty boiska. Na bieżąco reagują tu na potencjalnie niebezpieczne sytuacje.

zakończenie meczu

19:50 – koniec meczu

Stewardzi pilnują, by kibice sprawnie opuścili sektory.

kontrola stadionu

20:10 – kontrola trybun

Szpaler stewardów okrąża cały stadion, by sprawdzić stan trybun i zgłosić ewentualne uszkodzenia. Przy okazji  znajdują też zostawione przez kibiców kluczyki do auta i 2 kurtki – wszystkie rzeczy trafiają do stadionowego centrum monitoringu.

stadion loże vip

20:30 – zamknięcie parkingów i zakończenie pracy

Ochrona upewnia się, czy ktoś z kibiców nie został jeszcze w toalecie, w lożach VIP  lub w innym punkcie stadionu. W ostatniej kolejności sprawdzane są parkingi – jeśli i tutaj nikogo już nie ma, służba bezpieczeństwa kończy pracę.

PODSUMOWANIE

Mecz zgromadził 10 033 kibiców. Nad ich bezpieczeństwem czuwało ponad 400 pracowników ochrony z Impela. W monitorowaniu sytuacji na stadionie pomagało im ponad 400 kamer, obsługiwanych w trakcie meczu przez 5 osób. Wynik – 0:1 dla Wisły Kraków.

Stadion Wrocław okazał się najbezpieczniejszym w Polsce – tak ocenił Polski Związek Piłki Nożnej w raporcie dotyczącym organizacji i bezpieczeństwa meczów w sezonie 2017/18. W raporcie zaprezentowano 23 kategorie, wg których oceniano szesnaście zespołów Ekstraklasy.

Grupa Impel jest ekspertem w ochronie imprez masowych – podczas meczów Śląska zapewnia ochronę, stewarding, a także zabezpiecza strefę VIP oraz obsługę parkingów. Współpracują z nami również zaprzyjaźnione firmy ochrony: Grupa Wolf, Omega Security oraz Pantera Security.

Rating: 5.0/5. From 4 votes.
Please wait...
 
Komentarze

Brak komentarzy.

Zostaw odpowiedź