Remont mieszkania – kto to posprząta?

impel_blog_29_05Po remoncie mieszkania zazwyczaj zostajemy sami z bałaganem, przekonani, że poradzimy sobie ze sprzątaniem lepiej niż ekipa budowlana. Warto jednak uważnie dobierać środki i używać ich z rozwagą, aby nie tylko nie utrudnić sobie pracy, ale wykonać ją jak najefektywniej.

Poniżej podpowiadamy, jak poradzić sobie z zabrudzeniami poremontowymi przy użyciu środków, które zawsze mamy w domu:

1. Podstawowym problemem po „budowie” jest pył, którego głównym składnikiem jest cement i jego pochodne. Do jego usuwania nie powinniśmy stosować samej wody, bo w takim wypadku sami zrobimy sobie „zaprawę” i przykleimy ją do powierzchni, którą chcemy wyczyścić. Najpierw usuwamy więc jak najwięcej pyłu na sucho, używając mopa lub odkurzacza. Przy użyciu odkurzacza musimy zwracać szczególną uwagę na stan worka i filtrów. Nie wolno dopuścić do przepełnienia ich i zatkania pyłem. Trzeba także szczególnie uważać, aby pył nie przedostał się do silnika odkurzacza.
Po odkurzeniu do pierwszego mycia powierzchni powinniśmy użyć preparatu o kwaśnym odczynie pH. Wyciągamy więc dowolny środek do czyszczenia łazienki, robimy z niego roztwór i zmywany pył cementowy. Kwasy wiążą cement w roztworze i usuwają go z powierzchni. Uwaga – nie stosujemy preparatów zawierających chlor! W ostateczności możemy zastosować roztwór z octu, jednak potem należy dobrze przewietrzyć pomieszczenie.

2. Dość często możemy spotkać nalepki np. na przeszkleniach lub meblach. W takim wypadku należy się wyposażyć w plastikową „szpachelkę-skrobak”. Przy jej pomocy delikatnie usuwamy zewnętrzną warstwę naklejki. Później nawilżamy pozostałości kleju preparatem na bazie terpentyny i po chwili usuwamy klej przy pomocy ściereczki. W sklepach można dostać specjalne preparaty do usuwania naklejek – charakterystyczny jest dla nich cytrusowy zapach, gdyż są one wytwarzane z tak zwanych terpenów cytrusowych.

3. Większość zabrudzeń daje się usunąć środkami o zasadowym pH. Tego rodzaju preparaty są powszechnie stosowane w kuchni ze względu na swoje działanie odtłuszczające. Należy pamiętać, aby po ich zastosowaniu przepłukać mytą powierzchnię samą wodą, usuwając pozostałości preparatu.

Sprzątanie mieszkania po remoncie nie musi być uciążliwe i nie wymaga zakupu specjalistycznych środków, jeśli tylko wiemy, jak wykorzystać te, których używamy do codziennego sprzątania. Oczywiście, porady te możemy bezpiecznie zastosować, jeżeli nie wybraliśmy powierzchni z tworzyw delikatnych, takich jak naturalny marmur. W tym wypadku powinniśmy użyć innego zestawu preparatów, co jest materiałem na osobny artykuł.

Sebastian Miedziński Impel Cleaning Sp. z o.o., menedżer ds szkoleń produktowych

No votes yet.
Please wait...
 
Komentarze

rady dla mnie, jestem w trakcie remontu, to co się dzieje w około mnie przeraza, bo ciagle tylko mysle o tym jak ja to wszystko posprzątam i ogarne po, teraz jest mi już dużo lżej

Niestety nawet nie wiem jak zabezpieczysz pyl z remontu zawsze się przedostanie i trzeba sprzątać po całości nie ma półśrodków.

Ehhh marzenie żeby ktoś posprzątał za mnie po remoncie. Niestety wszystko na mojej głowie, każdy szuka oszczędności, część remontu sami w domu robiliśmy, a co dopiero mówić o porządkach.No ale już z górki, a wyremontowane mieszkanie cieszy:)

Fajnie to wygląda, gdybyście potrzebowali firmy z rusztowaniami to polecam slv-group.eu

Zostaw odpowiedź