Testy w rekrutacji – czego się spodziewać?

shutterstock_328149227

Rekrutacja do pracy to nie zawsze jedynie rozmowa kwalifikacyjna. Firmy stosują też inne metody – na przykład testy. Z jakimi ich rodzajami możesz się spotkać starając się o pracę? Czy warto się ich bać? Czy można się do nich jakoś przygotować?

Po co firmy stosują testy przy szukaniu kandydatów do pracy?

Okazuje się, że weryfikacja umiejętności i cech kandydata prowadzona jedynie poprzez rozmowę kwalifikacyjną ma dość niską trafność. A przecież zaproszenie do współpracy osoby, która nie będzie sobie radzić z zadaniami, to dla firmy bardzo kosztowny błąd. Firmy stosują zatem testy, aby poprawić skuteczność rekrutacji (dzięki niezależnej ocenie wynikającej z testu), przyspieszyć ją (bo wynik testu można mieć już po kilku sekundach) i ułatwić (bo kandydata można „zbadać” zdalnie).

Za pomocą testów można zbadać wiele kompetencji twardych (wiedzę, umiejętności obsługi oprogramowania) i miękkich (osobowość, zdolności, wartości). Dobiera się je zatem pod kątem danego stanowiska pracy.

Rodzaje testów rekrutacyjnych:

Testy wiedzowe

Sprawdzają po prostu to, co kandydat wie i na jakim jest poziomie merytorycznym. Często wykorzystywane podczas rekrutacji na staże i niższe stanowiska, by odróżnić kandydatów, którzy mają wystarczającą wiedze by pracować na danym stanowisku od tych, którzy jeszcze potrzebują wsparcia.

Testy zdolności

Określają potencjał kandydata. Mogą dotyczyć umiejętności werbalnych, analitycznych, logicznych operacji na liczbach.

Przykład: Bluzka bawełniana dostępna jest w sklepie stacjonarnym sklepie w cenie 20 Euro, a bluzka z wiskozy– w cenie 10 Euro. Ta sama bluzka jest również dostępna w sprzedaży online w cenie o 30% niższej od ceny w sklepie. Do tego należy doliczyć 1 Euro za wysyłkę i opłaty manipulacyjne. O ile więcej kosztować będzie zakupiona online bluzka bawełniana, od bluzki z wiskozy, zakupionej w sklepie stacjonarnym?

 • A. 6 Euro
 • B. 10 Euro
 • C. 3 Euro
 • D. 4 Euro
 • E. 5 Euro

Testy psychometryczne

Zwane inaczej również osobowościowymi. Maja za zadanie pokazać, jaki kandydat jest i określić prawdopodobieństwo pojawienia się określonych zachowań. Mogą badać bardzo różne aspekty – od tego czy jesteśmy uczciwi, przez to jak bardzo jesteśmy asertywni, jak budujemy relacje , radzimy sobie z zadaniami, jak jesteśmy ekstrawertyczni czy nawet to, jak podejmujemy decyzje. Testy te dopasowuje się do profilu kandydata (czyli najpierw firma określa kogo szuka, a potem dobiera taki test, by pomógł te cechy zweryfikować).

Przykład:

 • Pyt. 1 Czasem brak mi koniecznej samodyscypliny do zrealizowania zaplanowanych przedsięwzięć.
 • Pyt 2. Przez ciągłe przyjmowanie ludzi z zewnątrz lub z firmy często nie mogę się zająć właściwą pracą.

(odpowiedzi na pięciostopniowej skali od „Prawie nigdy” do” Bardzo często”)

Testy kompetencyjne

Sprawdzają poziom kompetencji w danej dziedzinie – np. poziom znajomości języka, obsługi programu Excel. Są narzędziem selekcyjnym – to znaczy nie powodują, że kandydat dostaje pracę, ale ich słaby wynik, może przesądzić o odrzuceniu kandydata. Dlatego stosuje się je często na początku rekrutacji.

Przykład:

Excel: „Zaznacz w kolumnie wszystkie wiersze, których wartość wynosi między 5 a 10” – do rozwiązania tego zadania należy użyć formatowania warunkowego. Kandydat, który zacznie zaznaczać wiersze ręcznie nie zdąży wykonać zadania, poza tym zastosowane rozwiązanie jest widoczne w formułach.

Język angielski: uzupełnianie brakujących złów w zdaniu, sprawdzanie poprawności gramatycznej zdania, badanie umiejętności rozumienia ze słuchu itd.

Gdzie i jak przeprowadzane są testy rekrutacyjne?

Niegdyś dominowały testy typu „papier i ołówek” (czyli wypełniało się kwestionariusz w siedzibie firmy). Obecnie większość testów przeprowadza się w formie elektronicznej. Tak jest szybciej, efektywniej a jeśli test jest wykonywany online to kandydat może wykonać go w dowolnym czasie oraz miejscu (nie marnując czasu na dojazd do firmy). Przy testach online kandydat musi zalogować się do systemu i często ma określony czas na wykonanie danego testu. Lepiej nie logować się „na próbę” bo możesz mieć tylko jedną szansę. Testy wiedzowe i kompetencyjne (np. językowe czy umiejętności obsługi oprogramowania) przeprowadza się częściej w firmie niż zdalnie, by uniknąć ryzyka tego, że test będzie wypełniał ktoś za kandydata.

Dlaczego nie można (i nie warto) oszukiwać testów?

Wielu kandydatom wydaje się, że test rekrutacyjny można oszukać. Zakreślić te odpowiedzi, które będą podobać się rekruterowi bądź „ściągnąć” prawidłowe odpowiedzi z internetu jeśli test jest robiony online. Niestety jest to mit, bo:

 • Nie wiesz, co tak naprawdę bada test – może ci się tylko wydawać, że dana odpowiedź pasuje do profilu kandydata, podczas kiedy jest zupełnie odwrotnie. Przykładowo – istnieją testy, które mają zbadać poziom dynamizmu kandydata. Wydawałoby się, że dobrze jest uzyskać wysoki wynik w takim teście, ale to nie prawda – jeśli firma szuka osoby, która ma wysoką odporność na monotonię pracy (bo wiadomo, że zadania będą powtarzalne i rutynowe), to wysoki poziom aktywności jest niewskazany.
 • Test trudno oszukać – niektóre z nich mają tzw. skalę kłamstwa, by sprawdzić czy kłamiesz czy nie. Wysoki wynik na tej skali sprawia, że testu się nie interpretuje a kandydata szufladkuje jako nieuczciwego. Co ciekawe, w testach online istnieje możliwość by sprawdzić tzw. heat mapy – czyli np. to, jak poruszałeś myszką w trakcie wykonywania testu. Przy testach wiedzowych, system automatycznie sprawdza również to, czy np.. odpowiedziałeś własnymi słowami czy skopiowałeś wiedzę z internetu.
 • Jeśli wykreujesz się na kogoś innego, będziesz się w pracy męczyć – Jeśli jesteś osobą aktywną i dynamiczną a uda ci się przekonać test, że monotonia pracy to coś co lubisz i czego potrzebujesz, to dostaniesz się do pracy, w której po miesiącu będziesz już znudzonym strzępkiem nerwów.

Jak się przygotować do testów rekrutacyjnych?

Czy to, że testów nie da się oszukać oznacza, że nie można się przygotować do ich rozwiązywania? Wręcz przeciwnie! To co możesz zrobić to:

 • Wyspać się i wypocząć – czy wiesz, ze twój mózg na wskutek zmęczenia pracuje znacznie gorzej? Niekiedy różnica może sięgać 20% wyników. Dlatego przed testami (zwłaszcza logicznymi, badającymi umiejętność kojarzenia, liczenia, wiedzę), warto się wyspać.
 • Dać mózgowi energię do pracy – czyli po prostu coś zjeść na godzinę przed testami. Nie za dużo, byś nie był ociężały, ale na tyle, by mieć siły do wzmożonej koncentracji. Świetnie sprawdzą się płatki śniadaniowe, zbożowy batonik lub banan.
 • Czuć się komfortowo – Załóż ubranie, które pozwala ci się czuć wygodnie. Jeśli testy będziesz robić w firmie u pracodawcy weź zegarek bądź naładowany telefon, byś mógł kontrolować czas. Jeśli testy robisz w domu online, to zadbaj o to by nikt z domowników ci nie przeszkadzał i by nie rozpraszało cię również to. Co dzieje się za oknem bądź w TV.
 • Postarać się nie stresować (za bardzo) – im bardziej się stresujesz, tym bardziej twój mózg jest obciążony. Dla pocieszenia dodamy jednak, że pewien niewielki poziom stresu jest korzystny. Sprawia, że jesteś bardziej uważny i skoncentrowany.

Pamiętaj o tym, że zawsze możesz poprosić o wgląd lub informacje zwrotną z Twojego wyniku testu. Warto to zrobić, bo to cenna informacja – zwłaszcza, jeśli wykonywałeś test wiedzowy (dowiesz się dzięki temu na którym poziomie kompetencji w danym obszarze jesteś i czy powinieneś nieco więcej czasu poświęcić na naukę), jak i wtedy, kiedy wykonywałeś test osobowościowy (możesz się dowiedzieć czegoś o osobie). Przy testach logicznych czy kwestionariuszach postaw, informacja zwrotna niewiele ci powie (a firma najczęściej nie ma takich danych bo analizuje test tylko pod kątem tego, czy „wpadasz w założone widełki”).

Przeczytaj także:

Zagłosuj jako pierwszy!
Please wait...
 
Komentarze

jest wiele technik, które pomagają wybrać dobrego kandydata, a im wyższe stanowisko, tym trudniej. a czasem nie wiadomo czego się spodziewać 😉

wszystkiego, przeszlam juz rozne testy, niektore podobne do siebie, niektore calkiem jak z innego swiata, na testach psychologicznych nie warto na pewno kombinowac, tylko szczerze odpowiadac

Cieszę się z praktycznych porad na blogu Impela. Widać dobra komunikację. To bardzo pożyteczna wiedza.

Dobrze pomyslane podpowiedzi fachowe przydatne nie tylko dla chętnych w staraniu o pracę do Impelu, ale dla wszystkich. Blog prowadzony na poziomie.

uff, bardzo przydatny artykuł! niedługo mam miec taki test i byłem bardzo zestresowany ale teraz juz sie troche uspokoiłem

Zostaw odpowiedź