Spotkaj się z robotem, czyli technologia RPA w biurze

lean management

Klikanie, kopiuj-wklej, wpisywanie… Taką monotonię w pracy sukcesywnie ogranicza Impel Business Solutions (IBS). Część powtarzalnych czynności już teraz za pracowników wykonują roboty, obsługując całe procesy, które mają istotny wpływ na działalność firmy.

Załóżmy, że wkrótce bierzesz ślub. Chcesz wiedzieć, czy przysługuje ci dodatkowe wolne? Tu właśnie z pomocą przyjdzie robot. – Najpierw pogratuluje, a później poinformuje, że masz dwa dni do wykorzystania i przypomni, żeby przynieść skrócony akt ślubu – mówi Wojciech Łój ze spółki Robotics Smart Solutions (RSS).

IBS stosuje kompleksową technologię zrobotyzowanej automatyzacji procesów (z ang. RPA). Co więc potrafi robot – asystent kadrowo-płacowy? Jego pokazową wersję spółka RSS przedstawiła pracownikom Impel SA podczas wrześniowego Dnia Innowacji, zorganizowanego w głównej siedzibie firmy. – Naszym celem było pokazać, czym w ogóle jest robot. Większość osób ma wyobrażenie niczym z filmów, że jest to rodzaj cyborga, który siedzi przy komputerze. Udowodniliśmy, że tak nie jest – robot to algorytm, oprogramowanie, które pomaga ludziom w pracy – pozwala zaoszczędzić czas, eliminuje błędy, które wynikają z czynników ludzkich, a co za tym idzie – umożliwia efektywniejsze wykonywanie obowiązków – wyjaśnia Agnieszka Barcichowska, również pracująca w RSS.

dzień innowacji

Dzień Innowacji w głównej siedzibie Impela

Kiedy robot robi…

Projekty robotyzacyjne w IBS rozpoczęły się w październiku 2017 r. – Zaczęło się od tego, że w całej Grupie Impel zaobserwowaliśmy dużo powtarzalnych czynności w procesach. Pomyśleliśmy, że przydałoby się je usprawnić. Takie działania jak pobieranie, wpisywanie danych, kopiowanie oraz wklejanie itd. postanowiliśmy w niektórych procesach zautomatyzować – opowiada Agnieszka Barcichowska.

Robotyzacja objęła w IBS procesy administracyjne – wybrane czynności księgowe, m.in. zatrudnianie pracowników, generowanie dla nich zaświadczeń, obsługę umów-zleceń czy obsługę wyciągów bankowych. – Pracownicy reagują pozytywnie, podoba im się odciążenie w pracy. Teraz sami wpadają na różne pomysły i przychodzą pytać, czy można coś konkretnego usprawnić – mówi Agnieszka Barcichowska.

Czas na kreatywność

Ile to pozwoliło zaoszczędzić czasu? Weźmy przykład z obszaru kadr: wysyłanie raportów kadrowych odbywało się z kilkunastu oddziałów w całej Polsce i zajmowało łącznie 76 godzin w miesiącu. Kiedy pracę przejął robot, czas wysyłki wszystkich raportów zamyka się w 11 godzinach.

Korzyści są nieocenione. – Robot może z powodzeniem wykonywać za człowieka powtarzalne i czasochłonne czynności. Pracownik ma dzięki temu więcej czasu na rozwój i bardziej kreatywne działania, które zależą od jego decyzji. Patrząc długofalowo, pozwala to ludziom stać się ekspertami w danej dziedzinie czy branży. Nabywają więcej doświadczenia, zajmując się w pracy wyłącznie trudnymi i skomplikowanymi czynnościami – podkreśla Wojciech Łój.

Krok po kroku do usprawnień

Robotyzacja części procesu może potrwać kilka dni, a czasem kilka miesięcy – wszystko zależy od stopnia złożoności. Projektowanie każdego nowego rozwiązania rozpoczyna się od wypełnienia karty zgłoszenia. – Część procesu, którą chcemy powierzyć robotowi, musi być przedstawiona jak najbardziej szczegółowo. Zazwyczaj korzystamy w tym celu z mapy procesu. Wszystkie kwestie omawiamy na spotkaniach, a jeśli istnieje taka możliwość, pracownicy nagrywają filmik, pokazujący krok po kroku wykonywane przez nich czynności – tłumaczą deweloperzy rozwiązań. – Potrzebujemy ustalić, jak zaprojektować to, co wykonuje człowiek, żeby robot np. klikał, kopiował, przesyłał dalej, a także reagował, gdy napotka brak danych czy inną nieprzewidzianą okoliczność. Człowiek potrafi podjąć decyzję w zależności od sytuacji, ale robot sam tej decyzji nie podejmie, jeśli wcześniej nie zabezpieczymy go oraz odpowiednio nie zaprogramujemy – dodają.

Przyjdź na „Spotkanie z robotem”

W IBS każdy już zna roboty, w Impel SA pojawią się one wkrótce. Według szacunków Boston Consulting Group – firmy doradztwa strategicznego – do 2025 roku wdrożenie zautomatyzowanych rozwiązań zwiększy produktywność w skali globalnej o ok. 10-30%.

Więcej o tym i nie tylko będzie się można dowiedzieć podczas konferencji „Spotkanie z robotem, czyli technologia RPA w biurze” organizowanej przez Grupę Impel w piątek 26 października 2018 r. w Hotelu Campanile we Wrocławiu. Szczegóły i program

 

O AUTORACH


Agnieszka Barcichowska

Agnieszka Barcichowska

Pracuję w Robotics Smart Solutions, gdzie zajmuję się projektowaniem oraz wdrażaniem rozwiązań RPA. Mimo że pracuję od niedawna, to robotyzacja daje mi wiele satysfakcji.

 

 

Wojciech ŁójWojciech Łój

Jestem absolwentem Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Technologią RPA interesuję się od roku, a jako developer wykonuję projekty robotyzacji dla Impel Business Solutions. Projektuję rozwiązania RPA w technologii UiPath. W grupie Impel pracuję od początku 2018 r.

Related Post

Rating: 5.0/5. From 2 votes.
Please wait...
 
Komentarze

Brak komentarzy.

Zostaw odpowiedź