Wigilia firmowa – jak sprawić by była niezapomniana?shutterstock_345638435Świąteczne imprezy firmowe to już w większości firm standard. Niektórzy pracownicy je uwielbiają, inni uczestniczą w nich niechętnie. Jak zorganizować taką Wigilię firmową by była wyjątkowa i pracownicy z przyjemnością w niej uczestniczyli?Kilka pomysłów na niezwykłą imprezę świąteczną dla pracownikówWigilijna kolacja z podziękowaniami dla zespołu i wspólnym dzieleniem się opłatkiem to tradycyjna forma imprezy świątecznej, która coraz częściej ewoluuje w kierunku imprez i spotkań podczas których nie tylko siedzi się i rozmawia z najbliższym sąsiadem, ale cały zespół ma szansę bliżej się poznać, zintegrować i zrobić coś wyjątkowego. Co firmy proponują swoim pracownikom? Jakie pomysły można wykorzystać organizując Wigilijną imprezę firmową?

 • Nietypowe warsztaty – z gotowania świątecznych przysmaków, robienia dekoracji świątecznych, kreatywnego pakowania prezentów – pomysłów jest bez liku (niekoniecznie muszą być też związane ze świętami). Taka forma imprezy – zwłaszcza jeśli obejmuje kilka opcji do wyboru, daje pracownikom możliwość spróbowania czegoś nowego, wyboru aktywności, które ich najbardziej interesują, a dzięki pracy w podgrupach mają szansę lepiej się poznać.
 • Gra miejska / terenowa – impreza pozwalająca wyjść poza biuro i sprawdzić się pracownikom w nietypowych sytuacjach. Drużyny można podzielić tak, by pracownicy mogli spędzić nieco czasu z osobami, z którymi nie kontaktują się na co dzień, a grę można zakończyć wspólną kolacją.
 • Impreza tematyczna – lata 80.te, Star Wars, wieczór czarnoksiężników – tego typu imprezy świetnie sprawdzą się w wielokulturowych firmach, w których nie wszyscy pracownicy są związani z tradycyjnym polskim postrzeganiem Świąt Bożego Narodzenia. Często są w większym stopniu imprezą noworoczną niż wigilijną.
 • Maraton filmowy – wynajęcie kina czy nawet projekcja filmów na projektorze to opcja dla kinomaniaków. Wybór filmów warto pozostawić pracownikom!
 • Indywidualne prezenty – pomysł czasochłonny, ale z niezwykłym efektem. Każdy pracownik dostaje konkretny, dedykowany jego zainteresowaniom i potrzebom prezent. Wymaga to ogromnej znajomości każdego pracownika (pomóc mogą kierownicy działów) ale daje pracownikowi poczucie tego, że jego firma faktycznie o niego dba i wie, co jest dla niego ważne. Prezenty najlepiej umieścić pod choinką i opatrzyć nazwiskiem pracownika – z samego rozpakowywania takich upominków może się wykluć niezwykłe wydarzenie.

O czym pamiętać organizując imprezę wigilijną dla pracowników?

Przepis na udaną firmową imprezę wigilijną? Niestety nie ma tu jednego rozwiązania, które sprawdzi się w każdej firmie. Pod uwagę trzeba wziąć charakter działalności, kulturę organizacyjną firmy, ilość i wiek pracowników, ich zainteresowania a nawet to jakie relacje łączą ich w codziennej pracy. Jest jednak kilka zasad, które pomagają tak dopracować całość planu imprezy, by przekonać do niej nawet największych sceptyków. O czym pamiętać?

 • Ustalanie daty imprezy – zdecydowanie nie powinno się ustalać jej odgórnie (tzw. „widzimisię szefa”). Oczywiście im większa firma, tym trudniej będzie wybrać taki termin, by pasował wszystkim. Warto jednak wyjść pracownikom naprzeciw i pozwolić wybrać taki termin, który najbardziej pasuje większości. Można to zrobić np. za pomocą ankiety online udostępnionej pracownikom znacznie wcześniej (około miesiąc przed planowaną imprezą), tak by byli w stanie zarezerwować sobie czas.
 • Obecność (nie) obowiązkowa – spotkanie po godzinach pracy nie może wymagać od pracowników obowiązkowej obecności. Taki przymus z zasady zrodzi opór i niechęć. Niestety w wielu firmach istnieje przeświadczenie, że pojawienie się na tego typu imprezie, choć w teorii nie jest obowiązkowe, jest w „dobrym tonie” a nieobecność pracownika zostanie zapamiętana. Takie podejście jest dla firmy niekorzystne z dwóch powodów – po pierwsze zwiększa opór i zamiast radości ze spotkania, większa ilość pracowników jest mu niechętna, a po drugie, obniża nastrój już na samej imprezie. Czy nie lepiej by wszyscy uczestnicy bawili się razem dlatego, że chcą i są pozytywnie do wydarzenia nastawieni? Warto na zaproszeniu dla pracowników zatem podkreślić zarówno dobrowolność jak i brak konsekwencji związanej z nieuczestniczeniem w imprezie (nawet w humorystycznej formie).
 • Godziny imprezy – w trakcie pracy czy poza nią? To zależy od rodzaju imprezy i jej formy. W niektórych sytuacjach (gry miejskie, warsztaty gotowania czy rękodzieła) lepiej sprawdzą się godziny pracy. W innych – spotkanie popołudniowe bądź wieczorne. Organizując imprezę w ciągu dnia warto pamiętać o tym, by nie pominąć żadnego pracownika i nie wyznaczać osoby do „dyżuru telefonicznego”. Lepiej na taką ewentualność zatrudnić dodatkową osobę ale umożliwić wszystkim chętnym uczestnictwo.
 • Budżet – powinien być dopasowany do poziomu wynagrodzeń pracowników i zamożności firmy. Zarówno zbyt uboga jak i zbyt wystawna impreza wywołuje u pracowników negatywne komentarze.
 • Z rodziną czy bez? – Przy małej firmie, w której większość osób się dobrze zna a pracownicy są ze sobą zżyci, zaproszenie rodziny i osób towarzyszących dodatkowo zacieśnia więzi między pracownikami. W przypadku dużej firmy o rozproszonej strukturze lepiej skupić się na tym, by pracownicy poznali się między sobą. Zaproszenie rodziny ograniczy krąg kontaktów i nie pozwoli na integrację.
 • Ambasadorzy imprezy – czyli pracownicy zaangażowani w organizację i zachęcający innych do udziału. Poproszenie o pomoc lubianych i charyzmatycznych pracowników znacznie zwiększy zainteresowanie spotkaniem.
 • Podziękowania dla zespołu – długie przemówienia i podsumowania zdecydowanie lepiej odłożyć na inną okazję. Impreza świąteczna nie jest czasem na to, by zanudzać pracowników wykresami. Podziękowania dla zespołu powinny być krótkie i treściwe. Innym sposobem jest podziękowanie każdemu z osobna na forum, wraz z informacją o osiągnięciach danej osoby. Można to jednak zrobić sprawnie jedynie w mniejszych firmach (do 50 osób). Jeśli kogoś w takim wyliczeniu trzeba by było pominąć, lepiej zrezygnować z tej części eventu.
 • Przebrania, gry i zabawy – każdy pracownik jest inny – dlatego warto pozostawić im przestrzeń do tego by sami zdecydowali o tym, czy chcą wziąć udział w konkretnej zabawie czy założyć przebranie. Warto też podpytać wcześniej pracowników o to co lubią. Świetnie sprawdzą się też takie gry, w których pracownicy mogą się lepiej poznać i odkryć nawzajem nieznane sobie w trakcie zwykłej pracy oblicza.
 • Organizacja na medal – to najmniejsze detale tworzą cały klimat. O czym pamiętać? Dekoracja sali (miejsc spotkania), zapewnienie transportu dla pracowników (na miejsce i w drogę powrotną), jasne przekazywanie wszystkich informacji przed imprezą, profesjonalny fotograf – to kilka elementów, które warto przygotować. Dobrym rozwiązaniem bywa zorganizowanie imprezy przez profesjonalną firmę, której doświadczenie da pewność zadbania o każdy drobiazg (możesz też przeczytać nasz wpis – jak zorganizować idealny event).

A co po imprezie? Kilka zdjęć udostępnionych pracownikom (bez wrzucania ich na firmową stronę lub Fan Page bez ich zgody) i prośba o feedback pozwoli poprawić wszystkie niedociągnięcia i na kolejne święta przygotować jeszcze lepszą imprezę wigilijną!

No votes yet.
Please wait...
 
Komentarze

moje doswiadczenia z takimi imprezami raczej do pozytywnych nie naleza, jakos tak zawsze nudno i sztucznie, moze firma poprostu byla nieodpowiednia

u nas wigilie są tradycyjne i nikt z tego powodu nie cierpi 😉 jest fajna atmosfera, bo mamy super zespół. dobry catering, rozmowy pozapracowe i miło to potem wspominamy.

Zostaw odpowiedź