Sposób na plamy i pleśń, czyli jak zostać pogromcą najgorszego brudu

plamy z tłuszczu

W rankingu najbardziej uporczywych zabrudzeń wygrywają plamy i pleśnie. Kojarzysz ten moment, gdy uparcie szorujesz, a efektów nie widać? Nasza ekspertka ze spółki Impel Facility Services spieszy z pomocą, dzieląc się… wcale nie tak tajemną bronią przeciwko najgorszym rodzajom brudu.

Nie ma cudów – istnieją takie zabrudzenia, których nie da się usunąć. Większość jednak uda się łatwo zwalczyć.

Identyfikacja

Zacznijmy od plam, które powstały nie wiadomo kiedy, a co za tym idzie – nie jest jasne, co je spowodowało. Najpierw trzeba zidentyfikować wroga. Dwa najważniejsze tropy:

  • Plamy z tłuszczu (smar, olej, masło itd.) są ciemniejsze od zaplamionej powierzchni i mają niewyraźne, jakby rozmyte brzegi. Stare plamy z tłuszczu jaśnieją i stają się matowe.
  • Plamy niezawierające tłuszczu mają wyraźnie zarysowane brzegi – kontury plamy są z reguły ciemniejsze niż sama plama.

Reakcja

Znając choć przybliżone pochodzenie plam, można się zabrać za ich usuwanie. Tu warto wiedzieć, czego na pewno nie robić:

  • Jeżeli wydaje ci się, że gorąca woda wszystko ułatwi, jesteś w błędzie. Gorąca woda może dodatkowo utrwalić wiele rodzajów plam, w tym np. z krwi, dlatego nie należy jej stosować do usuwania tego rodzaju zabrudzeń, a także do plam nieznanego pochodzenia.
  • Nie używaj kolorowych ścierek do usuwania plam z dywanów, wykładzin czy tapicerki – nie widzisz wówczas efektów i nie wiesz, czy metoda odplamiania jest skuteczna. Poza tym kolorowa tkanina może także zabarwiać czyszczony materiał. Znacznie lepsza będzie chłonna miękka biała ścierka lub ręcznik papierowy – także koniecznie biały.
  • Mokre włókna tkanin są bardziej podatne na uszkodzenia niż suche – nigdy nie szoruj więc np. mokrej wykładziny ostrą szczotką. Plamy staraj się usuwać metodą tamponowania, czyli delikatne przyciskaj mokrą szmatkę do usuwanej plamy – bez pocierania.

Działanie

Są plamy, w których usuwaniu decydujący jest czas. Co warto wiedzieć na ten temat?

  • Plamy z produktów spożywczych i potraw, które mają w składzie glutaminian sodu (substancja wzmacniająca smak), można usunąć jedynie, gdy są jeszcze mokre. Po wyschnięciu takiej plamy nie da się usunąć, ponieważ glutaminian sodu działa nie tylko na smak – jest także bardzo skutecznym utrwalaczem plamy.
  • Jeżeli np. w kawiarni zdarzy ci się coś na siebie wylać, lepiej odejść choć na chwilę od stołu i natychmiast zaprać plamę, a po zakończeniu spotkania wyjść w czymś mokrym, a nie w poplamionym. Dlaczego? Plamy z kawy i herbaty należy usuwać jak najszybciej – zarówno z ubrań, ale także np. z tapicerki fotela czy sofy – ponieważ dodatkowo utrwala je słońce.

Amunicja

Jakie środki będą najskuteczniejszą bronią przeciwko plamom? Wszystko zależy od plamy. Na rynku dostępne są odplamiacze kierunkowe, np. do usuwania plam z atramentu czy z tłuszczu roślinnego, a także odrdzewiacze oraz płyny do plam rozpuszczalnych i nierozpuszczalnych w wodzie. Jest również spory wybór odplamiaczy uniwersalnych.

Jeżeli nie masz pod ręką żadnego odplamiacza, użyj szarego mydła w kostce. Lepiej nie sięgać po mydło w płynie ani po płyn do naczyń, ponieważ zawierają one substancje zagęszczające, które utrudniają odplamianie. Czasem brak odplamiacza i szarego mydła nie musi być problemem – np. do usuwania plam z krwi najczęściej wystarcza zimna woda.

Co z tą pleśnią?

Jeszcze bardziej uporczywa od plam może być pleśń. Zdarzyło ci się całkiem jej pozbyć, a za jakiś czas i plamy z pleśni tak pojawiły się znowu? Tak nie musi być!

Pleśń to potoczna nazwa mikroskopijnych grzybów, które mogą się rozwinąć praktycznie na każdym podłożu, takim jak drewno, papier, tkaniny, beton, tynk i tworzywa sztuczne. Wystarczy im wilgotność powyżej 60% i temperatura powyżej 20°C.

Od czego zacząć walkę z pleśnią? Należy przede wszystkim usunąć przyczynę, czyli obniżyć wilgotność powietrza. Można to zrobić, wietrząc często pokój lub poprawiając jego wentylację. Do osuszania powietrza stosuje się dwa rodzaje urządzeń: chemiczne pochłaniacze wilgoci lub osuszacze elektryczne  Bez takiego działania usuniesz jedynie skutek, a nie przyczynę, czyli po 2-3 miesiącach od czyszczenia pleśń pojawi się ponownie. (Przy okazji warto pamiętać, że gdy remontujesz łazienkę, dobrym rozwiązaniem jest stosowanie materiałów wykończeniowych nasączonych substancjami odpornymi na rozwój grzybów.)

Plamy z pleśni usuniesz dwoma rodzajami preparatów: środkami zawierającymi chlor (Domestos, ACE, WC Trio, Silux WC Gel Strong) albo środkami zawierającymi nadtlenek wodoru (woda utleniona, perhydrol, produkty OXY).

Przy usuwaniu pleśni ważne są dwie zasady:

  • podczas czyszczenia powierzchnia powinna być cały czas wilgotna (preparat nie może wyschnąć),
  • po czyszczeniu należy powierzchnię dokładnie wypłukać czystą wodą. Jeżeli efekt czyszczenia jest niezadowalający, należy czynność powtórzyć.


EKSPERT


Ewa Elsner

Ewa Elsner

Od ponad 20 lat zajmuję się profesjonalnym sprzątaniem oraz jestem głównym technologiem Grupy Impel. Jestem też biegłym sądowym branży UPC. Doradzam, jak sprzątać, żeby się nie nasprzątać.

No votes yet.
Please wait...
 
Komentarze

Brak komentarzy.

Zostaw odpowiedź