Jak przetrwać pierwszy dzień w pracy?

1_456-×-312Rozmowa kwalifikacyjna przebiegła pomyślnie? Cieszysz się z nowego miejsca pracy, ale masz obawy, jak będzie wyglądał twój pierwszy dzień? To zupełnie normalne. Pierwszy dzień w pracy może być stresujący, dlatego warto się do niego odpowiednio przygotować.

Stres, trema, niepewność – to uczucia, które towarzyszą wszystkim ważnym zmianom w życiu. Nowa praca to nowe otwarcie i choć z pewnością radość ze zdobytego stanowiska jest wielka, trudno oderwać myśli od tego, że pierwszy dzień pracy będzie nie lada wyzwaniem. Można zastosować się do poniższych porad, żeby, w miarę możliwości, zmniejszyć stres.

Oto propozycje:

1. Sen jest dobry na wszystko
Wieczorem warto przygotować sobie ubranie na pierwszy dzień w nowej pracy, a potem relaksująca kąpiel i do spania. Długi sen pomaga utrzymać skupienie przez więcej godzin, odpręża, pozwala się uspokoić, a także korzystnie wpływa na wygląd zewnętrzny, poziom energii oraz zaangażowanie. Jeśli nowa praca to zajęcie zdobyte po dłuższym okresie bezrobocia, warto potrenować poranne wstawanie z ok. dwutygodniowym wyprzedzeniem. Organizm musi mieć trochę czasu, żeby się przestawić na funkcjonowanie w innym przedziale godzin niż do tej pory.

2. Jazda na próbę
Nie ma chyba nic gorszego, niż przyjść pierwszego dnia do pracy z opóźnieniem. Dlatego warto przetestować trasę dom-praca, wybierając ten środek transportu, który będzie wykorzystywany na co dzień. W ten sposób można oszacować przybliżony czas, który trzeba poświęcić na dotarcie do miejsca pracy oraz zorientować się, jakie potencjalne przeszkody mogą wystąpić po drodze (korki, spóźniony autobus, niesprawne metro, etc.) i jakie alternatywy stosować w razie wystąpienia kłopotów z transportem.

3. Ubierz się stosownie do okazji
Być może w nowej pracy wymagany jest konkretny dress code – wówczas bezwzględnie trzeba się do niego zastosować. Jeśli nie, dobrze pomyśleć o  odpowiednim stroju na pierwszy dzień. Przede wszystkim ma być wygodnie – przyciasne buty (co z tego, że eleganckie i z wysokiej jakości skóry) czy
uwierający żakiet zrujnują każdy dzień i dołożą niepotrzebnych stresów. Strój na pierwszy dzień w pracy powinien byś stonowany, umiarkowanie elegancki i praktyczny. Zapoznając się z nową firmą, dopiero po kilku dniach można ocenić, czy panuje w niej jakiś konkretny styl oraz czy sposób ubierania się ma duże znaczenie.

4. Głód – Twój wróg!
Nie wolno iść do pracy na głodniaka. Pusty żołądek szybko da o sobie znać, a pośpieszne zjedzenie batonika w niczym nie pomoże. Przede wszystkim trzeba zjeść pełnowartościowe śniadanie, a także przygotować sobie zdrowy lunch, zestaw przekąsek i coś do picia. Posiłek główny powinien być lekki, a także bezpieczny, by nie obciążać za bardzo żołądka. Pracując w biurze typu open space trzeba pamiętać o tym, że jedzenie spożywane we wspólnej kuchni lub przy biurku powinno być zapachowo neutralne, aby nikogo nie drażniło.

5. Notuj, pytaj, słuchaj
Nowa praca to nowe obowiązki. Warto słuchać kolegów, którzy pracują dłużej, a ważne rzeczy zapisać w notesie. Warto też zadawać pytania, a odpowiedzi notować po to, żeby nie pytać kilka razy o to samo. To dobry sposób na uporządkowanie nowych wiadomości i właściwe przygotowanie się do wykonywania obowiązków.

Witaj na pokładzie!
Nowy pracownik to także wyzwanie dla szefa lub osoby, która ma tę nową osobę zapoznać z rozkładem biura, pracą poszczególnych działów oraz z innymi pracownikami. Sprawdzi się przede wszystkim życzliwe podejście, otwartość i cierpliwość. Stanowisko pracy, czyli biurko, fotel, komputer i inne akcesoria powinny być uprzednio przygotowane. Wszystkie te czynności składają się na tzw. (z angielska) onboarding, czyli przyjęcie nowej osoby w skład firmy, udzielenie jej wszelkiej pomocy merytorycznej, aby jak najszybciej stała się samodzielna w wykonywaniu swoich zadań, zapoznanie jej z procedurami, strukturą organizacyjną, zasadami i wartościami, które obowiązują w firmie oraz zintegrowanie jej z innymi pracownikami. Często taka osoba wspierająca nowego pracownika jest specjalnie oddelegowana do tego typu działań na dłuższy czas i pomaga nowemu koledze odnaleźć się w obliczu obowiązków nawet przez tydzień lub dwa. Pomaga także w zorganizowaniu miejsca pracy, zabiera na obiad – dzięki temu łatwiej zapanować nad emocjami podczas pierwszych dni w firmie.

Po takim przyjęciu praca powinna stać się przyjemnością, a stres związany z pierwszym dniem w pracy odejść w niepamięć.

Przeczytaj również o tym, jak firma Impel wdraża nowego pracownika.

Przeczytaj także:

Wystaw pierwszą ocenę dla tego wpisu.
Trwa ładowanie...
 
Komentarze

pierwszy dzien w pracy jest zawsze stresujacy bardzo, wiec na pewno warto wziac powyzsze wskazowki pod uwage i przede wszystkim probowac sie nie stresowac

To zawsze najgorszy dzień w robocie. Wdrożyć się znowu w rytm to katorga sama w sobie.

Zawsze jest stres lecz warto zebrać się i pokonać strach bo on często ma tylko wielkie oczy.

W poniedziałek wracam po 2 tyg urlopu do pracy, aż nie chce mi się myśleć jak przetrwać ten koszmarny dzień.

początki nie są złe, gorzej jest po paru dniach kiedy się jeszcze nie weszło w rytm pracy, a w pamięci plaża, słońce i drinki z palemką 😉 także trzeba sporo samozaparcia żeby przetrwać ten okres. na szczęście z reguły się udaje!

na szczęście teraz już po urlopie, więc przeszło gładko. ale faktycznie po każdej dłuższej przerwie jest ten sam problem 😉 fajne rady, muszę coś z tym zrobić po zimowym ulropie.

Zostaw odpowiedź