Szafa kapsułowa – mało rzeczy, mnóstwo możliwości

szafa kapsułowa

Ubrania wysypują się z półek i wieszaków, a i tak zaczynasz każdy dzień z poczuciem, że nie masz w co się ubrać? Rozwiązaniem tego dylematu może być garderoba kapsułowa. Tajniki minimalizmu w szafie dla początkujących przedstawia wrocławska stylistka Ilona Niebał.

– Propozycja „niedużo ubrań, ale wiele możliwości” zachwyca wiele moich klientek. Jest świetna dla osób, które traktują ubrania przede wszystkim funkcjonalnie – chcą dobrze wyglądać w każdej sytuacji, a do tego oszczędzić czas i pieniądze – podkreśla Ilona Niebał.

Garderoba kapsułowa ma być ułatwieniem, a nie ograniczeniem.

Klucz to zestawy

– Do nowej szafy najczęściej trafia niewiele ponad 20 ubrań, z których układam od 40 do 60 połączeń – wyjaśnia Ilona. – Nie wliczamy tutaj bielizny, strojów na wyjątkowe okazje, ubrań związanych z hobby, ani np. służbowego uniformu.

Gotowe zestawy ubrań ułatwiają życie – wiesz, że wszystko do siebie pasuje. Nie musisz się przy tym zastanawiać i tracić czasu na mierzenie i sprawdzanie, jak wygląda dany dół z górą. Masz też propozycje na wszystkie okazje – do pracy, na wyjścia i na weekend, więc np. w razie spontanicznego wyjazdu jesteś w stanie szybko się spakować.

Styl życia tworzy szafę

Co powinno stworzyć twój nowy styl w pigułce? – Jestem przeciwna lansowanemu przez wiele osób poglądowi, że każda kobieta musi mieć „małą czarną”, dżinsy, białą koszulę oraz biały i czarny T-shirt. Uważam, że nie ma takich części garderoby, które powinny znaleźć się w każdej szafie. Nie każdemu pasuje kolor biały, nie wszyscy lubią dżinsy, a rolę „małej czarnej” czasem świetnie spełnia np. granatowa sukienka – mówi Ilona. Podobnie jak w przypadku innych stylów, elementy garderoby kapsułowej powinny być dopasowane nie tylko kolorystycznie, ale też do sylwetki i do tego, jak żyje jej właścicielka.

Zasady minimalistki

Tworzenie szafy kapsułowej można ująć w kilka zasad:

 

  • Przestrzeń na zmiany

Początek pracy nad takim stylem w pigułce ułatwią porządki w szafie. Pozbądź się rzeczy, które są znoszone, w nieodpowiednim rozmiarze lub w stylu, po którym łatwo rozpoznać, że lata ich świetności dawno minęły. Jak pożegnać się z czymś, do czego żadna z tych uwag nie pasuje, a jednak tego nie nosisz? Jeżeli ostatnio założyłaś jakąś rzecz dwa lata temu, możesz być przekonana, że więcej już po nią nie sięgniesz.

 

  • Maksymalizm

Ta zasada brzmi z pewnością najbardziej zaskakująco. Gdzie w minimalizmie jest miejsce na maksymalizm? Otóż części garderoby należy dobierać tak, by pomiędzy nimi możliwych było jak najwięcej połączeń. Dobrym pomysłem jest np. wybór dolnych ubrań w neutralnych kolorach – tak dobrane spódnice i spodnie będą pasowały do wielu „gór” – koszul, bluzek, topów i swetrów.

 

  • Wielofunkcyjność

Najlepiej postawić na rzeczy, które będą odpowiednie i na dzień, i na wieczór; do pracy i na weekend. Przykładem może być marynarka bez połysku – z matowej tkaniny. Jest idealna na dzień, natomiast wieczorem szyku doda jej odpowiednia biżuteria.

 

  • Dobra jakość

Szafa kapsułowa powinna służyć przez dłuższy czas niż jeden sezon. Niekiedy wymaga więc pewnych nakładów finansowych. Wybierz rzeczy marek, których jakość nie budzi wątpliwości, a posłużą ci dłużej. Duże wydatki nie zawsze są jednak konieczne – wiele marek popularnych również sprzedaje ubrania niezłej jakości. Można także wykorzystać na zakupy czas wyprzedaży. Nie warto przy tym ograniczać wydatków na to, co nosisz najczęściej – np. okrycie wierzchnie.

Nie dla każdego

Skoro koncepcja szafy kapsułowej jest tak wspaniała, czy sprawdzi się w każdym przypadku? Jak wiele doskonałych rozwiązań, garderoba kapsułowa z pewnością nie jest idealna dla wszystkich. Nie będą z niej zadowolone osoby, które uwielbiają zakupy i lubią mieć ciągle coś nowego. Z zalet szafy kapsułowej nie skorzysta również ktoś, kto wybiera raczej częstsze, mniejsze wydatki niż zakupy, które pochłaniają jednorazowo większy budżet. Na przeszkodzie do minimalizmu w szafie może też stanąć sentymentalne podejście do ubrań.

Co zrobić w jednej z takich sytuacji? Nie warto za wszelką cenę walczyć ze swoimi przyzwyczajeniami. W końcu garderoba kapsułowa ma być ułatwieniem, a nie ograniczeniem.

 

O AUTORCE


Ilona Niebał

Jestem stylistką i personal shopperem z ponad 10-letnim doświadczeniem, psychologiem biznesu z ostatniego wykształcenia, dziennikarką i redaktorem z pierwszego i do dziś wykonywanego zawodu. Pod hasłem „Nie przebieram, lecz ubieram” od 2007 roku realizuję z klientkami i klientami m.in. zakupy ze stylistką.

Zapraszam na moją stronę: www.ubieramwroclaw.pl.

 

Rating: 5.0/5. From 1 vote.
Please wait...
 
Komentarze

Brak komentarzy.

Zostaw odpowiedź