Praca przy komputerze – zadbaj o ergonomię

O czym warto pamiętać, wykonując pracę biurową? Dowiedz się, jak dobrze traktować swój kręgosłup. Sprawdź, jaki jest zalecany odstęp oczu od monitora oraz wysokość biurka i krzesła. A potem (tylko i aż)… zastosuj te porady w praktyce!

zdrowy kręgosłup

Fundament naszej postawy

Kręgosłup jest główną osią podtrzymującą ciało człowieka w pozycji wyprostowanej. To 32–34 kręgi pogrupowane w odcinki, obejmujące:

  • 7 kręgów szyjnych,
  • 12 piersiowych,
  • 5 lędźwiowych,
  • 5 krzyżowych tworzących kość krzyżową,
  • 3 do 5 kręgów guzicznych (ogonowych), które łączą się i kostnieją, tworząc kość ogonową.

Ich trzony łączą się za pomocą tzw. krążków międzykręgowych (dysków), odpowiedzialnych za amortyzację wstrząsów i ruchomość kręgosłupa.

Kluczową rolę w zachowaniu prawidłowego kształtu kręgosłupa pełnią mięśnie grzbietu. Odpowiednimi ćwiczeniami można je wzmacniać i rozciągać – podobnie jak mięśnie brzucha, również bardzo istotne w utrzymaniu właściwej postawy.

Czy wiesz, że 25% osób w wieku od 26 do 35 lat cierpi na bóle pleców, w tym najczęściej ból w krzyżu? Ćwiczenia na zdrowy kręgosłup nie wymagają sprzętu i może je wykonywać każdy – w domu lub w klubach fitness. O komfort kręgosłupa warto też zadbać w pracy.

Ergonomia pracy

– Siedzimy w pracy, samochodzie, środkach komunikacji miejskiej, przy obiedzie, przed telewizorem i przed ekranem komputera. Siedzimy coraz więcej godzin, siedzenie „zastępuje nam” spacery i inne rodzaje aktywności fizycznej. Co gorsza, zwykle siedzimy źle – na kiepskich krzesłach, albo na dobrych krzesłach, ale nieprzystosowanych do naszych potrzeb i możliwości. A jaki jest tego efekt? Każdy go czuje, chociażby w dolnej części pleców – mówi Mariusz Olborski, zastępca kierownika Działu BHP w Grupie Impel. – Zasady ergonomicznej pracy w pozycji siedzącej obejmują również krótkie chwile odpoczynku, w czasie których pracownik może, a nawet powinien, wykonać kilka prostych ćwiczeń fizycznych rozluźniających mięśnie. Zachęcam więc, by zadbać o swoje zdrowie podczas pracy przy komputerze. Nie tylko z powodu przepisów BHP,  ale przede wszystkim dla siebie – wiele godzin spędzonych w niewłaściwej pozycji przed monitorem może negatywnie wpłynąć na nasze dobre samopoczucie, a nawet zdrowie.

Ergonomia to nauka zajmująca się metodami dostosowania urządzeń i narzędzi do fizycznych i psychicznych cech człowieka. Autorem terminu jest prof. Wojciech Jastrzębowski, polski przyrodnik. W 1857 r. połączył greckie wyrazy ergon (praca) i nomos (prawo, zasada) i użył nowego pojęcia w artykule „Rys ergonomii, czyli Nauki o pracy opartej na prawach zaczerpniętych z Nauki Przyrody”.

Mariusz Olborski


O AUTORZE


mariusz olborski

Jestem zastępcą kierownika Działu BHP, w Grupie Impel pracuję od 2002 r. Aktualnie koordynuję działania z zakresu BHP w spółkach grupy (także podwykonawczych). Współpracuję z kontrahentami z różnych branż, gdzie nasze spółki świadczą usługi, wciąż poznaję więc nowe zagadnienia związane bezpośrednio ze specyfiką pracy w różnych sektorach. Dzięki temu potrafię spojrzeć na sprawy BHP ze znaczne szerszej perspektywy.

 

No votes yet.
Please wait...
 
Komentarze

Brak komentarzy.

Zostaw odpowiedź