Praktykanci w Impel Business Solutions – dlaczego większość zostaje u nas na stałe?

Staż pod okiem zaangażowanych opiekunów w renomowanej firmie to przepustka do dobrej pracy

Możliwość poznania systemu SAP, programów księgowych, zasad rozliczania faktur czy naliczania płac a przede wszystkim przekonanie się, jak wygląda praca w dużej firmie – to według stażystów największe korzyści, jakie wynieśli ze spółki Impel Business Solutions, zajmującej się doradztwem biznesowym, zarządzaniem zasobami ludzkimi, księgowością i doradztwem procesowym, zarządzania dokumentacją oraz doradztwem podatkowym. Jest jeszcze jeden plus: możliwość nauki w miłej atmosferze. Na tyle miłej, że stażyści skorzystali z okazji i zostali w firmie na stałe.

Motywacja do podjęcia stażu bywa różna. Często jest to ciekawość – chęć sprawdzenia, jak pracuje się w dużej firmie. Nie bez znaczenia są też opinie znajomych.

– Na staż do Impel Business Solutions trafiłem dzięki programowi „Staże na start”. Organizował go Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu a finansowo wspierała Unia Europejska – opowiada Dominik Walczak. – Zdecydowałem się na tę firmę ze względu na rekomendacje osób, które odbywały swoją praktykę czy staż w poprzednich latach. Mój wybór podyktowany był również chęcią zobaczenia, jak wygląda księgowość w dużej firmie oraz chęć sprawdzenia się w takim środowisku pracy. Wcześniej bowiem odbywałem staż w małym biurze rachunkowym.

Niekiedy motywacja, aby trafić do Impel Business Solutions, jest naprawdę duża. – O stażu dowiedziałam się na uczelni i uznałam to za szansę, której nie mogę stracić – wspomina Zuzanna. – Zrezygnowałam z dotychczasowej – podkreślę że stabilnej – pracy w banku i postanowiłam się przebranżowić. Ryzyko się opłaciło. Jestem bardzo zadowolona.

Jak zapewnia Marcelina Kamińska, specjalista ds. personalnych w HR Impel SA, staże są traktowane bardzo poważnie. – Zależy nam na tym, aby młodzi ludzie czegoś się nauczyli, skonfrontowali swoją wiedzę teoretyczną z praktyką funkcjonowania dużej firmy. Jest to też dla nas czas, abyśmy mogli sprawdzić, jakie możliwości drzemią w potencjalnych naszych przyszłych pracownikach. Jeśli bowiem poszukujemy nowych osób, to naturalnym jest, że sięgamy po sprawdzonego stażystę – zapewnia Marcelina.

Dobry opiekun to podstawa

Stażyści potwierdzają słowa specjalistki od HR. – Jestem zadowolona z przebiegu stażu i z przekazanej mi wiedzy przez moją opiekunkę, która poświęciła mi bardzo dużo czasu. Była bardzo otwarta, pomocna i powierzała wiele różnych zadań, które pozwoliły mi zobaczyć przekrój obowiązków w wielu płaszczyznach. Do dzisiaj w przypadku jakichkolwiek wątpliwości mogę liczyć na jej pomoc – opowiada Magdalena Peret.

Jak wspomina Dominik, praktyka prowadzona była w sposób profesjonalny. Początkowo poznawał strukturę spółki oraz organizację pracy w sekcji „Rozrachunki pracownicze”. Następnie skupił się na nauce programu SAP oraz księgowaniu prostych faktur.

– Z upływem czasu zwiększał się stopień trudności powierzanych mi zadań. Podczas stażu nauczyłem się podstawowych funkcji programu SAP, rozliczania zaliczek pracowniczych, księgowania faktur oraz delegacji. Poznałem wiele zagadnień związanych z rozliczaniem wynagrodzeń a także z ujmowaniem podatku VAT w księgach rachunkowych – wymienia Dominik.

Podobnie jak Magdalena, chwali zaangażowanie opiekuna stażowego oraz całego zespołu. – Podobało mi się, że staż nie polegał kolokwialnie mówiąc na układaniu dokumentów, ale miałem możliwość poznania praktycznej strony pracy księgowego – mówi Dominik.

– Podczas stażu przyswoiłam praktyczną wiedzę dotyczącą dwóch programów kadrowo-płacowych, co bardzo ułatwiło mi rozpoczęcie samodzielnej pracy – dodaje Zuzanna.

Specjalistka do spraw personalnych potwierdza, że możliwość pracy z systemem SAP przyciąga wielu studentów. Mają co prawda na studiach zajęcia, na których poznają ten program, ale chcą pogłębić swoją wiedzę i sprawdzić, jak wygląda korzystanie z niego w praktyce. – To bardzo cenna umiejętność na rynku pracy – przyznaje Marcelina Kamińska.

Byli dobrzy, było im dobrze, więc zostali

Wspomniana trójka stażystów pozostała w Grupie Impel po stażu. Motywacje mieli różne, choć wszyscy zgodnie podkreślają, że duży wpływ na decyzję miała świetna atmosfera panująca w zespole.

– Nigdy nie miałam tak pomocnych i uśmiechniętych ludzi w zespole, a to jest jedna z najważniejszych kwestii dla mnie – zapewnia Zuzanna.

Podoba mi się przyjazna atmosfera pomiędzy współpracownikami – krótko mówi Magdalena.

– Zdecydowałem się przyjąć ofertę pracy ze względu na ludzi pracujących tutaj, którzy są skłonni pomóc w każdej sytuacji. Dzięki temu panuje świetna atmosfera. – zapewnia Dominik. Jednak to oczywiście nie jedyna motywacja. – Drugą rzeczą, która mnie przekonała, to możliwość rozwoju i awansu. Spółka skupia się na pracownikach, ponieważ są oni na pierwszym miejscu podczas rekrutacji na wyższe stanowiska.

Dla Zuzanny sprawa była oczywista od samego początku. – Decydując się na staż mogłam przebierać w firmach, które były zainteresowane przyjęciem stażysty, ale ja wiedziałam, gdzie chcę się dostać. Mało która firma dałaby mi tyle doświadczenia, tyle wiedzy. W IBS nie ma takiego samego dnia, codziennie są nowe wyzwania.

Magdalena natomiast chciała dogłębnie poznać charakter pracy w dużej firmie oraz rozwijać umiejętności pracy z programem SAP.

Czym dziś zajmują się byli stażyści? Dominik pracuje w sekcji zobowiązań (AP) i zajmuje się w głównej mierze księgowaniem faktur przelewowych oraz uzgadnianiem rozrachunków. Swoją przyszłość zawodową zdecydowanie wiąże z zawodem księgowego.

Zuzanna jest młodszym specjalistą ds. kadr – inaczej mówiąc kadrową. Przyszłość zawodową wiąże z twardym HR-em nie tylko kadrowo, ale i płacowo oraz z konsultingiem.

Jesteś zainteresowany stażem w Grupie Impel? Sprawdź tutaj, jakie są obecnie możliwości.

No votes yet.
Please wait...
 
Komentarze

Brak komentarzy.

Zostaw odpowiedź