Student szuka pracy

praca w impelu

Idealna sytuacja to taka, w której zaraz po studiach, absolwent wyższej uczelni idzie do wymarzonej pracy. Media straszą młodych ludzi zapaścią na rynku i brakiem możliwości, a pracodawcy wymagają od razu wieloletniego doświadczenia i elastyczności. Czy studenci mogą sobie pomóc, by zaraz po zakończeniu edukacji znaleźć ciekawe miejsce pracy?

Myśl o bezrobociu tuż po studiach niejednemu młodemu człowiekowi spędza sen z powiek. Wielu studentów, niestety, zamiast do podjęcia pierwszej pracy, przygotowuje się do bezrobocia. Obecnie, zdecydowanie łatwiej jest zyskać tytuł magistra, dzięki temu, że istnieje wiele szkół wyższych w sektorze prywatnym. Poza tym uczelnie zachęcają maturzystów do podjęcia nauki, chcąc tym samym zapewnić sobie pracę. Co może zrobić student na chwilę przed obroną pracy magisterskiej, by szybko znaleźć pracę? Jak zdobyć doświadczenie, będąc jeszcze na studiach?

Maturzysta w ogniu decyzji

Już w liceum warto zastanowić się nad swoją przyszłością i wyborem studiów. Nie po każdym kierunku łatwo znaleźć pracę. Co jakiś czas w mediach można przeczytać, jakie aktualnie zawody są najbardziej poszukiwane na rynku pracy. Zawsze dobrze mają się programiści, więc kierunki informatyczne są zdecydowanie w cenie. Zawody techniczne, a także te związane z logistyką, komunikacją, transportem, finansami i ubezpieczeniami stanowią stabilne branże z perspektywą dobrej pracy już na starcie. Językoznawcy także mają duże szanse na znalezienie stabilnego zatrudnienia, zwłaszcza w dużych firmach lub przedsiębiorstwach, ponieważ ich umiejętności wspierają działania firmy w zakresie sprawnej komunikacji na rynku międzynarodowym. Przed maturą dobrze poznać kierunki oraz możliwości współczesnego rynku pracy, by dowiedzieć się, po jakich studiach można szybko znaleźć etat.

Działalność w organizacjach studenckich i społecznych

Nauka to nie wszystko. Trzeba rozwijać się także społecznie, bo w ten sposób powstają trwałe więzi i kształtują się ciekawe umiejętności. Na wyższych uczelniach, zwłaszcza na tych z długoletnią tradycją i historią, istnieje wiele organizacji, zrzeszających młodych ludzi. Organizacje te działają jak sprawne firmy. Przykładem może być Niezależne Zrzeszenie Studentów, które ma swój zarząd, prezesa oraz prowadzi różnego rodzaju akcje, jak np. Wampiriada, czyli zbiórka krwi dla potrzebujących czy Studencki Nobel – nagroda dla najlepszego studenta w Polsce. Organizacje tego typu dają możliwości wykazania się, a także sprawdzenia swoich umiejętności oraz nabycia lub odkrycia zupełnie nowych, w strukturach przyjaznej studenckiej grupy. Różnego typu koła górskie, działające zwłaszcza pośród studentów kierunków turystycznych lub geograficznych, dają możliwości udziału i organizowania wyjazdów w góry – w Polsce, a także w miejsca bardzo odległe, jak np. Himalaje. Budowanie wspólnoty, wzajemne niesienie pomocy, nauka, działanie i w końcu górskie warunki, które kształtują charaktery, umacniają umiejętności radzenia sobie w różnych sytuacjach. Doświadczenie zdobyte w ten sposób, umiejętność angażowania się, pomagają stworzyć człowieka gotowego do podejmowania wyzwań. 

Podczas studiów warto także działać na rzecz różnych grup społecznych, np. seniorów w domach opieki, czy dzieci ze szpitali lub domów dziecka. Zbiórki zabawek, ubrań, żywności lub wspólne spędzanie czasu pomaga rozwijać empatię i inteligencję emocjonalną, ważną później w pracy i w codziennym życiu.

Kursy i szkolenia

Uczelnie oferują swoim studentom zakres przedmiotów do wyboru. W indeksie musi pojawić się zaliczenie i odpowiednia ilość godzin, ale przedmiot pozostaje w gestii samego zainteresowanego. W ramach studiowanego kierunku można więc chodzić na zajęcia z ciekawego i mało popularnego języka, wybrać przedmioty dotyczące tematycznie prowadzenia własnej firmy lub poruszające zagadnienia nie objęte podstawowym programem studiów. Często po niektórych z takich kursów można uzyskać dyplom lub certyfikat potwierdzający uczestnictwo w zajęciach językowych lub specjalistycznych i ukończenie całego kursu, a w CV można taki kurs wypunktować osobno. 

Praktyki i staże – czas, którego nie można zmarnować

Na każdej wyższej uczelni warunkiem uzyskania absolutorium przed obroną pracy licencjackiej lub magisterskiej, jest odbycie praktyk. Wielu studentów niestety traktuje praktyki jak zło konieczne, i nie zawsze stara się, aby był to czas dobrze wykorzystany. I to jest błąd. 

Uczelnia czasem odgórnie kieruje studenta na praktykę, a czasem pozwala mu samodzielnie wybrać miejsce, w którym będzie rozwijał umiejętności i nabierał doświadczenia. Podczas praktyki naprawdę warto się przyłożyć i pokazać z jak najlepszej strony, a także porzucić obraz studenta robiącego kawę i kanapki starszym kolegom z biura. W wielu miejscach realna pomoc jest po prostu potrzebna, a student ma ręce pełne roboty. 

Praktyki odbywają się przeważnie pod koniec studiów – wówczas dana osoba ma już wiedzę i pewne umiejętności, więc jest zdolna to tego, aby wykonywać powierzone jej zadania. Praktyka to możliwości przyjrzenia się z bliska pracy konkretnej firmy, oraz możliwość zdobycia doświadczeń zawodowych. To również okazja do zaprezentowania się z jak najlepszej strony. Może uda się od razu znaleźć miejsce pracy, albo na początek staż.

Jak widać nie samą nauką żyje student. Studia to bardzo intensywny czas, który trzeba wykorzystać jak najlepiej. To także czas, który jest niezwykle produktywny i pełen energii do nauki i do różnego typu aktywności. Poza tym – to jedyny taki moment w życiu. 

 

No votes yet.
Please wait...
 
Komentarze

gdybym mogła cofnąć czas, pewne decyzje podjęłabym inaczej. ale teraz nie ma co żałować, faktycznie jednak trzeba słuchać mądrzejszych jeśli chodzi o podejmowanie decyzji. najważniejsze to uczyć się cały czas i szukać możliwości 🙂

jestem studentem i już od 2 lat pracuję. zdobywam i kasę i doświadczenie, zawsze będzie co wpisać do cv. a praktyk studenckich jest teraz naprawdę bardzo dużo, jest z czego wybierać.

Polecam staż w tej firmie ,dużo się można nauczyć. Zakres/logistyka/zarządzanie.Dla braci studenckiej super gratka.

to trudny okres w zyciu, ie dosc ze trzeba wybrac studia ktore moga rzutowac na nasze dalesze zycie, to wielu z nas musi do tego jeszcze pracowac, warto szukac roznych opcji i rozwiazan dajacych nowe mozliwosci

Warto odbyć jakiś staż to daje pojęcie o pracy w firmie czy korporacji. Pracodawcy preferują osoby z doświadczeniem, a to podczas stażu można zdobyć.

chyba coraz wiecej osob szuka pracy podczas studiow, takie czesy ze mniej osob stac na to, zeby przez 5 lat ic nie robic, fajnie, ze praca dla studentow jest i mozliwosci na rozpoczecie sa

nie do końca się zgodzę, ja znam wielu studentów, którzy nie chcą pracować i mają jakieś kosmiczne wymagania, najlepiej taka praca, w której nie trzeba nic robić, a kasa by leciała. ilość ogłoszeń dla studentów jest ogromna, praca czeka, a nikt jej nie chce….

Propozycji w Impelu jest wiele i każdy jak się postara może wybrać coś dla siebie co mu da wymierne korzyści. Warto spróbować.

Niestety nie ma idealnych sytuacji, każdy jest Kowalem swojego życia, warto wykorzystać okazję zrobić staż i w oczach pracodawcy być bardziej pożądanym pracownikiem.

no ok, studia, praca, wszystko fajnie, tylko jak to pogodzic? na zajeciach caly dzien, potem wieczorem do pracy, w nocy nauka, a kiedy czas na spanie no i zycie studenckie? praca na studiach wcale taka kolorowa nie jest

Zostaw odpowiedź