Przeprowadzka za pracą – co należy przemyśleć przed wysłaniem pierwszego CV?

photo-1463680942456-e4230dbeaec7

Polacy są dość mało mobilnym narodem. Z analiz Eurostatu za pracą migrują mniej tylko Łotysze i Rumunii. Mimo tych kulturowych niechęci do zmiany miejsca zamieszkania, warto niekiedy zastanowić się, czy „za miedzą” nie ma dla nas ciekawszych opcji. Przed przeprowadzką , czy to do innego województwa czy kraju, warto jednak przemyśleć kilka kwestii.

Koszty życia: materialne i emocjonalne

Koszty materialne:

Jednym z najczęstszych powodów migracji bądź emigracji jest chęć poprawy warunków życia. Sprowadza się to w głównej mierze do zarobków i siły nabywczej pensji. Zanim wyślesz swoje pierwsze CV za granicę bądź do innego miasta, przemyśl, jakie wynagrodzenie musiałbyś otrzymać, by twoje warunki życia uległy takiej zmianie, jakiej oczekujesz. Wyznacznikiem nie powinna tu być sama pensja. To, ile zarabiasz nie znaczy nic. Liczy się to, ile musisz wydać by utrzymać określony poziom życia. Jeśli przykładowo, w mieście do którego zamierzasz wyemigrować, wynajem mieszkania jest 20% droższy i stanowi 25% całości twoich zarobków, to podwyżka o 5% będzie w zasadzie podwyżką równą 0%.

Zanim podejmiesz decyzję policz koszty życia jakie masz obecnie oraz jakie będziesz mieć w nowym miejscu. Uwzględnij najważniejsze elementy. Nie tylko mieszkanie czy jedzenie, ale również dojazdy do pracy, rozrywkę (cenę biletu do kina czy kufla piwa), fryzjera czy obiad w restauracji. Wiele rzeczy (odzież, abonament telefoniczny) ma tę samą cenę niezależnie od regionu w którym mieszkasz, ale wiele mocno się różni (porównaj cenę biletu do kina w Warszawie, Wrocławiu i … Dębicy).

Koszty emocjonalne:

Jest nim rozłąka z rodziną, przyjaciółmi, bliskimi. Konieczność zaadaptowania się w nowym miejscu. Im bardziej odmienna mentalność i kultura tym trudniej nam się przystosować. Kosztem jest większy stres, choroby psychosomatyczne a nawet obniżenie nastroju i depresja. Może jesteś osobą otwarta i elastyczną a może nie jest ci łatwo nawiązywać nowe kontakty. Dla każdego koszt jest inny – bywa większy, niż potencjalny zysk. Bywa też tak, że sam się zaskoczysz tym, jak łatwo było się zaadaptować. Koszty psychologiczne możesz zmniejszyć wyjeżdżając z kimś, mając na miejscu grupę wsparcia (znajomych), dbając o możliwość częstych wizyt w domu itp.

Możliwości rozwoju dla siebie i dla rodziny

Decyzje o przeprowadzce podejmujemy nie tylko dla pieniędzy bądź z braku możliwości w rodzimym mieście. Są też ku temu inne powody. Lepsze ogólne warunki życia, możliwości rozwoju, perspektywy na przyszłość. Dobrze zastanowić się, co jest ważne dla Ciebie i twojej rodziny (jeśli już ją masz). Jak chcecie żyć, co chcecie robić, jak pragniecie spędzać wolny czas? Jeśli masz jakieś pasje, sprawdź, czy będziesz mógł je realizować w nowym miejscu (bądź zamienić na inne). A może to właśnie to, co kochasz poza pracą może stać się wyznacznikiem kierunku twojej migracji bądź emigracji? Jeśli nie jesteś sam, podejmij decyzję w konsultacji z rodziną, ale pamiętaj też o tym, że życie masz jedno i nie powinieneś go poświęcać – zwłaszcza, jeśli istnieje ryzyko, że to poświęcenie de facto zabije twój związek (bo będziesz mieć problem z tym, że przez kogoś zrezygnowałeś z marzeń).

Koło ratunkowe, czyli co, kiedy się nie uda?

Zanim wyślesz swoje pierwsze CV, a na pewno jeszcze zanim przyjmiesz ofertę pracy, zastanów się, jak wygląda twój plan awaryjny. Co zrobisz, jeśli oferta pracy okaże się mniej atrakcyjna niż się na początku wydawało? Co w sytuacji, kiedy po okresie próbnym, twoja umowa nie zostanie przedłużona? Jakie będziesz mieć opcje, jeśli pracodawca będzie musiał z Ciebie zrezygnować? Zanim podejmiesz decyzję o przeprowadzce, warto przyjrzeć się temu, jak wygląda rynek pracy w danej miejscowości lub jej okolicy. Czy w razie czego będziesz mieć szanse na znalezienie pokrewnej pracy czy też firma o twojej specjalności jest jedyna w okolicy? Na ile możesz się przebranżowić, by zwiększyć swoje szanse na lokalnym rynku pracy? Ile masz oszczędności, które pozwolą ci przeżyć w dany miejscu? (weź pod uwagę, że zupełnie inaczej wyglądają koszty jeśli mieszkasz u rodziny w mniejszej miejscowość a inaczej jeśli sam wynajmujesz pokój w dużym mieście).

Pakiety relokacyjne

Rynek pracownika wymaga od pracodawców niestandardowych sposobów na zdobywanie pracowników – niektóre firmy chcąc pozyskać wartościowych specjalistów są w stanie zapewnić im opiekę na start. Pakiet relokacyjny może oznaczać dodatek do pensji przez pierwsze 2-3 miesiące, pomoc z nalezieniu mieszkania a nawet służbowe lokum. Pamiętaj, że jeśli firma zapewnia takie dodatki, to o tym pisze wyraźnie w ogłoszeniu i na swojej stronie www.

Przeprowadzka za granice – wyższy kaliber zmian

Migracja do innego województwa może być wyzwaniem, ale prawdziwą zmianą jest wyjazd za granicę. I choć wielu Polaków już się na taki krok zdecydowało to nadal wielu rozważa takie opcje. Do całej listy powyższych aspektów dochodzi wtedy jeszcze kwestia języka obcego (czy go znasz, na ile trudno będzie się go nauczyć – jakby nie patrzeć, w wielu obszarach zawodowych, bez znajomości lokalnego języka nigdy nie wyjdziesz poza niższe stanowiska), różnic kulturowych (które potrafią mocno dać się we znaki), innej kuchni, a nawet inny klimat. Zanim zdecydujesz się na przeprowadzę, warto odwiedzić kraj, który rozważasz choć na dwa tygodnie i sprawdzić czy smakuje ci lokalna kuchnia, odpowiadają ludzie ich poczucie humoru, czy dobrze się w danym miejscu czujesz. Oczywiście, to za mało by być pewnym, że emigracja jest dobrą decyzja, ale wystarczająco by uniknąć dramatycznego błędu.

Praca poza miejscem zamieszkania – odnotuj to w CV i aplikacji

Standardem jest umieszczanie w CV adresu (choć tak naprawdę nie jest to konieczne i przydaje się tylko wtedy, kiedy mieszkamy blisko pracy – wtedy pracodawca może uznać, że nasza motywacja do pracy będzie wyższa). Błędem zaś jest umieszczanie adresu zameldowania w innym mieście niż to, do którego wysyłamy CV. Niestety taka sytuacja rodzi następujące pytania u osoby czytającej CV:

  • Czy ta osoba wie, że praca jest w mieście A, a nie w mieście B czy też to CV jest wynikiem pomyłki?
  • Czy tej osobie będzie się chciało przyjeżdżać na rozmowę kwalifikacyjną?
  • Czy decyzja o ewentualnej przeprowadzce jest na pewno świadoma i pewna?
  • Może zanim będziemy tu ściągać kandydata z drugiego końca kraju, lepiej zaprosić te osoby, które są stąd?

Skoro takie pytania mogą się pojawić, to ważne jest, by tak skonstruować dokumenty aplikacyjne, by osoba czytająca CV nie miała wątpliwości, że CV wysłaliśmy świadomie, celowo i z pełną odpowiedzialnością. Jednocześnie warto się zabezpieczyć i tak zbudować komunikat byśmy nie musieli przyjeżdżać na spotkanie rekrutacyjne 200 km. Zwłaszcza, jeśli jesteśmy kandydatem 10 kategorii i szanse na otrzymanie pracy mamy i tak nikłe. Jak to zrobić?

Wykorzystując treść maila. W miejscu tym możemy wpisać informacje o tym, że poszukujemy pracy poza naszym miejscem zamieszkania i jesteśmy otwarci na spotkanie rekrutacyjne. Przykładowy komunikat może brzmieć tak:

Poszukuję pracy w charakterze sekretarki. Posiadam 4 letnie doświadczenie w tym charakterze w firmie produkcyjne. Chcę nadal rozwijać swoje kompetencje w tym charakterze, najchętniej w większym mieście / we Wrocławiu / Polsce północnej. Jestem otwarta na relokację oraz rozmowę kwalifikacyjna na miejscu bądź poprzez Skype.

Jeśli szukasz pracy w konkretnym mieście, to warto to również podkreślić, a delikatne zwrócenie uwagi na Skype może pozwolić ci uniknąć jeżdżenia i kosztów. Dodatkowo w CV , tam gdzie wpisujesz miejsce zamieszkania, albo nie wpisuj nic (zwłaszcza jeśli rejon obecnego zamieszkania mógłby ci zaszkodzić – tak może być np. w przypadku małej miejscowości), albo podkreśl gotowość do relokacji (poprzez dopisek „duża otwartość na relokację”).

Otwartość na zmianę miejsca zamieszkania jest wśród Polaków coraz większa. Pamiętaj jedna o tym, że nie tylko ty możesz jechać za pracą, ale praca może również przyjechać za tobą – dzieje się tak wtedy, kiedy otrzymujemy pracę zdalną. Coraz więcej firm szuka pracowników również poza swoja główną siedzibą, wykorzystując nowoczesne technologie do komunikacji i zarządzania pracą. Możesz równie dobrze pracować w małej miejscowości dla międzynarodowej korporacji a wyjeżdżać z domu jedynie na urlop a nie do pracy.

No votes yet.
Please wait...
 
Komentarze

ostatnio chodził mi po głowie właśnie taki pomysł przeprowadzki także bardzo przydatny post 🙂

w dzisiejszych czasach to nic dziwnego. też się przeprowadzałam za pracą i to co trzeba zrobić, to dobry research, zwłaszcza jak jedziemy w miejsce, którego nie znamy 🙂 i nie ma się czego bać!

artykuł jak najbardziej na czasie. przeprowadzka za pracą chodzi mi po głowie już od jakiegoś czasu jednak wciąż brak mi odwagi 🙁

zastanawiałam się już kilka razy nad przeprowadzką, ale niestety za dużo rzeczy trzyma mnie w rodzinnym mieście ;/

dla mnie zawsze najgorsze były koszty emocjonalne, rozstanie z bliskimi, przyjaciólmi, ale mimo wszystko chyba sie zdecyduje, czas cos zmienić w swoim życiu

do odważnych swiat nalezy! kto nie sprobuje nie bedzie wiedział co stracił i czy nma czego żałować dlatego wahającym sie polecam spróbować 😉

ostatnio stwierdziłam, że czas najwyzszy zmienić coś w swoim życiu, ten post pomógł mi podjąć ważna decyzje o awansie w pracy i zmienieniu miejsca pracy 🙂

jeżeli taka emigracja jest z zamysłem “na stałe” to pewnie – nawet na drugi koniec świata. ale emigracja zarobkowa na chwilę wydaje mi się bez sensu – koszty logistyczne, emocjonalne, organizacyjne itd. jak dla mnie przewyższają korzyści. a do tego 8/10 moich znajomych ma kłopoty z US po powrocie bo kto by myślał o jakimś powiadomieniu urzędu że wyjeżdża 😉 jak tu – historia sztandarowa: https://www.eporady24.pl/powrot_z_emigracji_do_polski_a_rozliczenie_z_urzedem_skarbowym,pytania,15,86,2810.html dla mnie to bezmyślność, serio.

Zostaw odpowiedź