Poradnik rekrutacyjny cz.1

impel_blog_10_03Zależy Ci na otrzymaniu interesującej pracy, gdzie zostaniesz doceniony i będziesz miał realne możliwości rozwoju?

Chcąc Ci pomóc zainteresować swoją osobą pracodawcę, a tym samym, zdobyć wymarzoną pracę, ofertę praktyk lub stażu stworzyliśmy czteroczęściowy Poradnik rekrutacyjny, gdzie dzielimy się naszą wiedzą i doświadczeniem z zakresu rekrutacji. Podpowiadamy jak przygotować się do przejścia procesu rekrutacji tak, aby osiągnąć zamierzony cel.

Na pytania odpowiada: Katarzyna Żółkiewicz, manager ds. Personalnych, Impel Cleaning Sp. z o.o.

 

Czym kierujemy się podczas procesu rekrutacji?

Prowadząc proces rekrutacji ważne jest dla nas, aby nasze działania cechował profesjonalizm oraz obiektywizm. Firmę i stanowisko, na które rekrutujemy prezentujemy w sposób rzetelny. Zależy nam, aby kandydat już na pierwszym spotkaniu, dowiedział się istotnych informacji o organizacji i wymaganiach stanowiska, na które aplikuje. Nie obiecujemy tego, czego nie możemy zaoferować. Wiemy, że sytuacja poszukiwania pracy dla wielu osób jest stresująca, dlatego szczególnie dbamy o to, aby na każdym etapie rekrutacji, budować stałe i pozytywne relacje z kandydatami. Etyka i szacunek do każdego kandydata, to dla nas jedne z ważniejszych wartości. We właściwym doborze pracowników kierujemy się słowami Czesława Miłosza: „W chwili dziejowej, gdy nic nie zależy od człowieka, wszystko zależy od człowieka.” Uważamy, że o sukcesie naszej organizacji decydują przede wszystkim ludzie, dlatego prowadząc proces rekrutacji dokładamy wszelkich starań, aby pozyskać najbardziej wartościowych kandydatów. Poszukujemy osób, których profil zawodowy najlepiej dopasowany jest do wymagań stanowiska, na które rekrutujemy, ale jednocześnie też takich, które osobowościowo pasują do kultury organizacyjnej naszej firmy. Potencjalnych pracowników oceniamy pod kątem posiadanych kompetencji. Stawiamy na osoby otwarte na zmiany, na nowe doświadczenia oraz innowacyjne. Poszukujemy ludzi, którzy w swojej pracy szukają pasji i stałej potrzeby doskonalenia się. Takich, którzy wierzą w swoje możliwości i wytrwale dążą do wyznaczonego celu. Szukamy osób zaangażowanych i zmotywowanych do pracy, jak również lojalnych względem pracodawcy. Cenimy sobie, umiejętność budowania partnerskich relacji oraz zdolność kreowania pozytywnego wizerunku własnej osoby.

Jak wygląda proces rekrutacji?

Politykę rekrutacyjną naszej organizacji, cechują jasne i przejrzyste procedury regulujące zasady doboru pracowników. Procesy rekrutacyjne są zróżnicowane i kilkuetapowe. Pierwszy etap odbywa się bez bezpośredniego udziału kandydatów. Polega na zebraniu aplikacji (CV, listów motywacyjnych i innych wymaganych dokumentów). W naszej firmie, wszystkie dokumenty zbieramy drogą elektroniczną, poprzez system E-recruiter. Do drugiego etapu, jakim jest spotkanie z osobą reprezentującą Pion Personalny firmy, mające na celu rozmowę kwalifikacyjną, zapraszamy najlepszych kandydatów, którzy spełniają wymogi formalne.
W wielu procesach rekrutacyjnych stosujemy dodatkowe metody i techniki. To, jakie narzędzia diagnostyczne zastosujemy, zależy od obszaru biznesowego, którego dotyczy proces oraz specyfiki profilu stanowiska, na które poszukujemy pracownika. Zatem, rekrutując do naszej firmy możesz spotkać się z: kwestionariuszem osobowości, testami wiedzy i umiejętności oraz Assesment Center. Jeśli kandydat pozytywnie przejdzie wszystkie etapy rekrutacji, otrzymuje zaproszenie na rozmowę z Kierownikiem Pionu, który obecnie poszukuje pracownika. Takie spotkanie, to najczęściej ostatni etap procesu rekrutacyjnego, po którym zapada decyzja o zatrudnieniu. W naszej organizacji, każdy nowy pracownik objęty jest pakietem szkoleń wdrożeniowych, które mają na celu zapoznać Cię ze strukturą firmy, jej wartościami oraz kulturą organizacyjną.

 

Poszukujemy pracowników w obszarach usług dla biznesu, jak: administracja, HR, księgowość, controlling, finanse, handel, IT, kadry i płace, logistyka, PR, marketing, obsługa nieruchomości i bezpieczeństwo.
Zapoznaj się z aktualnymi ofertami pracy na stronie

No votes yet.
Please wait...
 
Komentarze

o spojrzenie z innej strony, bardzo pomocne dla osob szukajacych pracy, bo poradnikow to jak sie zachowac jest mnostwo, ale malo sie pisze o tym na co tak naprawde pracodawca moze zwrocic uwage

W końcu rzecz wartościowa zamiast kolejnych poradników karierowych, jak zdobyć pracę. Wiele ważnych informacji można z tego tekstu wyciągnąć.

Chyba podstawą jest to wzajemne porozumienie i jasny przekaz. Dobrze spojrzeć jak to wygląda również z drugiej strony biurka.

Zostaw odpowiedź