Rozliczenie z US

impel_blog_24_02Co roku ta sama historia? To twoje pierwsze rozliczenie? Nie czekaj na ostatnią chwilę pomyśl o swoim rozliczeniu podatku już dziś!
Początek roku to okres rozliczeń z fiskusem, tym samym czas nerwowy dla wielu Polaków. Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Centrum im. Adama Smitha, aż 71 proc. Polaków nie lubi składać deklaracji PIT, a 34 proc. ankietowanym towarzyszy złe samopoczucie podczas tej czynności. Postaramy się w kilku słowach przekazać najważniejsze informacje, które pomogą szybko i bezboleśnie przejść ten dla wielu osób traumatyczny proces.

Jak zacząć?
Celem poprawnego rozliczenia się z organami podatkowymi należy zacząć od ustalenia źródła, z którego osiągnęliśmy przychód. Na tej podstawie zobligowani bowiem jesteśmy wybrać odpowiedni druk PIT, który będziemy wypełniać. Najpopularniejszą deklaracją podatkową jest druk PIT-37, który składany jest m.in. w przypadku osób uzyskujących dochód z tytułu pracy czy umów zleceń. Do końca lutego pracodawca zobowiązany jest przekazać nam dokument PIT-11 zawierający dane, które będą nam pomocne przy wypełnianiu naszego zeznania podatkowego. Co ważne, brak tego dokumentu od pracodawcy nie zwalnia z obowiązku rozliczenia podatku. W przypadku nieotrzymania dokumentu PIT-11 należy skontaktować się z działem kadr lub księgowości i sprawę wyjaśnić.

Preferencyjne rozliczenia i ulgi
Ustawodawca przewidział w pewnych sytuacjach możliwość skorzystania z preferencyjnych form opodatkowania. Przykładowo, taką możliwością jest wspólne rozliczenie PIT przez małżonków (co może być korzystne np. w sytuacji, gdy jeden z małżonków osiąga wysokie dochody, a drugi niższe). Oprócz tego wielu podatników ma prawo do skorzystania z różnorodnych ulg oraz odliczeń. Wspomnieć warto m.in. o uldze internetowej, na dzieci czy uldze z tytułu darowizn na rzecz organizacji pożytku publicznego. W przypadku skorzystania z ulgi czy odliczenia należy w zeznaniu podatkowym zawrzeć odpowiednie załączniki.

Gotowe rozwiązania oraz e-deklaracje
Bez wątpienia warto skorzystać z szeroko dostępnych w sieci programów jak choćby e-pity 2014, które w łatwy i szybki sposób umożliwią nam wypełnienie deklaracji. Program podpowie, jakie dane należy wprowadzić w odpowiednie pola, minimalizując tym samym ryzyko popełnienia błędu. Większość programów jest bezpłatna w przypadku przekazania 1% naszego podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego, co zresztą jest naszym prawem.
Deklaracje możemy złożyć na kilka sposobów, najczęściej w formie papierowej wysłanej listownie lub złożonej osobiście we właściwym urzędzie skarbowym. Zachęcamy, by bez wychodzenia z domu złożyć zeznanie podatkowe elektronicznie na stronach Ministerstwa Finansów lub za pośrednictwem wspomnianych programów.

Czas na złożenie deklaracji mija 30 kwietnia 2015 r.

Najważniejsza rada na koniec – nie warto czekać do ostatniej chwili, złożenie deklaracji wcześniej pozwoli uniknąć niepotrzebnych nerwów. Im szybciej zostanie złożone zeznanie PIT, tym szybciej jest szansa uzyskać zwrot nadpłaconego podatku.

Marcin Mazankiewicz
Impel Business Solutions Sp. z o.o.

No votes yet.
Please wait...
 
Komentarze

co roku obiecuje sobie, ze rozlicze sie szybko i sprawnie zaraz jak pit bede miec w reku, i co roku konczy sie to w ostatni weekend kwietnia, zobaczymy jak bedzie tym razem

Mam podobnie i nawet raz się tak udało, ale zaraz dosłali mi kolejne pity i musiałam robić korektę. Nie znoszę akcji pit, a mieli to robić urzędnicy

Wiadomo że nie warto czekać na ostatnią chwilę tym bardzie że nie jest to takie trudne, są różne programy z którymi rozliczenie jest wręcz banalne.

Ja swoją drogą nie rozumiem ludzi, którzy się z tym spóźniają. Jest tyle ułatwien – wysyłka dokumentacji online albo programy ( program pit 2015 ) które wręcz ułatwiają do granicy możliwości wypełnianie tych wszystkich formularzy. Nie rozumiem, jak można się spóźniać – chyba trzeba zwyczajnie tego chcieć.

Zostaw odpowiedź