Praca czasowa

impel_blog_12_02_2„Dzień dobry , szukam pracy.”

Częstotliwość wypowiadania powyższego sformułowania przez osoby odwiedzające Agencję Pracy w ciągu jednego dnia, zdecydowanie przewyższa oczekiwania przeciętnego obywatela ”wysoko” rozwiniętego kraju. Nie wie jednak o tym osoba, która nie poszukuje pracy na chwilę obecną tudzież nigdy nie miała styczności z Agencją Pracy Tymczasowej. To, że sytuacja nie dotyczy nas bezpośrednio nie oznacza jednak , że nie należy być zorientowanym w bieżącej sytuacji. Na dynamicznie zmieniającym się rynku pracy należy przede wszystkim mieć świadomość, że nie tylko zmienia się sytuacja gospodarcza wokół nas – ale to my powinniśmy zmieniać się wraz z nią. Etapy rozwoju zawodowego nie zachowują już tradycyjnej formy – nauka, a następnie praca, ale wielokrotnie ulegają modyfikacjom – nauka i praca dorywcza, nauka aby osiągnąć wymarzoną pracę, czy nauka by zmienić dotychczasowe stanowisko.
Nie jest wyjątkiem sytuacja gdy pracodawca w branży, w której dana osoba chciałaby pracować w procesie rekrutacji wybierze kandydata, który w swoim CV może poszczycić się już zdobytym doświadczeniem – nawet jeśli dotyczyłoby ono odmiennego obszaru rynku pracy. Każda forma rozwoju osobistego jest mile widziana – zarówno praktyki, staże czy szkolenia jak i doświadczenie właściwe – zdobywane przykładowo w pracy czasowej.

Korzyści dla pracownika

Nie tylko osoby młode, nie posiadające bogatego doświadczenia zawodowego znajdą tutaj rozwiązanie swoich problemów. Dynamiczne zmiany w sytuacji politycznej kraju i bezlitośnie odcinane gałęzie gospodarki – to sytuacje gdy doświadczeni pracownicy stają przed swoistym wyzwaniem – zmiany branży, przystosowania się do nowej pracy oraz odejścia od poznanego schematu na rzecz poszerzenia horyzontów. Praca czasowa staje się zatem nie tylko sposobem na podjęcie pierwszego zatrudnienia, ale także na spróbowanie swoich sił w nieznanych dotychczas obszarach życia zawodowego. Oczywiście medal ma dwie strony – podejmując zatrudnienie na krótszy okres mamy możliwość dalszego rozwoju w wybranym kierunku – lub wręcz przeciwnie – przekonania się, która praca faktycznie daje nam satysfakcję i pozwala na zawodowe spełnienie.
Osoba, która właśnie zakończyła edukację ma możliwość nie tylko nabyć niezbędnego w dzisiejszych czasach doświadczenia, ale i przekonać się w jakich obszarach rynku pracy czuje się najlepiej. Każde zatrudnienie uwzględnione w CV jest dla absolwentów na wagę złota. Coraz częściej pracodawcy nie wymagają jako warunek konieczny doświadczenia tylko i wyłącznie w preferowanym zawodzie. Znaczenie ma już nie tylko długość zatrudnienia u danego pracodawcy, ale przede wszystkim zdobycie jak największej ilości tegoż doświadczenia – wszechstronność pracownika to nie tylko korzyść dla pracodawcy, ale przede wszystkim właśnie dla poszukującego pracy – pozwala na podjęcie zatrudnienia nie tylko w jednej branży, ale również zabezpiecza na przyszłość – w razie konieczności zmiany kwalifikacji.

Korzyści dla pracodawcy

Zatrudnianie pracowników w ramach pracy czasowej to również szereg korzyści dla pracodawcy. Nie tylko z szeroko rozumianych względów ekonomicznych, ale przede wszystkim stanowi możliwość pozyskania nowych pracowników i rozpoznania w zakresie ich umiejętności, możliwości i kwalifikacji. Pracodawca zatrudniający daną osobę za pośrednictwem Agencji Pracy ma możliwość poznania sposobu wykonywania przez nią pracy, a co za tym idzie możliwości późniejszego zatrudnienia w danym przedsiębiorstwie. Często nie byłoby to możliwe bez pozyskania próbki pracy danego pracownika. Ponadto pracodawca zatrudniający osoby nie posiadające bogatego doświadczenia stwarza im możliwość pewnego rodzaju przyuczenia do zawodu – podczas gdy przyuczenie stanowi praca zawodowa sama w sobie. Jest to złoty środek pomiędzy pozyskiwanymi dotychczas praktykantami czy stażystami, którzy niejednokrotnie przed dokładnym zapoznaniem ze specyfiką pracy musieli już zakończyć swoje przeszkolenie – a pracownikami stałymi, zatrudnianymi na znacznie dłuższe okresy bez możliwości wcześniejszego zapoznania się ze specyfiką wykonywania pracy przez danego kandydata.

Praca czasowa – jak zacząć?

Źródłem wiedzy na ten temat zwykle staje się Internet, kluczem do sukcesu jest jednak wyszukanie sprawdzonych informacji w gąszczu internetowych publikacji.
Pomoc tutaj stanowi często Koordynator Agencji. Każdy kandydat odwiedzający biuro, nie tylko uzyska informacje przydatne do prawidłowego określenia swojego dotychczasowego doświadczenia, ale także spersonalizowane propozycje zatrudnienia – dopasowane pod kątem określonego profilu kandydata. Poszukujący zatrudnienia nie pozostaje bierny wobec ofert pracy – podczas rozmowy w biurze Agencji może nie tylko zadać nurtujące go pytania, ale także uzyskać wskazówki dotyczące jego przyszłego zatrudnienia czy planowanego rozwoju zawodowego. Każdy kandydat, a następnie pracownik – zatrudniony za pośrednictwem Agencji ma dostęp do wszelkich informacji związanych z zatrudnieniem oraz możliwość wyjaśnienia jakichkolwiek wątpliwości dotyczących nowo podjętej pracy. W opisywanym stosunku pracy – Agencja jest podmiotem dodatkowym – stanowiącym opiekuna wobec zatrudnionych osób.
Jedynym zatem „wymaganiem” wobec potencjalnego kandydata jest wyrażenie chęci podjęcia zatrudnienia.

Emilia Kopka
Sanpro Job Service Sp. z. o. o.
www.sanpro.impel.pl

Zapoznaj się z aktualnymi ofertami pracy tymczasowej na stronie: sanpro.impel.pl

 

 

No votes yet.
Please wait...
 
Komentarze

Niestety żyjemy w czasie, kirdy trzeba się szybko przebranżawiać. Nie ma wyjścia, aby dostosować się do dynamicznego rynku, samemu trzeba być dynamicznym.

praca dorywcza to dobre zrozlo zarobku i zdobywania doswiadczenia np podczas studiow, ja swoje prace dorywcze zaliczam na ogrmony plus, warto

Pracowałam w kilku firmach, czasem były to zlecenia, a czasem tylko sezonowa praca. Właściwie to one pomogły mi w uzyskaniu pracy, którą mam teraz na stałe.

Czasem potrzebujemy pracy na określony czas bez większych zobowiązań, każdy na tym zyskuje. A o to głównie chodzi by wszystki strony czerpały korzyści.

Zostaw odpowiedź