Przezorny nie tylko ubezpieczony

Do próby włamania w Polsce dochodzi co kilkanaście minut. Bez względu na miejsce zamieszkania i poziom zamożności ten problem dotyczy każdego. Jak zabezpieczyć mieszkanie lub dom tak, by odciąć drogę lub choć przeszkodzić włamywaczowi radzi nasz specjalista – dyrektor Biura Technologii Ochrony w Grupie Impel Krzysztof Bereza.


Na początek obalmy kilka mitów. Koniecznie czytaj dalej, jeżeli wypowiadasz czasem jedno z poniższych zdań.

„W moim domu nie ma czego ukraść”

Włamywacz tego nie wie. Wielu sprawców nie jest nastawionych na duży łup. Włamywaczowi – narkomanowi wystarczy już np. aparat cyfrowy, tablet, czy biżuteria, by sprzedać rzecz w lombardzie i mieć środki na nałóg.

„Jestem ubezpieczony”

Ubezpieczenie najczęściej zwróci straty materialne. Jednak szkody psychiczne, spowodowane naruszeniem przestrzeni osobistej przez sprawców włamania mogą być ogromne. Niektórzy potrzebują pomocy terapeutycznej lub zmiany miejsca zamieszkania.

„Włamywacz sforsuje każde zabezpieczenie”

Większość włamywaczy to sprawcy działający okazjonalnie, wykorzystujący proste narzędzia. Nastawionego na szybkie zdobycie łupu złodzieja odstraszy przeszkoda w postaci zabezpieczeń mechanicznych i elektronicznych – tym skuteczniej, im będą bardziej widoczne.

„Okradane są tylko domy”

To nieprawda, że włamywacze przychodzą w nocy lub w okresie urlopu oraz że problem dotyczy głównie właścicieli nieruchomości jednorodzinnych. Włamywacze dokonują prób włamania przez całą dobę, gdy nie ma domowników, a statystyki mówią o zbliżonej ilości incydentów w domach i mieszkaniach.

Czas na zabezpieczenie

Chcesz uniknąć przykrego zaskoczenia? Każde mieszkanie czy dom ochroni połączenie mechanicznych i elektronicznych zabezpieczeń. Te pierwsze powinny odstręczyć przestępcę lub chociaż opóźnić mu wejście czy ograniczyć swobodę poruszania się po wnętrzu. Elektroniczne środki powinny sygnalizować fakty naruszenia chronionej strefy i rozpoznawać przyczyny, przekazywać sygnał alarmu, ostrzegać interweniujących oraz dokumentować zamiary oraz zachowanie sprawcy w domu czy mieszkaniu. Jakie wybrać?

Zabezpieczenia mechaniczne

Zabezpieczenie mechaniczne stanowi pierwszy podstawowy element systemu bezpieczeństwa, który utrudnia włamywaczom dostęp do domu lub mieszkania. Sprawdź z poniższą checklistą kontrolną zakres mechanicznej ochrony swojego mieszkania przed włamaniem i dowiedz się, gdzie są słabe punkty twojego mieszkania lub domu. Jeżeli udzielasz odpowiedzi „nie”, zastanów się od razu jak zapobiec potencjalnym zagrożeniom, które mogą z tego wynikać.

Checklista kontrolna zakresu ochrony mieszkania:

1.Czy drzwi wejściowe mają tzw. szyldy drzwiowe z tarczą chroniącą wkładkę?
Markowe szyldy drzwiowe ze świadectwem kontroli VdS lub DIN zapewniają skuteczną ochronę przed różnymi metodami włamania. Widoczne z daleka szyldy mogą też po prostu odstraszyć potencjalnego włamywacza.

2. Czy wkładka bębenkowa w drzwiach do domu posiada kartę bezpieczeństwa?
Dodatkowe klucze do wkładki bębenkowej z kartą bezpieczeństwa można sporządzić wyłącznie po przedłożeniu tej karty. Dzięki temu można być pewnym, że nie istnieją niepożądane kopie klucza.

3. Czy szyldy drzwi zewnętrznych są przykręcone od wewnątrz?
Dla włamywacza szyldy przykręcone z zewnątrz nie stanowią przeszkody, gdyż można je po prostu odkręcić.

4. Czy wkładki bębenkowe w odpowiedni sposób przylegają do szyldu?
Jeśli wkładka wystaje nawet tylko o 3 mm, ubezpieczyciel może odmówić wypłaty ubezpieczenia. Wystające wkładki bębenkowe można po prostu złamać.

5. Czy drzwi wejściowe są wyposażone w dodatkowy zamek?
Markowy dodatkowy zamek stanowi widoczny element odstraszający, a także jako dodatkowy punkt zabezpieczenia zapewnia znacznie większą ochronę.

6. Czy drzwi domu można uchylić w taki sposób, by osoba nieznajoma nie mogła wejść do środka?
Warto zabezpieczyć drzwi przed niepożądanym wtargnięciem za pomocą markowego dodatkowego zamka nawierzchniowego z zapornicą, która pozwoli jedynie na lekkie uchylenie drzwi.

7. Czy za pomocą wizjera drzwiowego widać cały korytarz oraz podłogę przy drzwiach?
Dobry wizjer drzwiowy z kątem widzenia ok. 200 stopni pozwala na natychmiastowe stwierdzenie obecności niepożądanych gości. Nikt nie może się schować również u dołu drzwi.

8. Czy okna są zabezpieczone dodatkowymi zamkami ?
Nie chodzi tutaj o blokowanie klamki okiennej! To jedynie pozwoli zadbać o bezpieczeństwo dzieci. Większość dostępnych okien można wyłamać za pomocą zwykłego śrubokręta w ciągu zaledwie 10 sekund. Ważne jest zabezpieczenie zarówno od strony klamki, jak i zawiasów.

9. Czy okna dachowe są wyposażone w dodatkowe zabezpieczenia?
Jeśli okna dachowe nie są w żaden sposób dostępne, nie wymagają one oddzielnych zabezpieczeń. Za pomocą drabiny czy pojemników na odpady itp. włamywacz może jednak w łatwy sposób wejść na dach. Warto zainwestować w nowoczesne zabezpieczenia okien dachowych.

10. Czy rolety są wyposażone w zabezpieczenia od wewnątrz?
Ochrona przed światłem to za mało. Wyłącznie rolety z dodatkowym zamkiem chronią przed podniesieniem z zewnątrz.

11. Czy drzwi do piwnicy lub drzwi boczne są chronione za pomocą dodatkowych zabezpieczeń?
Często przy zabezpieczaniu nie zwraca się uwagi na te dodatkowe możliwości wejścia, a przez to włamywacze mogą spokojnie je rozpracowywać.

12. Czy kratki przy oknach piwnicznych są zabezpieczone przed podniesieniem?
Również okna piwniczne stanowią ulubione otwory do wchodzenia. Markowe zabezpieczenia kratek skutecznie zapobiegają ich podniesieniu.

13. Czy okna piwniczne są zabezpieczone?
Niezależnie od typu okna obowiązują takie same zasady jak w przypadku tradycyjnych okien. Specjalne okna piwniczne można zabezpieczyć również np. za pomocą zamków okiennych lub wysokiej jakości kłódek.

Zabezpieczenia elektroniczne

Gdy długo niezauważony przez nikogo sprawca próbuje sforsować zabezpieczenia mechaniczne, może on przezwyciężyć nawet dobrze dobrane zamki. Z tego względu drugim istotnym elementem są nowocześniejsze zabezpieczenia. Za ich pomocą nie tylko dowiesz się o włamaniu, ale możesz go uniknąć, np.… udając, że jesteś w domu.

Wszystkie typowe instalacje alarmowe (System Sygnalizacji Włamania i Napadu) działają na tych samych zasadach: za pomocą czujek i detektorów alarmowych wykrywane jest wtargnięcie do obiektu lub inne zdarzenia, np. wyciek tlenku węgla, pojawienie się pożaru, zalanie lub ulatnianie się gazu, informacja o zagrożeniu przesyłana jest do centrali alarmowej, która uruchamia zainstalowane sygnalizatory oraz przesyła informację do Alarmowego Centrum Odbiorczego (ACO) w którym operator obsługuje zdarzenie poprzez powiadomienie odpowiednich służb oraz wysłanie załogi interwencyjnej.

Obecnie stosowane Systemy Sygnalizacji Włamania i Napadu oferują również dodatkowe funkcje sterowania urządzeniami zewnętrznymi, takimi jak oświetlenie, ogrzewanie, klimatyzacja oraz pozwalają na automatyzacje funkcji neutralizujących zagrożenia np.: w przypadku wykrycia zalania w pralni, centrala alarmowa steruje odcięciem dopływu wody przez zasilenie elektrozaworu i tym samym ogranicza negatywne skutki zalania. Dodatkowo system może automatyczne sterować oświetleniem i skutecznie symulować obecność domowników podczas przebywania na urlopie.

EKSPERT


Krzysztof Bereza

Dyrektor Biura Technologii Ochrony w Grupie Kapitałowej Impel. Posiada ponad 16-letnie doświadczenie w branży systemów zabezpieczeń, które zdobył, pełniąc kluczowe funkcje firmach produkujących i dystrybuujących elektroniczne systemy zabezpieczeń, jednocześnie będąc czynnym Projektantem Elektronicznych Systemów Sygnalizacji Zagrożeń Osób i Mienia w klasach SA-1 do SA-4. Projektował i wdrażał kompleksowe systemu ochrony w wielu obiektach komercyjnych a także w obiektach infrastruktury krytycznej. Obecnie kieruje Biurem Technologii Ochrony, które zajmuje się projektowaniem i wdrażaniem kompleksowych koncepcji ochrony obiektów i optymalizacji procesów logistycznych wykorzystujących najnowocześniejsze dostępne technologie.

No votes yet.
Please wait...
 
Komentarze

Brak komentarzy.

Zostaw odpowiedź