Romans w pracy – kilka statystyk

shutterstock_180611834

W pracy spędzamy minimum 8 godzin dziennie. To 1/3 naszego życia. Trudno się zatem dziwić, że w biurach rodzą się związki i romanse. Ilu z nas doświadczy zauroczenia w pracy? Czy w biurze można znaleźć drugą połówkę? I co na to wszystko szef? Poznajmy – jeszcze przed Walentynkami – kilka faktów i statystyk.

Partner w pracy – romans czy związek?

Czy spotkanie się z kolegą z boksu obok to związek czy romans? Z ankiety przeprowadzonej dwa lata temu przez serwis pracy Praca.pl wynika, że aż 40% Polaków pozwoliło sobie na romans w pracy (badania Focus on the Family realizowane na świecie mówią o 60%, a Vault.com o51%), z czego dla prawie co czwartej osoby, poznana w biurze osoba okazała się życiowym partnerem (wg. CareerBuilder – 30%).

Kilka faktów o romansach w pracy

Największą okazją do romansu jest delegacja służbowa. 36% mężczyzn (i 13% kobiet) przyznaje się do zdrady partnera podczas wyjazd służbowego. Najczęściej dochodzi do tego pomiędzy 6-9 rokiem małżeństwa.
Z badań z 2012 roku wynika, że 66% osób obawia się tego, że ich partner zdradza ich podczas targów lub służbowych konferencji.

 • 17% pracowników przyznaje się do tego, że romans w miejscu pracy miało przynajmniej dwukrotnie.
 • 2% pracowników twierdzi, że miało więcej niż 10 romansów w czasie swojej kariery zawodowej.
 • 11% kobiet spotykało się z podwładnym.
 • Najczęściej romanse zdarzają się – u mężczyzn pracujących w finansach i u kobiet pracujących edukacji.
 • 5 branż w których najczęściej dochodzi do romansów (wg. Carrer Builder) to: opieka (47% pracowników przyznaje się do romansu), finanse (45%), transport (43%), IT (40%), opieka zdrowotna (38%), a wg. Vault.com najbardziej kochliwi są sprzedawcy – romansuje tam aż 62% pracowników, pracownicy IT – 60%, Produkcja – 57%, HR – 57% i ubezpieczenia – 54%.
 • Najmniej narażone na romans działy to (za Vault.com) – marketing, księgowość, energetyka i bankowość.
  20% pracowników jest bardziej zainteresowanych osobami wykonującymi te same zadania co oni (większość jednak woli spotykać się z kimś z innego działu firmy).
 • 37% pracowników ukrywa swój romans biurowy przed kolegami z pracy,
 • 4 czynniki, które wyzwalają romans w pracy to: wpadanie na siebie poza pracą (bo np. mieszka się blisko siebie bądź korzysta z tej samej siłowni) – 13%, wspólne wyjścia na piwo – 12%, wspólne lunche – 11%, długie godziny pracy – 10%.

Dlaczego pracodawcy nie lubą romansów w pracy?

Bo mogą wpływać na nią destrukcyjnie na trzy sposoby:

 • Poprzez ryzyko nadużyć (kiedy np. romansują ze sobą szefowie działów)
 • Poprzez ryzyko sojuszy (kiedy np. romansują ze sobą podwładny z przełożonym)
 • Poprzez ryzyko odciągania uwagi od pracy (kiedy po prostu zamiast o księgowaniu myślimy o Pawle z księgowości)

I oczywiście zawsze istnieje ryzyko, że wielka miłość okaże się nie aż taka wielka i zamiast happy endu, czeka pracownika rozczarowanie i płacz. A to, często kończy się koniecznością zmiany pracy przez jednego z byłych zakochanych.. Z drugiej strony, związek w pracy może tez mieć pozytywne aspekty:

 • Wzmacniać zaangażowanie w pracę (szczególnie jeśli zakochani mają wspólne cele zawodowe)
 • Wzmacniać wzajemną pozytywną ocenę pracy

A czy sami pracownicy akceptują biurowe romanse? 

Polacy w 34% są przeciwni romansowaniu w biurze (badania Praca.pl). A jakie sytuacje drażnią nas najbardziej? Z badania Vault wynika, że najbardziej nieakceptowalne sytuacje mają miejsce wtedy:

 • Kiedy romansują pracownicy na różnych poziomach stanowisk,
 • Pracownicy wspólnie realizują jeden projekt,
 • Pracownicy są z jednego działu,
 • Pracownicy są z różnych firm pracujących przy jednym projekcie (np. klient i zleceniodawca)

Czy można zostać zwolnionym z pracy za romans?

To zależy od polityki wewnętrznej firmy. Kodeks Pracy nie reguluje zjawiska romansu w pracy – zatem wejście w związek ze współpracownikiem nie może stać się podstawą zwolnienia. Jakkolwiek konsekwencje takiej sytuacji (np. wynikające z braku zaangażowania w pracę opóźnienia) – już jak najbardziej.

Rating: 5.0/5. From 1 vote.
Please wait...
 
Komentarze

gorący temat 😉 ale warto się zastanowić czy jest sens, bo jak coś nie wyjdzie to potem robią się niezłe kwasy. mieliśmy jedną taką sytuację i w końcu jedna z tych osób odeszła z firmy.

warunki sprzyjajace bo w pracy spedza sie bardzo duzo czasu, wiecej czesto niz w domu, ale jak dla mnie jest wiecej minusow niz plusow i ja bym nie dala sie skusic

duzo czasu sie spedza to fakt, ale warto go jednak poswiecac na prace a nie romanse, u mnie w pracy kilka bylo, nic z tego dobrego nie wynika

Zostaw odpowiedź