Pomysły na długi weekend

impel_blog_3_06Kilka wolnych dni w czerwcu to świetna okazja, żeby choć na chwilę oderwać się od codziennych spraw i zrobić coś, na co przeważnie nie ma czasu. Bez względu na to, czy pojedziemy w krótką podróż czy zostaniemy na te kilka dni w domu, warto wypocząć i cieszyć się wolnym czasem.

Perspektywa czterech wolnych dni jest niezwykle kusząca. Jedni nie mają żadnych planów, inni od miesięcy wiedzą, jak spędzą ten czas. Każdy sposób jest dobry – ważne, aby się nie nudzić i w pełni wykorzystać wolne chwile.

Wypad na rowery

Jurajski Rowerowy Szlak Orlich Gniazd ma 190 kilometrów długości i łączy Kraków z Częstochową. To całkiem spory dystans, ale zdecydowanie wart pokonania. Szlak pozwala odwiedzić większość jurajskich warowni, a jego metą może być bardzo ciekawy Kraków lub duchowa stolica Polski. Na szlaku można zwiedzić m.in. ruiny zamku w Tęczynie, miasteczko Krzeszowice, czyli dawne uzdrowisko z siedzibą rodu Potockich, po których pozostał wspaniały park z ponad 100 gatunkami drzew oraz dwa pałace. Dolina Eliaszówki, zamek w Rabsztynie czy zamek w Smoleniu, a także zamek w Mirowie lub w Morsku to tylko niektóre malownicze miejsca na Szlaku Orlich Gniazd. Przebycie szlaku to ogromna satysfakcja i dużo świetnej zabawy.

Kulinarne warsztaty

Jeśli planów wyjazdowych brak, wolny czas można wykorzystać na naukę, np. gotowania. W wielu dużych polskich miastach w dniach wolnych od pracy prowadzone są warsztaty kulinarne. Dzięki nim można się zapoznać z przepisami i nauczyć przyrządzania potraw z różnych zakątków świata. Wreszcie we własnych czterech ścianach, dzięki kilkudniowym kursom i warsztatom, będzie można przygotować to, czego się próbowało w Indiach, Tajlandii, Meksyku czy w Chinach. Warsztaty przeważnie prowadzą mistrzowie w swoim fachu, naukę można więc pobierać od najlepszych.

Długi weekend z jogą

Joga pozwala na głęboki relaks, umożliwia wzmocnienie mięśni i podnosi jakość życia. Dzięki jodze można nauczyć się właściwie oddychać i trzymać prostą postawę. Długi weekend można spędzić w jednym z wielu w Polsce ośrodków jogi. Joga na Mazurach, w Bieszczadach lub na nadbałtyckiej plaży? Czemu nie! Warsztaty to nie tylko ćwiczenia i medytacja. To także okazja do spróbowania potraw wegetariańskich lub wegańskich, przebywania na łonie natury oraz poznania innych osób o podobnych zainteresowaniach.

Tam, gdzie kozy kują i dinozaury szczerzą zęby

Pacanów to miejscowość, którą w swojej twórczości rozsławił pisarz, Kornel Makuszyński. Koziołek Matołek szukał Pacanowa, ponieważ podobno tam podkuwano kozy. Jeśli chcecie spędzić kilka dni ze swoimi dziećmi i zapewnić im rozrywkę, zabierzecie je do Europejskiego Centrum Bajki im. Koziołka Matołka w Pacanowie. Wizyta w Centrum Bajki to baśniowa podróż, z której będą także zadowoleni rodzice – to powrót do dzieciństwa i ulubionych lektur. Na miejscu można brać udział w różnego rodzaju warsztatach plastycznych, grach i zabawach, odwiedzić wystawę „Bajkowy świat” lub miło spędzić czas w bajkowych ogrodach. Niespełna 100 kilometrów na północny-zachód od Pacanowa leży Bałtowski Kompleks Turystyczny w Bałtowie. Miejsce to znane jest przede wszystkim z przedstawionej w fascynujący sposób geologicznej historii ziemi. Można podziwiać ponad 100 modeli dinozaurów naturalnej wielkości, które odtworzono z wielką starannością. Dinozaury to jednak nie jedyna atrakcja – Zwierzyniec został podzielony na dwa obszary: górny zamieszkują m.in. żubry, łosie, muflony, jelenie, lamy i alpaki, dolny zaś jest zasiedlony przez kucyki, osiołki, szopy, ostronosy, a także przez rozliczne gatunki ptaków (papugi, ptaki drapieżne, ibisy, żurawie).

Z kamerą wśród zwierząt

A dokładnie z aparatem fotograficznym. Wiosna to doskonały czas, aby przyjrzeć się życiu ptaków. Niesłabnącą popularnością na tzw. „birdwatching” cieszy się Białowieża. Ściągają tu miłośnicy dzikiej przyrody praktycznie z całego świata. Puszcza Białowieska jest zamieszkiwana przez ponad 1200 gatunków ptaków, a więc jest na co popatrzeć. Mając wiedzę, można samodzielnie szukać i rozpoznawać skrzydlatych mieszkańców tych ziem. Ale można również zapisać się na zorganizowaną wycieczkę z przewodnikiem, który pomoże wskazać ptasie stanowiska, wytłumaczy zasady fotografowania ptaków i nauczy rozpoznawać głosy kilku gatunków. Zdjęcie drapieżnika, na którym dokładnie widać każde pióro to ogromna satysfakcja.

Wolne czerwcowe dni już niebawem. Warto wziąć głęboki oddech, bo to ostatnia taka przerwa przed wakacjami.

No votes yet.
Please wait...
 
Komentarze

dlugi weekend byl niby dlugi a juz sie konczy, ale spedzilam go aktywnie, caly czas na świeżym powietrzu, rowery byly w ruchu, wiec zdrowo i wesolo

Szkoda tylko że tak krótkie były w tym roku te długie weekendy, zawsze warto wziąć dodatkowy wolny dzień i przedłużyć odpoczynek by podładować baterie.

teraz już się szykuję na długie jesienne, ale wieczory 😉 kocyk, herbatka i dobra książka. a na wiosnę będę myśleć jak spędzić czas na powietrzu i wyjazdowo 🙂

Zostaw odpowiedź