Rozmowa kwalifikacyjna na staż

saulo-mohana-78181

Pierwsze rozmowy kwalifikacyjne to ważny, życiowy trening. Czego się spodziewać? Jakie pytania mogą paść i co na nie odpowiedzieć? Jakie zachowania przekreślą twoją szanse na staż?

Firma, która rozpoczyna rekrutację na staż czy praktyki w większości przypadków poszukuje po prostu młodych talentów. Wybór osoby na staż to odpowiedzialne i delikatne zadanie – nie zostawia się go przypadkowi. To zresztą też dobra wskazówka dla Ciebie, jako kandydata, bo jeśli starasz się o staż, a firma nie przywiązuje wagi do rekrutacji tylko od razu po wysłaniu CV zaprasza cię do współpracy, to możesz być pewny, że będziesz głównie parzył kawę i kserował. Nikt przecież nie zadał sobie trudu by sprawdzić czy nadajesz się do innych zadań.

Jakich cech szuka się u stażystów?

O co mogą mnie pytać, skoro jeszcze nie mam praktycznie żadnych doświadczeń zawodowych i dopiero chce je zdobyć?
Otóż w takiej sytuacji, rekruter koncentruje się przede wszystkim na cechach miękkich kandydata oraz jego potencjale. Stara się zbadać, czy kandydat:

 • Będzie się szybko uczył,
 • Będzie w stanie uczyć się na błędach (czyli będzie miał wystarczająco dużo pokory, by się do błędu przyznać oraz na tyle rozwinięty spryt i wnioskowanie, by drugi raz tego samego błędu nie popełnić),
 • Będzie miał motywację do pracy i nauki oraz wykazywał inicjatywę,
 • Jest komunikatywny (bez tego trudno efektywnie uczyć, a to jednak jest podstawą stażu),
 • Wpasuje się w zespół (bo jeśli nie, to nikt nie będzie z nim chciał pracować ani go uczyć i staż okaże się zmarnowany),
 • Wniesie coś, czego zespół potrzebuje bądź doceni (np. kreatywność, świeże spojrzenie, perspektywę młodego nabywcy, wiedzę akademicką itd.),
 • Ma konkretne cechy, które są w ważne z punktu widzenia danego stanowiska / specjalizacji (np. potrafi myśleć analitycznie, jest samodzielny, chętny do pracy w zespole itd.).

W odróżnieniu do kandydatów z doświadczeniem zawodowym, znacznie więcej wniosków w przypadku osób w trakcie studiów czy tuż po nich wyciąga się z tego jak się komunikują niż tego co komunikują.

Pytania, które na pewno padną podczas rozmowy kwalifikacyjnej na staż

Dlaczego wybrał Pan ten konkretny kierunek studiów?

Jak odpowiedzieć? Jeśli to kierunek związany z tematyką stażu musisz pokazać, że temat cię naprawdę interesuje. Wybrałeś go, bo widzisz tej dziedzinie duży potencjał, ciekawią cię te zagadnienia. Jeśli studiujesz coś innego, to pokaż, że mimo innych akademickich zainteresowań, swoją przyszłość chcesz związać z tym, co chciałbyś robić na stażu. W wieku 19 lat łatwo się pomylić w wyborze studiów.

Czego nie mówić? Tego, że to nie ty wybrałeś (mama mnie zapisała, bo kolega szedł), bo to sugeruje brak samodzielności. Tego, że nie miałeś pojęcia, o czym będą studia (myślałem, że będę po tym mógł pracować jako … ale nie mogę, bo to był taki modny kierunek), bo to sugeruje, że nawet nie sprawdziłeś programu studiów i jesteś leniem do kwadratu.

Jaki przedmiot najbardziej lubił Pan na studiach?

To pytanie pada wtedy, kiedy praktyki są związane z kierunkiem wykształcenia.

Jak odpowiedzieć? Podać przedmiot, który się lubiło ze względu na jego tematykę. Warto powiedzieć o tym, na którego temat coś jednak wiemy. I dobrze, jeśli to przedmiot merytoryczny (a nie np. filozofia, która była dodatkowa podczas studiowania informatyki).

Czego nie mówić? Lubiłem przedmiot A, bo wykładowca był zabawny / nie sprawdzał obecności / nie było egzaminu.To sugeruje, że nie zainteresowało cię na studiach nic. Zatem praca również cię nie zainteresuje. To sugeruje również, że nie masz żadnej merytorycznej wiedzy.

Dlaczego jest Pan zainteresowany naszymi praktykami?

Tu nie chodzi o to, byś mówi, że są państwo liderem na rynku i zawsze marzyłem by być stażystą w dziale księgowości, ale o to by poznać twoje plany względem stażu.

Jak odpowiedzieć? Pokazując, że widzisz potencjał dla siebie w danej specjalizacji. – Mam kolegę, który był u Państwa w zeszłym roku i wiem, że sporo się nauczył – miedzy innymi tego i owego. Uważam, że posiadam cechy potrzebne do pracy w tym zawodzie i chcę sprawdzić czy tak jest w istocie. Wydaje mi się, że lubiłbym tę pracę i chcę to sprawdzić.

Czego chce się Pan nauczyć?

Jak odpowiedzieć? Najlepiej jak najbardziej konkretnie. Wybierz sobie jakiś aspekt stanowiska na jakie kandydujesz i skup się na nim. Podaj 3, 4 rzeczy, które są dla Ciebie najważniejsze (np. jeśli studiujesz marketing i starasz się o staż w agencji reklamowej, możesz powiedzieć: chciałbym nauczyć się wykonywać profesjonalną analizę konkurencji i zobaczyć, jak pracuje się z grafikiem przy realizacji projektu w ramach kampanii, bo to wydaje mi się dość trudne a na studiach mieliśmy tylko teorię).

Czego nie mówić? Wszystkiego, no ogólnie, jak wygląda taka praca – bo to oznacza, że tak naprawdę nie masz na siebie pomysłu. Chcę zostać specjalistą – bo to oznacza, że nie doceniasz tego, że potrzeba nieco więcej niż miesiąca czy kwartału by nim zostać (chyba, że dodasz, że chodzi ci o przyszłość), tego, o czym pisali Państwo w ogłoszeniu – bo to sugeruje, że nawet nie pamiętasz, o czym było.

Dlaczego powinniśmy wybrać właśnie Pana?

Twoje 30 sekund na autoprezentację. Pamiętaj, że rekrutera nie interesuje to, czy jesteś fajny (to czy ludzie w fimie Cię polubią już ocenił) ani to, jak pomoże ci ten staż w życiu (to w ogóle nie obchodzi ani rekrutera, ani szefa ani nikogo innego poza Twoją mamą). Liczy się to, co firma zyska jeśli na ciebie postawi.

Jak odpowiedzieć? Podając konkretne korzyści – jestem w pełni dyspozycyjny, bardzo chcę się uczyć w praktyce i jestem w stanie samodzielnie dokształcać się w domu. Myślę, że szybko się uczę i nie będę miał problemów z tym by dopytać, kiedy czegoś nie wiem. Wykorzystaj też to, co już do tej pory robiłeś: Wiem, że nie mam doświadczenia w pracy zespołowej poza małymi projektami na studiach, ale byłem harcerzem / kierownikiem grupy na obozie / grałem w siatkę więc myślę, że mam ducha zespołu.

Czego nie mówić? Bzdur i rzeczy nie konkretnych oraz nieprawdziwych – jestem komunikatywny (podczas gdy odpowiadałeś monosylabami), jestem odpowiedzialny (kiedy spóźniłeś się 15 minut), szybko się uczę (podczas gdy wcześniej przyznałeś, że maturę zdałeś na same tróje).

Czego nie wybacza się kandydatom na staż?

Na pewno nie otrzymasz propozycji stażu czy praktyk jeśli:

 • Zostaniesz przyłapany na kłamstwie (nie ma sensu z taką osobą zaczynać współpracy, bo nie wiadomo czy nie wyniesie firmowych danych, nie będzie kłamać o tym co już umie bądź co zrobiła);
 • Twoim głównym celem jest zdobycie zaświadczenie o odbyciu praktyk, bądź „wpis do CV”. Firma woli zatrudnić kogoś, komu się chce niż brak kogoś, kto zablokuje miejsce i na niewiele się przyda;
 • Będziesz mieć podejście „ja już wszystko wiem” – skoro taki z ciebie ekspert, to idź szukać pracy. Osoby zbyt pewne siebie, trudno się uczy;
 • Napisałeś do firmy „przypadkowo” – nie wiesz do końca czym się firma zajmuje, nie przygotowałeś się do spotkania (to świadczy nie tylko o braku motywacji, ale i o nonszalancji).

Masz jednak spore szanse jeśli podczas spotkania rekruter uzna, że:

 • Przygotowałeś się do rozmowy – byłeś na stronie www, FanPage, pamiętasz treść ogłoszenia, potrafisz odnieść swoje oczekiwania i umiejętności do potrzeb firmy;
 • Masz chęć i zapał do nauki – nie będziesz udawał, że coś wiesz, jeśli nie wiesz. Masz jasność tego, że masz pewne braki i masz jakieś cele, które w ramach stażu chcesz osiągnąć;
 • Dajesz się lubić – jesteś uśmiechnięty, komunikatywny i pasujesz do firmy (nie ma tu niestety reguły – w jedejn bardziej ceni się poczucie humoru, a w drugiej powagę),
 • Chcesz. Po prostu. Chcesz się uczyć i nie jest to chwilowy kaprys, bo chłopak mi powiedział, że z tego będzie kasa w przyszłości, ani działanie podyktowane tym, że coś przecież trzeba robić oraz nie miałem pomysłu na siebie to do was napisałem.
 • Masz cechy potrzebne na danym stanowisku. Jakie? Zazwyczaj są opisane w ogłoszeniu. Jeśli np. oczekuje się, że stażysta będzie dokładny, to nie możesz zrobić literówki w CV. Jeśli wspomniane jest, że potrzebna jest biegła umiejętność obsługi Excela, to dasz radę zrobić w Excelu tabliczkę mnożenia podczas spotkania. Jeśli od stażysty oczekuje się odpowiedzialności, to nie możesz przyznać się do tego, że kiedy byłeś opiekunem na kolonii zgubiło ci się dziecko.

Powodzenia i pamiętajcie, że rekrutacje na wakacyjne staże i praktyki już powoli się rozpoczynają. Sprawdźcie też nasze ogłoszenia rekrutacyjne.

 

 

Przeczytaj także:

Zagłosuj jako pierwszy!
Please wait...
 
Komentarze

fajne rady 🙂 myślę,że przydatne nie tylko podczas rozmowy na staż, ale też przy późniejszych przy zmianie pracy 🙂

dobrze się składa bo akurat wybieram się na rozmowę 🙂

Super! będę wiedziała na przyszłość co robić

dzięki za rady, jutro się przydadzą 😀

bardzo przydatny artykuł, może się przydać niedługo 🙂

dobrze wiedzieć!

zawsze się stresowałam przed tego typu rzeczami, ale teraz już wiem czego mogę się spodziewać

niby teraz wiem juz jak to ma wyglądać ale i tak się denerwuje 🙁

Zostaw odpowiedź