Spotkania historii z przyszłością

impel_blog_19_11_4

Zima u progu, pogoda już nas nie rozpieszcza, ale to nie powód żeby siedzieć w domu. Można udać się na wycieczkę do Wrocławia i odkryć mniej oczywiste atrakcje turystyczne. Wśród nich z pewnością znajduje się Centrum Technologii Audiowizualnych (CeTA), miejsce, które w wyjątkowy sposób łączy historię z przyszłością.

Wytwórnia Filmów Fabularnych – kiedyś i dziś

50 lat po pięćsetnym klapsie na planie „Rękopisu znalezionego w Saragossie” w reżyserii Wojciecha Jerzego Hasa, gdy podczas przyjęcia wydanego z tejże okazji, Iga Cembrzyńska (grająca księżniczkę mauretańską Eminę) zaśpiewała „Intymny świat”, wiele się we wrocławskiej wytwórni zmieniło. Przede wszystkim dawne hale zdjęciowe zostały naszpikowane nowoczesnymi technologiami, umożliwiającymi projektowanie wirtualnej scenografii, a nie jak w przypadku dzieła Hasa – wielkich konstrukcji, budowanych w wysokim na 11 metrów atelier. Zmieniła się również nazwa instytucji na Centrum Technologii Audiowizualnych oraz jej główny cel działalności – edukacja w zakresie nowych technologii i wizualnych efektów specjalnych.

impel_blog_19_11_5

Przekraczając próg wielkiego budynku na ulicy Wystawowej, tuż przy Hali Stulecia, od razu widzimy szereg artefaktów, które przypominają nam o wytwórnianej przeszłości tego miejsca. Ściany pełne plakatów, odrestaurowany sprzęt filmowy, tablice upamiętniające reżyserów czy piękna kolekcja kostiumów i rekwizytów, elegancko wyeksponowanych w oświetlonych gablotach, przypominają o imponującym dorobku wrocławskiej fabryki snów. Idąc jednak dalej przenosimy się do nowej rzeczywistości, rodem z przyszłości – nowoczesne studio filmowe, greenscreen (największy w Polsce), bluescreen z systemem motion control, multiekranowe systemy projekcyjne, kompleksowo wyposażone pracownie komputerowe, itd.

Nie tylko studio filmowe

To właśnie w pracowniach, osoby w bardzo różnym wieku, nabywają nowe umiejętności z zakresu nowoczesnych technologii multimedialnych.

hala

W CeTA regularnie organizowane są kursy grafiki komputerowej wykorzystywanej w filmie, animacji i efektach specjalnych, ze szczególnym uwzględnieniem popularyzowania nowoczesnych technologii produkcji obrazu. Są również prawdziwe perełki, których ciężko szukać gdzie indziej: warsztaty z vj-ingu (dyscyplina sztuki, polegająca na tworzeniu interaktywnych form wizualnych, wykorzystywanych m.in. podczas koncertów oraz instalacji audiowizualnych), motion capture (system wykorzystywany przy realizacji filmów i gier komputerowych) czy malowanie dźwięku (instalacja umożliwiająca namalowanie utworu muzycznego). Kiedy przychodzi czas wakacji CeTA zostaje opanowana przez dzieci i młodzież – to tutaj kręcą swoje pierwsze filmy (w których spełniają się aktorsko, budują scenografię, czy je udźwiękawiają) lub tworzą gry komputerowe. Wiele młodych osób znajduje tu miejsce na dłużej, przychodzi na praktykę, a później ma szansę pracować przy realizacji filmowej czy multimedialnej produkcji.

Warto tu zajrzeć, będąc w okolicy Pergoli czy ZOO.

No votes yet.
Please wait...
 
Komentarze

super miejsce! nawet nie wiedziałem,że takie istnieje a bywam we Wro regularnie. trzeba odwiedzić koniecznie!

super sprawa, bardzo mi sie podobaja tego typu inicjatywy, na pewno wybierzemy sie cala rodzina, gratuluje pomyslu

kiedyś nie było takich miejsc. teraz są nowoczesne i każdy znajdzie coś dla siebie. oferta bardzo szeroka!

Zostaw odpowiedź